Πήρε βαθιά ανάσα η Τζένοα

Η Τζένοα νίκησε 2-0 την καταδικασμένη ΣΠΑΛ με τα γκολ των Πάντεφ και Σένε και πήρε βαθιά βαθμολογική ανάσα στην προσπάθεια που κάνει να παραμείνει στη Serie A

Tην πρώτη της νίκη μετά από τέσσερις μήνες – μεσολαβούσης της αναστολής δραστηριότητας λόγω κορονοϊού – πανηγύρισε η Τζένοα. Οι ροσομπλού υποδέχθηκαν τη ΣΠΑΛ και τη νίκησαν 2-0.

Ο Γκόραν Πάντεφ άνοιξε το σκορ στο 24ο λεπτό με ωραία ενέργεια εντός περιοχής και νίκησε τον Λέτιτσα. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Σένε με εξαιρετική εκτέλεση φάουλ στο 54ο λεπτό. Η ουραγός, ΣΠΑΛ, είναι έτσι κι αλλιώς καταδικασμένη καθώς έχει ουσιαστικά υποβιβαστεί στη Serie B.

ΤΖΕΝΟΑ (Ντάβιντ Νίκολα): Περίν, Μπιράσκι, Γκολτανίγκα, Σαπάτα, Μαζιέλο, Μπεχράμι (74′ Λέραχερ), Σένε, Κασάτα (60′ Μπαρέκα), Πάντεφ (74′ Σανάμπρια), Φάλκε, Πιναμόντι (90′ Ντέστρο).

ΣΠΑΛ (Λουίτζι Ντι Μπιάτζο): Λέτιτσα, Τσόνεκ, Βικάρι, Μπονιφάτσι, Στρεφέτσα (59′ Ντ’ Αλεσάντρο), Τούνιοβ (58′ Βαλντιφιόρι), Νταμπό (71′ Σάλα), Μισιρόλι, Ρέτσα, Φλοκάρι (70′ Τσέρι), Πετάνια.