Πέταξε εκτός κυπέλλου την ΑΕΚ του Σωφρόνη η ΑΕΛ

Η ΑΕΛ ξέφυγε με νίκη 2-0 από την «ΑΕΚ Αρένα», παίρνοντας την πρόκριση για τα προημιτελικά του κυπέλλου, αφήνοντας εκτός την ΑΕΚ στο ντεμπούτο του Σωφρόνη Αυγουστή στην ομάδα της Λάρνακας.

Τα δύο γκολ για τους γαλαζοκιτρίνους επιτεύχθηκαν στο δεύτερο ημίχρονο, καθώς στο πρώτο μέρος υπήρξε πλήρης ισορροπία με ελάχιστες φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες.

Το σκορ άνοιξε στο 54’, όταν μετά από φάουλ του Αβραάβ, ο Παπαφώτης έκανε την πρώτη κεφαλιά και ο Σάντος κέρδισε τη δεύτερη νικώντας τον προσωπικό του αντίπαλο και άνοιξε το σκορ για λογαριασμό της ΑΕΛ.

Οι φιλοξενούμενοι διπλασίασαν τα τέρματά τους στο 73’, μετά από αντεπίθεση με τη μπάλα να φθάνει στον Αντωνίου, ο οποίος με ιδανικό πλασέ πέτυχε το 2-0 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

Από πλευράς ΑΕΚ δεν υπήρξε ιδιαίτερη αντίδραση, καθώς η πρώτη της καλή ευκαιρίας στο δεύτερο ημίχρονο ήρθε στο 90’ με σουτ του Γκονζάλες.

ΣΚΟΡΕΡ: 54’ Σάντος, 73’ Αντωνίου

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Σπιρόφσκι, Σπόλιαριτς, Τρουγιόλς / Ράσο, Σάντος, Ζντραβκόφσκι

ΑΕΚ: Τόνιο, Τρουγιόλς, Γκονζάλεθ,  Αντωνιάδης (77΄ Φερνάντες), Ιωάννου (46΄ Τόρες), Σπιρόφσκι, Χέιτλι, Σπόλιαριτς (56΄ Μακρής), Ακοράν, Ναράνχο, Τρισκόφσκι

ΑΕΛ: Βοζίνια, Σάντος, Τεϊσέιρα, Ράσο, Έουλερ, Ζντραβκόφσκι, Παπαφώτης (62΄ Ριέρα), Ντανίλο (84΄ Μαΐντεβατς), Τόρες, Αβραάμ (62΄ Αντωνίου), Μαέ (31΄ Μπάμπιτς) (84΄ Αντάμοβιτς)

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Γιώργος Νικολάου