Πεντάρα η Σίτι, ζωντανές για Ευρώπη Μπέρνλι και Σέφιλντ – ΒΙΝΤΕΟ

Η Μάντσεστερ Σίτι έκανε το… καθήκον της και «πάτησε» τη Νιουκάστλ (5-0 εντός έδρας), με την ομάδα του Γκουαρδιόλα να επιστρέφει άμεσα στις νίκες.

Με γκολ στο 93’, η Σέφιλντ Γιουνάιτεντ ξέρανε τη Γουλβς (1-0 εντός) και μπήκε για τα καλά στο κόλπο της ευρωπαϊκής εξόδου.

Ζωντανή στο κυνήγι ενός ευρωπαϊκού εισιτηρίου και η Μπέρνλι, η οποία απέδρασε με το διπλό (0-1) από την έδρα της Γουέστ Χαμ, που παραμένει μπλεγμένη σε περιπέτειες.

Στο «Έτιχαντ», η Μάντσεστερ Σίτι έστησε πάρτι κόντρα στη Νιουκάστλ. Από τα πρώτα λεπτά οι «πολίτες» ανέλαβαν την πρωτοβουλία των κινήσεων και ευτύχησαν να προηγηθούν στο 10’ με τον Ζεσούς.

Στο 21’, ο Μαχρέζ έγραψε το 2-0 μετά από πάσα του Ντε Μπρόινε, ενώ οι «καρακάξες» αδυνατούσαν να αντισταθούν στο ρυθμό των γηπεδούχων και να απειλήσουν.

Η ομάδα του Γκουαρδιόλα δεν σήκωσε το πόδι από το γκάζι ούτε στο δεύτερο ημίχρονο κι έφτασε στο 3-0 με αυτογκόλ του Φερνάντες στο 58’.

Με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Νταβίντ Σίλβα στο 64’, η Σίτι έφτασε στο 4-0, ενώ το κερασάκι στην τούρτα έβαλε στο 91’ ο Στέρλινγκ με πλασέ.

Φωτιά στη μάχη για τα ευρωπαϊκά εισιτήρια έβαλε η Σέφιλντ Γιουνάιτεντ, που λύγισε τη Γουλβς, 1-0 στο «Μπράμαλ Λέιν». Το χρυσό γκολ στο 93’ με κεφαλιά του στόπερ Ίγκαν, με τις «λεπίδες» να ανεβαίνουν στην 7η θέση. Αντιθέτως, η αντίπαλος του Ολυμπιακού στο Europa League -που είχε δοκάρι σε εκτέλεση φάουλ του Νέβες (32′)- υπέστη 2η σερί ήττα.

Η απίστευτη Μπέρνλι συνεχίζει την ξέφρενη κούρσα της και πέρασε (και) από την έδρα της Γουέστ Χαμ: ο φορ Ροντρίγκεζ με ωραία κεφαλιά «κάρφωσε» τον Φαμπιάνσκι στο 38’. Από την άλλη, η ομάδα του Λονδίνου σπατάλησε αρκετές ευκαιρίες, με σημαντικότερες το δοκάρι του Αντόνιο στο 40′, αλλά και το χαμένο τετ-α-τετ του Αλέρ στο 62′. Αυτό ήταν το 7ο τρίποντο στις 12 τελευταίες αγωνιστικές (7-4-1) για την ομάδα του Ντάιτς, που έμπλεξε τα «σφυριά» σε ακόμα μεγαλύτερες περιπέτειες.