«Πάτησαν» το Βέλγιο οι Δανοί! – ΒΙΝΤΕΟ

Τρομερή εμφάνιση από τη Δανία στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα με το πανίσχυρο Βέλγιο.

Μετά την ήττα της πρεμιέρας από τη Φινλανδία που στιγματίστηκε από το σοκαριστικό περιστατικό με τον Κρίστιαν Έρικσεν, οι Δανοί μπήκαν… φορτσάτα στον δεύτερο αγώνα τους και «πάτησαν» τους Βέλγους.

Οι Σκανδιναβοί πήγαν στο ημίχρονο μπροστά στο σκορ με 1-0, χάρη στο γκολ του Πόουλσεν από το 2ο μόλις λεπτό, το οποίο τους έδωσε «φτερά» καθώς η Δανία ήταν στη συνέχεια εξαιρετική και κυριάρχησε του Βελγίου.

Είναι ενδεικτικό το ότι το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με τις τελικές προσπάθειες στο 9-1 υπέρ των Δανών.

Σημειώνεται πως το γκολ του Πόουλσεν στα 99 δευτερόλεπτα ήταν το δεύτερο γρηγορότερο στην ιστορία των Euro (πρώτο παραμένει της Ρωσίας απέναντι στην Ελλάδα το 2004, στα 65″).