«Καθάρισε» την ΠΑΕΕΚ κι έμεινε «ζωντανός» ο Εθνικός!

ΓΗΠΕΔΟ Δημοσιεύθηκε 14.3.2022

Κέρδισε τον... τελικό και κράτησε την ελπίδα ο Εθνικός.

Χάρη σε γκολ των Χουντόμπιακ (14'), Άμπραχαμ (41'), Ντούρις (53') και Ζάκπα (86'), η ομάδα της Άχνας επικράτησε με 4-0 της ΠΑΕΕΚ στο Μακάρειο στον αγώνα που θεωρούνταν καθοριστικός και για τις δύο ομάδες κι έμεινε ζωντανός στη μάχη της παραμονής.

Οι Κερυνειώτες είχαν την κατοχή στο πρώτο μέρος και ήταν πιο επιθετικοί, όμως αδυνατούσαν να απειλήσουν την εστία του Χριστοδούλου. Αντιθέτως, ο Εθνικός έφτιαξε τη μοναδική φάση του πρώτου ημιώρου και την έκανε και γκολ, με εξαιρετικό σουτ του Χουντόμπιακ από τα 25 περίπου μέτρα, με τον Ουκρανό να πανηγυρίζει αφιερώνοντας το γκολ στην πατρίδα του.

Προς το τέλος του ημιχρόνου ο Εθνικός ανέβηκε και βρήκε το 2-0 με το πρώτο γκολ του Άμπραχαμ, ενώ στις αρχές της επανάληψης ο Ντούρις με κεφαλιά έφτασε τα έξι με την ομάδα της Άχνας «τελειώνοντας» το ματς. Στο 58' ακυρώθηκε γκολ της ΠΑΕΕΚ καθώς ο Ενόχ σκόραρε με το χέρι και στο φινάλε ο Ζάκπα διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Με την τέταρτη του νίκη στη σεζόν, ο Εθνικός ανέβηκε στους 16 βαθμούς, προσπέρασε κατά έναν την ΠΑΕΕΚ και «ξεκόλλησε» από την τελευταία θέση, μειώνοντας στο -7 από τις θέσεις σωτηρίας και τον Ολυμπιακό και στο -8 από τη Δόξα, την ώρα που έχει αγώνα λιγότερο, καθώς «χρωστά» τη... συνέχεια του αγώνα με την Ομόνοια. Ουραγός πλέον η ΠΑΕΕΚ με 15 βαθμούς.

89' Αλλαγή για την ΠΑΕΕΚ, Καϊμόλεν αντί Ενόχ.

89' Αλλαγές για τον Εθνικό, Ντόλεζακ και Περατικός στις θέσεις των Βοϊτκόφσκι και Άμπραχαμ.

86' ΓΚΟΛ, 4-0 ο Εθνικός με πλασέ του Ζάκπα.

84' Αλλαγή για τον Εθνικό, ο Κουμής αντικαθιστά τον Μάζουρεκ.

80' Αλλαγή για τον Εθνικό, Ζάκπα αντί Ιωάννου.

75' Αλλαγές για την ΠΑΕΕΚ, Χαραλάμπους και Νεοφύτου αντί Ντίας και Βαρέλα.

61' Κίτρινη κάρτα στον Ενόχ.

58' Ακυρώνεται από το VAR γκολ της ΠΑΕΕΚ, καθώς ο Ενόχ σκόραρε με το χέρι.

53' ΓΚΟΛ, 3-0 ο Εθνικός με τον Ντούρις. Με κεφαλιά έπειτα από ωραία σέντρα του Ιωάννου.

46' Αλλαγές για την ΠΑΕΕΚ, Ράμος και Νούνιτς αντί Τίμερμανς και Μιλτς.

Δεύτερο ημίχρονο

Tέλος ημιχρόνου, 3-0 οι τελικές για τον Εθνικό και δύο γκολ.

41' ΓΚΟΛ, 2-0 ο Εθνικός με τον Άμπραχαμ. Εξαιρετική προσπάθεια του Ντούρις από αριστερά, έκανε το γύρισμα στον αφύλακτο Ισπανό που είχε εύκολο έργο.

-Aνέβηκε στα τελευταία λεπτά ο Εθνικός.

38' Δυνατό σουτ του Γκόρουπετς έξω από την περιοχή, κόντραρε.

36' Κίτρινη κάρτα στον Μιλτς.

-Όπως και πριν το γκολ, η ΠΑΕΕΚ είναι πιο απειλητική και φτιάχνει προϋποθέσεις, όμως δεν κατάφερε ακόμη να απειλήσει σοβαρά τον Χριστοδούλου.

19' Κίτρινη κάρτα στον Γκόρουπετς.

14' ΓΚΟΛ, 1-0 ο Χουντόμπιακ. Γκολάρα από τον Ουκρανό με τρομερό σουτ από τα 25 περίπου μέτρα.

-Χωρίς καμιά αξιόλογη φάση ολοκληρώθηκε το πρώτο δεκάλεπτο, πατά καλύτερα η ΠΑΕΕΚ.

-Ξεκίνησε η αναμέτρηση.

ΠΑΕΕΚ: Πρόσεκ, Ντίας (75' Χαραλάμπους), Τσόσιτς, Φραγκέσκου, Κούρος, Βαρέλα (75' Νεοφύτου), Ενόχ (89' Καϊμόλεν), Τίμερμανς (46' Ράμος), Νεοφύτου, Κωμοδίκης, Μιλτς (46' Νούνιτς).

ΕΘΝΙΚΟΣ: Χριστοδούλου, Ιωάννου (80' Ζάκπα), Γκόρουπετς, Χολ, Πηλέας, Άμπραχαμ (86' Περατικός), Κουντόμπιακ, Ταράσοβς, Μάζουρεκ (84' Κουμής), Βοϊτκόφσκι (89' Ντόλεζαλ), Ντούρις

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 36' Μιλτς, 61' Ενόχ / 19' Γκόρουπετς

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Αντωνίου Μενέλαος
Α' Βοηθός Διαιτητής: Πέτρου Πέτρος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Χρίστου Ε. Χρίστος
4ος Διαιτητής: Σωτηρίου Λούκας
VAR: Νικολάου Γιώργος