Όρθιος ο Ολυμπιακός στην Πάφο με σούπερ Ευτυ«Χ»ίδη

Πολύ σκληρός για να πεθάνει ο Ολυμπιακός.

Χωρίς νικητή (1-1) ολοκληρώθηκε το παιχνίδι μεταξύ των μαυροπρασίνων και της Πάφου για την 6η αγωνιστική του πρωταθλήματος, που διεξήχθη στο «Στέλιος Κυριακίδης». Οι γαλάζιοι κρατούσαν τη νίκη μετά το γκολ του Βαλακάρι (53’), ωστόσο στο 89’ η ομάδα της Λευκωσίας πήρε παλικαρίσιο βαθμό αφού το πάλεψε μέχρι τέλους.

Όσον αφορά στο παιχνίδι, ήταν ισοζυγισμένο με τις δύο ομάδες να καταγράφουν πολύ καλές ευκαιρίες. Πρωταγωνιστές ήταν οι δύο τερματοφύλακες, ωστόσο ο Μολ δεν κατάφερε να αντιδράσει στο γκολ του Βαλακάρι που εκμεταλλεύτηκε το γύρισμα του Σεμέδο και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

Ο Ολυμπιακός κατάφερε να φέρε το ματς στα ίσα λίγο πριν το φινάλε, όταν μετά από εκτέλεση φάουλ, η άμυνα της Πάφου αδράνησε, η μπάλα δεν απομακρύνθηκε και ο Ευτυχίδης πέντε λεπτά μετά την είσοδο του στο παιχνίδι, έδωσε πολύτιμο βαθμό στην ομάδα του.

Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

90’+5 Tέλος του αγώνα.

90′ Πέντε λεπτά ο επιπλέον χρόνος.

89′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ! Εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια των γηπεδούχων ο Ευτυχίδης και με εύστοχο πλασέ έφερε το ματς στα ίσα.

74′ Μεγάλη φάση για τον Ολυμπιακό. Συρτό σουτ του Γκουστάβο, μόλις έξω η μπάλα.

60′ Σκόραρε ο Ολυμπιακός όμως σωστά ακυρώθηκε το γκολ αφού ο Γουίλσον ήταν εκτεθειμένος.

53′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΦΟ! Γύρισμα του Σεμέδο και εύστοχο δυνατό πλασέ από τον Βαλακάρι.

48′ Ακυρώθηκε το πέναλτι καθώς στο ξεκίνημα της φάσης δόθηκε οφσάιντ.

46′ Πέναλτι για τον Ολυμπιακό για ανατροπή του Σαρφό από τον Αουρέλιο.

46′ Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου.

45′ Τέλος πρώτου ημιχρόνου.

43′ Σουτ-βολίδα από τον Βαλακάρι, η μπάλα κόντραρε και κατέληξε μόλις έξω.

33′ Προβολή του Γουίλσον, σπουδαία απόκρουση από τον Ρούτκο.

24′ Σουτ του Αουρέλιο, απέκρουσε εντυπωσιακά ο Μολ.

22′ Πρώτη ευκαιρία στο παιχνίδι. Ο Πεχλιβάνης αστόχησε προ κενής εστίας.

10′ Ολοκληρώθηκε το 10λεπτο χωρίς κάποια αξιόλογη φάση, με την Πάφο όμως να έχει ελαφρώς περισσότερη κατοχή.

1′ Έναρξη του αγώνα.

Πάφος (Ντάρκο Μίλανιτς): Ρούτκο, Πάγιτς, Κβίντα, Μπάριτς, Αουρέλιο, Σεμέδο, Φυλακτού, Ντράγκομιρ, Κοβάσεβιτς (75′ Μπαμπαγιάν), Ζάιρο, Βαλακάρι (75′ Αμπντουσαλάμοφ).

Ολυμπιακός (Γιώργος Πετράκης): Μολ, Σαμπίνια (60′ Γκουστάβο), Μποβέδα, Ντιανέ, Κυριάκου, Σαρφό, Νάνι (84′ Ευτυχίδης), Μανρίκε, Σάλι, Πεχλιβάνης (68′ Κα), Γουίλσον.

Σκόρερ: 53′ Βαλακάρι / 89′ Ευτυχίδης

Κίτρινες: 60′ Μίλανιτς, 76′ Ντράγκομιρ, 89′ Φυλακτού / 38′ Κυριάκου