Ομόνοια: Το διπλό και το… χαστούκι

Η εξόρμηση στο Δασάκι είναι παραδοσιακά δύσκολη για την Ομόνοια και της… βγαίνει το λάδι μέχρι να πάρει το ζητούμενο κόντρα στον Εθνικό. Πέρσι τα κατάφερε (1-2) με δύο γκολ του Ντάρμπισαϊαρ και φέτος, απόντος του Άγγλου επιθετικού, καλείται κάποιος άλλος να βγάλει τα… κάστανα από τη φωτιά.

Φυσικά στην Ομόνοια θυμούνται περισσότερο το χαστούκι που δέχθηκαν από τον Εθνικό στο ΓΣΠ, λίγο πριν μπει άδοξα τέλος στη χρονιά. Γενικά τα τελευταία χρόνια οι πράσινοι βελτίωσαν τις επιδόσεις τους στο Δασάκι αφού η τελευταία ήττα ήταν την περίοδο 2015-16. Ακολούθησαν την επόμενη χρονιά διπλό (1-2), ισοπαλία 2-2 την περίοδο 2017-18, ενώ τη σεζόν 2018-19 ο Εθνικός δεν ήταν στην Α΄ Κατηγορία.

Η Ομόνοια λοιπόν επιβάλλεται να είναι προσεκτική στον αυριανό αγώνα και δεν πρέπει να παρασυρθεί από την κατάσταση του αντιπάλου. Για 90 λεπτά πρέπει να καθαρίσει το μυαλό των παικτών και να μην σκέφτονται τον αγώνα με τον ΠΑΟΚ την Πέμπτη για την 1η αγωνιστική του Europa League. Η ετοιμότητα του Σέχου δίνει επιπρόσθετες λύσεις στον Μπεργκ, ο οποίος θα στερηθεί εντούτοις τις υπηρεσίες του Φώτη Παπουλή. Σενάρια για ενδεκάδα είναι δύσκολο να γίνουν μιας και ακολουθεί το παιχνίδι με τους Θεσσαλονικείς. Ο Μπεργκ άλλωστε μας απέδειξε πως υπολογίζει όλο το ρόστερ.