Όλα τα ζευγάρια της φάσης των 16 και το πρόγραμμα!

Με δραματικό τρόπο ολοκληρώθηκε η φάση των ομίλων του Euro 2020.

Στους τελευταίους αγώνες του «ομίλου του θανάτου» τόσο η Πορτογαλία όσο και η Γερμανία βρέθηκαν φάτσα με τον αποκλεισμό, όμως αμφότερες κατάφεραν να ακολουθήσουν τη Γαλλία στη φάση των 16, με την Ουγγαρία να μην κρατά το τρίποντο κόντρα στα «πάντσερ» και να αποχαιρετά αυτή τη διοργάνωση.

Μετά τα 2-2 στους αγώνες Πορτογαλία-Γαλλία και Γερμανία-Ουγγαρία, οι Παγκόσμιοι Πρωταθλητές τερμάτισαν πρώτοι, οι Γερμανοί δεύτεροι και οι Ίβηρες τρίτοι, παίρνοντας ένα από τα εισιτήρια των καλύτερων τρίτων.

Πλέον, είναι γνωστά και τα οκτώ ζευγάρια της φάσης των 16. Δείτε τη συνέχεια της διοργάνωσης:

H ΦΑΣΗ ΤΩΝ 16

Σάββατο 26/6

1) Ουαλία – Δανία (19:00, Άμστερνταμ)

2) Ιταλία – Αυστρία (22:00, Σεβίλλη)

Kυριακή 27/6

3) Ολλανδία – Τσεχία (19:00, Βουδαπέστη)

4) Βέλγιο – Πορτογαλία (22:00, Σεβίλλη)

Δευτέρα 28/6

5) Κροατία – Ισπανία (19:00, Κοπεγχάγη)

6) Γαλλία – Ελβετία (22:00, Βουκουρέστι)

Tρίτη 29/6

7) Αγγλία – Γερμανία (19:00, Λονδίνο)

8) Σουηδία – Ουκρανία (22:00, Γλασκώβη)

ΠΡΟΗΜΙΤΕΛΙΚΑ

Παρασκευή 2/7

Νικητής 6 – Νικητής 5 (19:00, Αγία Πετρούπολη)
Νικητής 4 – Νικητής 2 (22:00, Μόναχο)

Σάββατο 3/7

Νικητής 3 – Νικητής 1 (19:00, Μπακού)
Νικητής 8 – Νικητής 7 (22:00, Ρώμη)

ΗΜΙΤΕΛΙΚΑ

Τρίτη 6/7

Νικητής 6-5 – Νικητής 4-2 (22:00, Λονδίνο)

Τετάρτη 7/7

Nικητής 3-1 – Νικητής 8-7 (22:00, Λονδίνο)

ΤΕΛΙΚΟΣ

Κυριακή 11/7

22:00 Λονδίνο

Η ΤΕΛΙΚΗ ΚΑΤΑΤΑΞΗ ΤΩΝ ΟΜΙΛΩΝ

1oς ΟΜΙΛΟΣ

1. Ιταλία 9 (7-0)
2. Ουαλία 4 (3-2)

3. Ελβετία 4 (4-5)
4. Τουρκία 0 (1-8)

2ος ΟΜΙΛΟΣ

1. Βέλγιο 9 (7-1)
2. Δανία 3 (5-4)

3. Φινλανδία 3 (1-3)
4. Ρωσία 3 (2-7)

3ος ΟΜΙΛΟΣ

1. Ολλανδία 9 (8-2)
2. Αυστρία 6 (4-3)

3. Ουκρανία 3 (4-5)
4. Βόρεια Μακεδονία 0 (2-8)

4ος ΟΜΙΛΟΣ

1. Αγγλία 7 (2-0)
2. Κροατία 4 (4-3)

3. Τσεχία 4 (3-2)
4. Σκωτία 1 (1-5)

5ος ΟΜΙΛΟΣ

1. Σουηδία 7 (4-2)
2. Ισπανία 6 (6-1)

3. Σλοβακία 3 (2-7)
4. Πολωνία 1 (4-6)

6ος ΟΜΙΛΟΣ

1. Γαλλία 5 (4-3)
2. Γερμανία 4 (6-5)
3. Πορτογαλία 4 (7-6)

4. Ουγγαρία 2 (3-6)

ΟΙ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΤΡΙΤΕΣ

  1. Πορτογαλία 4 (7-6)
  2. Τσεχία 4 (3-2)
  3. Ελβετία 4 (4-5)
  4. Ουκρανία 3 (4-5)
  5. Φινλανδία 3 (1-3)
  6. Σλοβακία (2-7)