Δεν κερδίζει ντέρμπι η ΑΕΛ, ας γελάσουμε!

Εκεί που λεγόταν ότι η ΑΕΛ δυσκολεύεται να κερδίσει σε ντέρμπι, σε μία εβδομάδα έκλεισε στόματα. Μετά τις νίκες επί Ανόρθωσης και ΑΕΚ (κύπελλο), οι γαλαζοκιτρίνοι κέρδισαν και το συμπολίτη Απόλλωνα με 2-1 στο ντέρμπι της Λεμεσού.

Η ΑΕΛ πήρε το προβάδισμα στο 20’ με τον Μπάμπιτς να βρίσκει δίχτυα μετά από 28 μήνες, να ανοίγει λογαριασμό με τη φανέλα της ομάδας της Λεμεσού και να της δίνει προβάδισμα με 1-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Απόλλωνας ήταν πιο απαιτητικός στην επίθεση, είχε δύο δοκάρια στο 71’ με τον Σάλαϊ και στο 76’ με τον Νταμπό, και ενδιάμεσα, στο 72’, είχε τεράστια ευκαιρία από την άσπρη βούλα. Το πέναλτι δόθηκε (φάνηκε λανθασμένα) για μαρκάρισμα του Τεϊσέιρα πάνω στον Ματέι, όμως δεν το εκμεταλλεύτηκε ο Μάρκοβτις, την εκτέλεση του οποίου απέκρουσε ο Βοζίνια που έπεσε σωστά στη δεξιά πλευρά της εστίας του.

Τελικά, η ισοφάριση για τους γαλάζιους ήρθε στο 78’, με κεφαλιά του Ματέι που έκανε το 1-1, όμως η χαρά των Απολλωνιστών κράτησε για λίγο, αφού στο 80’ δόθηκε (σωστά, αφού δεν είχαν δίκαιο οι του Απόλλωνα ότι υπήρχε οφσάιντ) πέναλτι στην ΑΕΛ σε ανατροπή του Μαΐντεβατς από τον Νταμπό. Ο Ριέρα δεν λάθεψε και έτσι ήρθε το 2-1.

Mε τη νίκη αυτή η ΑΕΛ έφθασε τους 24 βαθμούς και ανέβηκε στη δεύτερη θέση, με δύο βαθμούς πίσω από την πρωτοπόρο Ανόρθωση, ενώ έχει έναν βαθμό περισσότερο από τον Απόλλωνα, ο οποίος έχει αγώνα λιγότερο.

81′ – ΓΚΟΛ. 1-2. Ο Ριέρα είναι εύστοχος και βάζει ξανά μπροστά στο σκορ.

80′ – ΠΕΝΑΛΤΙ. Ο Νταμπό ανατρέπει τον Μαΐντεβατς και δίνεται πέναλτι για την ΑΕΛ. Στον Απόλλωνα διαμαρτύρονται ότι υπήρχε οφσάιντ, αλλά δεν έχουν δίκαιο αφού η μπάλα από τον Χάμπο Κυριάκου πήγε προς τον Μαΐντεβατς.

78΄ – ΓΚΟΛ. 1-1. Σέντρα του Γιαννιώτα, ο Ματέι με κεφαλιά φέρνει το παιχνίδια στα ίσα

76′ – ΔΟΚΑΡΙ. Κεφαλιά του Νταμπό, στο οριζόντιο δοκάρι και πάλι η μπάλα

73′ – ΑΣΤΟΧΟ ΠΕΝΑΛΤΙ. Ο Βοζίνια πέφτει σωστά και κόβει το πέναλτι του Μάρκοβιτς

72′ – ΠΕΝΑΛΤΙ. Πέσιμο του Ματέι στην περιοχή, δείχνει την άσπρη βούλα ο Τιμόθεος Χριστοφή. Δεν φάνηκε να κάνει κάτι μεμπτό ο Τεϊσέιρα

71 – ΔΟΚΑΡΙ. Μετά από φάουλ, ο Σάλαϊ με κεφαλιά σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι και στη συνέχεια ο Βοζίνια μάζεψε τη μπάλα

58′ – Άμεση απάντηση από την ΑΕΛ στις ευκαιρίες, με τον Μπάμπιτς να κάνει την προσωπική ενέργεια και το σουτ του να φεύγει ελάχιστα έξω.

58′ – Μεγάλη ευκαιρία για τον Απόλλωνα, ο Νταμπό βρέθηκε φάτσα με τον Βοζίνια, ο οποίος με το πόδι έσωσε την εστία του

46′ – Έναρξη δεύτερου ημιχρόνου

Tέλος πρώτου ημιχρόνου

20′ – ΓΚΟΛ. 0-1. Ο Αβράαμ πέρασε με ωραίο τρόπο προς την πλευρά του Μπάμπιτς, ο οποίος με κεφαλιά νίκησε τον Δημητρίου κι άνοιξε το σκορ.

13′ – Ο Αβραάμ επιχείρησε το σουτ, έξω από την περιοχή, στην αγκαλιά του Δημητρίου η μπάλα

10′ – Ο Γιαννιώτας μπήκε ωραία από δεξιά, ο Μπένσοπ από κοντά δεν μπόρεσε από κοντά να τσιμπήσει τη μπάλα και να στείλει πάνω από το Βοζίνια, αλλά την έστειλε έξω.

1′ – Έναρξη της αναμέτρησης

ΣΚΟΡΕΡ: 78′ Ματέι / 20′ Μπάμπιτς, 81′ πεν. Ριέρα

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 30′ Γιαννιώτας, 83′ Πίττας / 18′ Nτανίλο, 29′ Nταβόρ, 30′ Τόρες, 42′ Aντωνίου, 47′ Σάντος, 61′ Μπάμπιτς, 84′ Χ. Κυριάκου, 90+3′ Ριέρα

ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ: Δημητρίου, Ντένιτς (60′ Χάμπος), Πίττας, Μάρκοβιτς, Γιαννιώτας, Ντιγκινί (46′ Νταμπό), Φιλιώτης (55′ Πέδρο), Μπένσοπ (46′ Ματέι), Σάλαϊ, Γιούστε, Βασιλείου

ΑΕΛ: Βοζίνια, Ράσο, Τεσέιρα, Αντωνίου, Σάντος, Νταβόρ, Ντανίλο (74′ Αντάμοβιτς), Ριέρα, Τόρες (86′ Κέρκεζ), Αβραάμ (63′ Χ. Κυριάκου), Μπάμπιτς (74′ Μαΐντεβατς)

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Τιμόθεος Χριστοφή