Ο Τσέποβιτς την κράτησε ζωντανή και έβαψε το ντέρμπι με τον Απόλλωνα στα πράσινα

Το ντέρμπι βάφτηκε πράσινο! Η Ομόνοια επικράτησε 1-0 του Απόλλωνα στο παιχνίδι της 6ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος που διεξήχθη στο ΓΣΠ, με γκολ του Τσέποβιτς στο 16′. Η ομάδα της πρωτεύουσας δεν άφησε το… τρένο του πρωταθλήματος να φύγει, έδειξε πως μπορεί να επιστρέψει και πλέον βρίσκεται στο -7 από την κορυφή (με παιχνίδι λιγότερο).

Η ομάδα της πρωτεύουσας επέστρεψε στις επιτυχίες μετά την ήττα από τον Ολυμπιακό, ενώ η αντίστοιχη της Λεμεσού κόλλησε δεύτερη ήττα και μάλιστα σε ντέρμπι αφού προηγήθηκε αυτή με την ΑΕΚ (1-4), ωστόσο πραγματοποιήσε πολύ καλή εμφάνιση και μπορούσε να σκοράρει. Από την άλλη, οι πράσινοι βρήκαν σταθερότητα στην άμυνα αφού αυτό ήταν το πρώτο παιχνίδι στο πρωτάθλημα που δεν δέχθηκε γκολ!

Στα αξιοσημείωτα, συναγερμός έχει σημάνει με τον Ντισκέρουτ στο στρατόπεδο της Ομόνοιας, που αποχώρησε τραυματίας, ενώ πρόβλημα αποκόμισε και ο Μαλεκκίδης.

Το ματς…

Από την αρχή, ήταν ένα ντέρμπι με τα όλα του. Λάθη, γρήγορες εναλλαγές και σωρεία προϋποθέσεων από τις δύο ομάδες. Ο Απόλλωνας μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και απείλησε με τους Νταμπό και Γιάνγκα οι οποίοι αστόχησαν από πλεονεκτική θέση.

Η Ομόνοια όμως στην πρώτη της ευκαιρία βρήκε τον δρόμο για τα δίχτυα, όταν στο 16′ ο Ζαχαρίου έκανε εξαιρετική σέντρα και ο Τσέποβιτς εντελώς ανενόχλητος νίκησε τον Γιοβάνοβιτς. Στην αμέσως επόμενη φάση, ο Ζράντι έπιασε σουτ-βολίδα, όμως ο Φαμπιάνο δήλωσε παρών και απογειώθηκε για να αποκρούσει.

Ο ίδιος ρυθμός συνεχίστηκε και στο δεύτερο μέρος. Ο Λοΐζου έφτασε στο δεύτερο γκολ όμως το πλασέ του κατέληξε μόλις έξω, ενώ ο Νταμπό από πολύ κοντινή απόσταση δεν βρήκε στόχο. Στη συνέχεια, ο 18χρονος αλλά και ο Ζαχαρίου έχασαν επίσης από μια ευκαιρία, ενώ στο τελευταίο 10λεπτο οι δύο ομάδες σημείωσαν σπουδαίες προϋποθέσεις με το σκορ να μην αλλάζει.

Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

90’+5 Τέλος του αγώνα.

90’+2 Τετ-α-τετ ο Λοΐζου με τον Γιοβάνοβιτς, απίθανη απόκρουση από τον κίπερ του Απόλλωνα. Σπουδαία φάση για την Ομόνοια.

90’+1 Συρτό σουτ του Αλμπάνη, εύκολη απόκρουση του Φαμπιάνο.

90′ Πέντε λεπτά ο επιπλέον χρόνος.

90′ Πήρε… φωτιά το ντέρμπι. Τέσσερα λεπτά στην περιοχή της Ομόνοιας ο Απόλλωνας, χωρίς όμως να απειλήσει ουσιαστικά.

82′ Πιέζει ο Απόλλωνας για το γκολ της ισοφάρισης.

71′ Προσωπική ενέργεια του Ζαχαρίου, δυνατό σουτ και εντυπωσιακή απόκρουση από τον Γιοβάνοβιτς.

70′ Δυνατό σουτ από πλάγια θέση του Λοΐζου, στην εξωτερική των διχτύων η μπάλα.

65′ Μεγάλη φάση για τον Απόλλωνα. Ξέφυγε από όλους ο Ζράντι, ο Νταμπό μπήκε στην φάση όμως το πλασέ του κατέληξε δίπλα από την εστία του Φαμπιάνο.

59′ Πολλά λάθη από τις δύο ομάδες, ωστόσο ο ρυθμός είναι αρκετά καλός με συνεχείς επιθετικές προσπάθειες.

53′ Κομπίνα από την Ομόνοια μετά από εκτέλεση φάουλ, συρτό σουτ του Λοΐζου από το ύψος του πέναλτι, απέκρουσε εύκολα ο Γιοβάνοβιτς.

51′ Άστοχο σουτ του Ίλιεφ.

46′ Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου.

45’+2 Τέλος πρώτου ημιχρόνου.

45′ Δύο λεπτά ο επιπλέον χρόνος.

42′ Πλασέ του Πίττα, πρόλαβε ο Γκόμεθ και έδιωξε πριν σκοράρουν οι συμπαίκτες του Κύπριου επιθετικού.

38′ Αλλαγή για την Ομόνοια. Εκτός ο Ατιέμγουεν, μέσα ο Λοΐζου.

33′ Δύο εκτελέσεις κόρνερ για τον Απόλλωνα, κανένας κίνδυνος στην άμυνα των πρασίνων.

30′ Σέντρα του Χαμάς, στα χέρια του Φαμπιάνο η μπάλα.

25′ Για λίγο διακοπή λόγω τραυματισμού δύο παικτών.

18′ Απογειώθηκε και απέκρουσε εκπληκτικό σουτ του Ζράντι ο Φαμπιάνο.

16′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΟΜΟΝΟΙΑ! Εξαιρετική ενέργεια και σέντρα του Ζαχαρίου, πλασέ από τον ανενόχητο Τσέποβιτς και 1-0 για τους γηπεδούχους.

14′ Μεγάλη φάση για τον Απόλλωνα. Σέντρα του Χαμάς, προβολή του Γιάνγκα και μόλις έξω η μπάλα.

11′ Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Γκόμεθ, απομάκρυνε ο Γιοβάνοβιτς πριν γίνουν επικίνδυνοι οι παίκτες της Ομόνοιας.

5′ Δυνατή σέντρα του Λέτσιακς, δεν πρόλαβε ο Ζαχαρίου.

4′ Αδράνεια στην άμυνα της Ομόνοιας, ο Νταμπό από πλάγια θέση πλάσαρε, όμως ο Φαμπιάνο μάζεψε με διπλή προσπάθεια.

2′ Κάθετη του Πίττα, δεν κινήθηκε ο Νταμπό καθώς ήταν εκτεθειμένος.

1′ Έναρξη του αγώνα.

Ομόνοια (Χένινγκ Μπεργκ): Φαμπιάνο, Χούμποτσαν, Λανγκ, Γιούστε, Λέτσιακς, Γκόμεθ, Μπασιρού (81′ Παναγιώτου), Ντισκέρουτ (63′ Παπουλής), Ζαχαρίου (81′ Τζιωνής), Ατιέμγουεν (38′ Λοΐζου), Τσέποβιτς (63′ Κακουλλής).

Απόλλων (Αλλεξάντερ Τσόρνιγκερ): Γιοβάνοβιτς, Μαυρίας (83′ Ίντζια), Ρομπέρζ, Χαμάς (68′ Αλμπάνης), Μελεκκίδης (90’+5 Ουέλιγκντον), Κολ, Χάμπος (68′ Αλεσάμι), Ζράντι, Πίττας, Νταμπό, Γιάνγκα (46′ Ίλιεφ).

Σκόρερ: 16′ Τσέποβιτς / –

Κίτρινες: 22′ Μπασιρού, 61′ Λανγκ, 90’+3 Τζιωνής 56′ Κολ