Ο Καϊκέ έκανε δώρο γενεθλίων στη Νέα Σαλαμίνα τρίποντο-ανάσα!

Θρίλερ με… happy end για τη Νέα Σαλαμίνα. Οι ερυθρόλευκοι επικράτησαν 2-1 του Ερμή με ανατροπή στο «Αμμόχωστος-Επιστροφή» για την 2η αγωνιστική των πλέι οφ. Η ομάδα της Αμμοχώστου πήρε τρίποντο ανάσα καθώς σκαρφάλωσε στην 3η θέση και περιμένει τον αυριανό αγώνα της Δόξα με τον Εθνικό.

Από την άλλη, αν και οι «φτεροπόδαροι» έφτασαν πρώτοι στο σκορ δεν κατάφεραν να πάρουν το πολύ σημαντικό γι’ αυτούς βαθμολογικό όφελος, με αποτέλεσμα να συνεχίζουν να βρίσκονται σε δύσκολη θέση (6οι με 25.β). Μάλιστα, με τον ίδιο τρόπο πήρε το τρίποντο η Νέα Σαλαμίνα και στον αγώνα του δεύτερου γύρου της κανονικής διάρκειας του πρωταθλήματος! Παράλληλα, η ομάδα της Αμμοχώστου πήρε νίκη την ημέρα των γενεθλίων της αφού σήμερα κλείνει 73 χρόνια.

Το ματς…

Μέτριο έως κακό ήταν το πρώτο μέρος. Η Νέα Σαλαμίνα είχε τον έλεγχο, όμως ο Ερμής δημιούργησε κάποιες προϋποθέσεις οι οποίες όμως δεν κατέληξαν στον στόχο. Πολλά φάουλ χαλούσαν τον ρυθμό που προσπαθούσαν να πιάσουν οι δύο ομάδες, ενώ στο φινάλε του πρώτου μέρους, οι ερυθρόλευκοι κατέγραψαν κλασσική ευκαιρία. Στο 44’ ο Βάγκνερ πήδηξε πιο ψηλά από όλους, έπιασε την κεφαλιά όμως ο Καϊκέ με το ένα χέρι απέκρουσε εντυπωσιακά.

Όσα δεν είδαμε στο πρώτο 45λεπτο, τα είδαμε στο δεύτερο. Η ομάδα της Αμμοχώστου κέρδισε πέναλτι στο 51’ για ανατροπή του Σεργίου στον Βαλπόρτ, ωστόσο μετά από έλεγχο στο VAR το πέναλτι ακυρώθηκε, καθώς ήταν λανθασμένη η απόφαση που πήρε ο Τιμόθεος Χριστοφή. Στο 61’ ο Ερμής άνοιξε το σκορ με προβολή του ανενόχλητου Ρουσιά, ενώ οι ερυθρόλευκοι στο 78’ έφεραν το ματς στα ίσα με πλασέ του Σιαθά. Από εκείνο το σημείο και έπειτα το παιχνίδι μετατράπηκε σε… θρίλερ.

Η Νέα Σαλαμίνα είπε την… τελευταία της λέξη στο 84’ όταν ο Βάγκνερ εκμεταλλεύτηκε το τραγικό λάθος του Καϊκέ που του έφυγε η μπάλα από τα χέρια και ο επιθετικός των φιλοξενουμένων έσπρωξε την μπάλα στα δίκτυα για το 2-1.

Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

90’+4 Tέλος του αγώνα.

90’+2 Άστοχο πλασέ του Ρουσιά ο οποίος ήταν εντελώς ανενόχλητος!

84′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗ ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ! Δυνατό συρτό σουτ από τον Τσουκαλά, ο Καϊκέ έπεσε και απέκρουσε ασταθώς καθώς η μπάλα του έφυγε από τα χέρια και ο Βάγκνερ με κοντινό πλασέ έφερε το ματς τούμπα.

78′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗ ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ! Πλασέ από τον Σιαθά αφού πέρασε τους αντιπάλους των γηπεδούχων και στα ίσα το παιχνίδι.

70′ Έχει τον έλεγχο ο Ερμής μετά το προβάδισμα που πήρε, πιέζει για το γκολ της ισοφάρισης χωρίς αποτέλεσμα η Νέα Σαλαμίνα.

61′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΡΜΗ! Σέντρα του Κύπρου, προβολή από τον ανενόχλητο Ρουσιά και στα δίκτυα η μπάλα.

53′ Ακυρώνεται σωστά το πέναλτι. Ο ποδοσφαιριστής του Ερμή απομάκρυνε την μπάλα καθαρά.

51′ Πέναλτι για τη Νέα Σαλαμίνα για ανατροπή του Σεργίου από τον Βαλπόρτ. Ελέγχεται από τον διαιτητή στο VAR η φάση.

46′ Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου.

45’+1 Τέλος πρώτου ημιχρόνου.

45′ Κίτρινη στον Οσέι για φάουλ.

44′ Τεράστια φάση για τη Νέα Σαλαμίνα. Κεφαλιά από τον Βάγκνερ, απέκρουσε εντυπωσιακά ο Καϊκέ.

39′ Μακρινό σου του Βαλπόρτ, ψηλά έξω η μπάλα.

38′ Άστοχη κεφαλιά από τον Ντίας.

37′ Έχει την κατοχή της μπάλας η Νέα Σαλαμίνα και ελέγχει καλύτερα το παιχνίδι.

27′ Άστοχη κεφαλιά από τον Βαλπόρτ.

24′ Γύρισε και έπιασε το πλασέ ο Ρουσιάς, απομάκρυνε η άμυνα της Νέας Σαλαμίνας πριν κινδυνέψει ο Βεσελόφσκι.

18′ Απευθείας εκτέλεση από τον Οσέι, στο τοίχος και έξω η μπάλα.

16′ Bγήκε με την μπάλα στα χέρια εκτός περιοχής ο Καϊκέ, φάουλ σε καλό σημείο για τη Νέα Σαλαμίνα.

10′ Ολοκληρώθηκε το πρώτο 10λεπτο χωρίς κάποια αξιοσημείωτη φάση. Ισοζυγισμένο το παιχνίδι μέχρι στιγμής.

1′ Έναρξη του αγώνα.

Ερμής (Νικόλας Μαρτίδης): Καϊκέ, Χολτ, Καραγκούνης (86′ Κοβάσεβιτς), Ντίας, Γαβριήλ, Δημητρίου, Σιντιμπέ, Γκάταριτς (71′ Σάντο), Μέιρα (86′ Παπαθανασίου), Βαλπόρτ (58′ Κύπρου), Ρουσιάς.

Νέα Σαλαμίνα (Σάββας Δαμιανού): Βεσελόφσκι, Σεργίου, Νικολάου (64′ Μπρένο), Χριστοφόρου, Καμισοκό, Μούστιβαρ (37′ Τσουκαλάς), Κονφέ, Οσέι, Ντουβεντρού (64′ Σιαθάς), Ντανίλο, Βάγκνερ (88′ Αντρέου).

Σκόρερ: 61′ Ρουσιάς / 78′ Σιαθάς, 84′ Βάγκνερ

Κίτρινες: 90′ Σιντιμπέ / 45′ Οσέι