Νίκη στην αφιλόξενη έδρα

Η ΑΕΚ θα πρέπει να κερδίσει την Πάφο για να μείνει ζωντανή για διάκριση

Δύο νίκες, μία ισοπαλία και μία ήττα είναι ο απολογισμός της ΑΕΚ στις επισκέψεις της στο «Στέλιος Κυριακίδης» την τελευταία πενταετία για να αντιμετωπίσει την Πάφο. Σίγουρα δεν αποτελεί και την πιο φιλόξενη έδρα για τους Λαρνακείς, οι οποίοι την Κυριακή θέλουν να δώσουν συνέχεια στα νικηφόρα αποτελέσματα μετά την τελευταία επιτυχία επί του Ερμή, προκειμένου να μείνουν ζωντανοί στη διεκδίκηση ενός ευρωπαϊκού εισιτηρίου μέσω του πρωταθλήματος.

Η τελευταία επίσκεψη των κιτρινοπράσινων στο «Στέλιος Κυριακίδης» για να αντιμετωπίσουν την Πάφος FC ήταν στις 30 Αυγούστου 2019, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής της περσινής περιόδου, με την ΑΕΚ να φεύγει νικήτρια με 2-0, με δύο εύστοχες εκτελέσεις πέναλτι του (ποιου άλλου;) Ιβάν Τρισκόφσκι.

Θυμίζουμε ότι το παιχνίδι αυτό ήταν η πρεμιέρα της ΑΕΚ στο πρωτάθλημα της περιόδου 2019-20, καθότι ο αγώνας της πρώτης αγωνιστικής με τον Απόλλωνα είχε αναβληθεί εξαιτίας των ευρωπαϊκών υποχρεώσεων των δύο ομάδων.

Την περίοδο 2018-19, η ΑΕΚ δέχθηκε την ήττα από την Πάφο με 1-0, στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής, ενώ τη σεζόν 2017-18 η ομάδα της Λάρνακας πάλι τα βρήκε μπαστούνια στην Πάφο (26η αγωνιστική), αφού μόλις στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων κατάφερε να ισοφαρίσει 1-1, με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Χόρχε Λαρένα. Τη σεζόν 2016-17, η Πάφος αγωνίστηκε στη Β΄ κατηγορία, ενώ στην πρεμιέρα της περιόδου 2015-16 η ΑΕΚ κέρδισε στην Πάφο με 2-0, με δύο γκολ του Χουάν Τομάς.

Περιμένουν περισσότερα

Κι ενώ μπήκαμε στην τελική ευθεία της κανονικής περιόδου του πρωταθλήματος, στην ΑΕΚ έχουν μπροστά τους μία σειρά από κρίσιμα παιχνίδια (μεταξύ αυτών και δύο ντέρμπι με Ανόρθωση και Απόλλωνα), τα οποία θα καθορίσουν την πορεία και τους στόχους της ενόψει πλέι οφ.

Σε αυτή την προσπάθεια ο κόσμος της ομάδας αναμένει μεγαλύτερη και πιο ουσιαστική συνεισφορά από τους ποδοσφαιριστές που αποκτήθηκαν την τρέχουσα αγωνιστική περίοδο, αφού, αν εξαιρέσουμε την περίπτωση του τερματοφύλακα Ζοέλ Μολ, ο οποίος στα δύο ματς που έπαιξε με Δόξα και Ερμή έδειξε εξαιρετικά στοιχεία, οι υπόλοιποι τρεις νεοφερμένοι δεν κατάφεραν μέχρι σήμερα να δώσουν το κάτι παραπάνω.

Ο Βέλγος αριστερός μπακ – χαφ Σούτερντεν έπαιξε σε τέσσερα ματς, τρία ως βασικός, έχοντας συνολικά 335 λεπτά συμμετοχής, ο Νορβηγός μέσος Χάουγκεν έπαιξε επίσης σε τέσσερις αγώνες, αλλά σε όλους ως αλλαγή (170 λεπτά συμμετοχής), ενώ ο αμυντικός Λαφράνς αγωνίστηκε βασικός με τη Δόξα και ως αλλαγή στα τελευταία λεπτά με τον Ερμή (104 λεπτά).