Νέα απώλεια για Βόλφσμπουργκ πριν την ΑΕΚ

Τέσσερις ημέρες πριν από την κόντρα με την ΑΕΚ στα play off του Europa League, η Βόλφσμπουγκ έμεινε στο 1-1 στην έδρα της Φράιμπουργκ και αγνοεί τη νίκη μετά από δύο αγωνιστικές στην Bundesliga – Δεν έπαιξε λόγω ενοχλήσεων στο γόνατο ο βασικός τερματοφύλακας Κουν Καστέελς, ο οποίος είναι αμφίβολος για τον αγώνα του ΟΑΚΑ.

Τι παραπάνω έχουν από την ΑΕΚ η Μπάγερ Λεβερκούζεν και, κυρίως, η Φράιμπουργκ; Και όμως, κόντρα στις δύο, η Βόλφσμπουργκ, αντίπαλος της ομάδας του Μάσιμο Καρέρα στα play off του Europa League (Πέμπτη 01/10, 21:45) απέτυχε να νικήσει, σε ένα μέτριο (έως κακό) ξεκίνημα στην Bundesliga.

Μετά το 0-0 της πρεμιέρας κόντρα στις Ασπιρίνες, οι Λύκοι έμειναν και πάλι στα… ρηχά και αρκέστηκαν εκ νέου στον βαθμό της ισοπαλίας (1-1), σε έναν αγώνα μάλιστα που βρέθηκαν νωρίς να κυνηγούν στο σκορ (11′ Πέτερσεν), προτού καταφέρει να ισοφαρίσει ο Κροάτης εξτρέμ Γιόζιπ Μπρέκαλο (42′).

Κάτω από τα δοκάρια της ομάδας του Όλιβερ Γκλάσνερ, η οποία δεν ικανοποίησε με την απόδοσή της, κάθισε ο αναπληρωματικός Παβάο Πέρβαν και όχι ο βασικός Κουν Καστέελς, ο οποίος τελευταία στιγμή έμεινε εκτός λόγω ενοχλήσεων στο γόνατο, οι οποίες καθιστούν αμφίβολη την συμμετοχή του για το ματς με την ΑΕΚ. Στο δεύτερο ημίχρονο, πάντως, ο Πέρβαν με τις αποκρούσεις του γλίτωσε την Βόλφσμπουργκ από τα χειρότερα. Ως αλλαγή μπήκε στο τελευταίο 15λεπτο του αγώνα το αστέρι της ομάδας, Βουτ Βέγκχορστ, ο οποίος διαπραγματεύεται την μεταγραφή του.

Ο Γκλάσνερ χρησιμοποίησε τους: Πέρβαν – Κλάους, Γκιλαβογκί, Μπρουκς, Πάουλο Οτάβιο (77′ Ρουσιλόν) – Γκέρχαρτ, Άρνολντ (58′ Σλάγκερ) – Μπρέκαλο, Μάλι (58′ Μεχμέντι), Ζοάο Βίκτορ (49′ Στέφεν) – Γκίντσεκ (77′ Βέγκχορστ).