Μπεργκ: «Δύσκολο αλλά όχι ακατόρθωτο, δείξαμε ότι μπορούμε να τους ανταγωνιστούμε»

Δύσκολο μεν αλλά όχι ακατόρθωτο θεωρεί ο Χένινγκ Μπεργκ να ανατρέψει η Ομόνοια στον επαναληπτικό του ΓΣΠ (29/9, 22:00) την ήττα με 2-0 που δέχθηκαν οι πράσινοι από τον Ολυμπιακό στο «Γ. Καραϊσκάκης» στον πρώτο αγώνα των πλέι οφ του Champions League.

Μιλώντας στη Cytavision μετά τη λήξη του αγώνα, ο Νορβηγός κόουτς τόνισε πως οι ερυθρόλευκοι είναι πάνω από το επίπεδο που συνήθισε το τριφύλλι να ανταγωνίζεται, όμως ανέφερε πως η ομάδα του θα κάνει ό,τι μπορεί στο ΓΣΠ για να κάνει την ανατροπή αφού έδειξε πως μπορεί να ανταγωνιστεί τον μεγάλο της αντίπαλο.

Αναλυτικά όσα δήλωσε:

«Παίξαμε με μια πολύ καλή ομάδα, σε πιο ψηλό επίπεδο από αυτό που συνηθίσαμε να παίζουμε. Μείναμε στο παιχνίδι για μεγάλη διάρκεια του αγώνα. Δεχθήκαμε το γκολ από το πέναλτι κι ένα στις καθυστερήσεις. Παλέψαμε, όμως ο Ολυμπιακός είναι ομάδα που παίζει σε πιο ψηλό επίπεδο από αυτό που μάθαμε να παίζουμε μέχρι στιγμής.

Είναι 2-0 ημίχρονο. Θα παλέψουμε, θα κάνουμε ό,τι μπορούμε. Θα είναι δύσκολο με αυτό το αποτέλεσμα αλλά δεν είναι ακατόρθωτο, δείξαμε ότι μπορούμε να ανταγωνιστούμε τον Ολυμπιακό. Θα παίξουμε στη νέδρα μας και θα κάνουμε σίγουρα ό,τι μπορούμε για να προκριθούμε.

Πρέπει να είμαστε καλύτεροι στον επιθετικό τομέα, με μεγαλύτερη ακρίβεια στις πάσες και την τελική προσπάθεια. Αμυντικά πήγαμε πολύ καλά και με λίγη περισσότερη προσοχή και τύχη θα μπορούσαμε να είχαμε καλύτερο αποτέλεσμα».