Μετά από έλεγχο τεσσάρων λεπτών (!) για οφσάιντ, 1-0 η Δόξα

Για δεύτερη φορά σε διάστημα λίγων λεπτών στο Δόξα-ΑΕΚ το VAR ανέτρεψε λανθασμένες αποφάσεις των διαιτητών.

Μετά το πέναλτι που υποδείχθηκε στο 2′ για την ομάδα της Κατωκοπιάς από τον Σολωμού και ακυρώθηκε μετά που ο ρεφ κλήθηκε να δει τη φάση στο on-field review, το VAR χρειάστηκε και στο 9ο λεπτό.

Ο Σαντίκ σκόραρε για τους γηπεδούχους έπειτα από κάθετη του Ασαμόα, όμως η βοηθός Ξένια Ηροδότου ακύρωσε λανθαμένα το γκολ με υπόδειξη για οφσάιντ.

Ο Σολωμού περίμενε επιβεβαίωση από το VAR για την ορθότητα της απόφασης κι εντέλει στο 13′ ο Θεουλή ενημέρωσε τον ρεφ πως δεν υπάρχει οφσάιντ, με αποτέλεσμα το γκολ να μετρήσει και η Δόξα να πάρει το προβάδισμα με 1-0.

Προκαλεί εντύπωση ωστόσο το γεγονός πως χρειάστηκαν τέσσερα ολόκληρα λεπτά για να εξεταστεί μια φάση οφσάιντ που δεν φαινόταν και τόσο δύσκολη…