Με… οδηγό την προϊστορία

H «Κυρία» μετρά δύο νίκες στην Α' Φάση την τελευταία πενταετία

Να συνεχίσουν αύριο (19:00) την παράδοση που τους δίνει ελαφρύ προβάδισμα σε αγώνες με αντίπαλο της ΑΕΛ στη Λεμεσό την τελευταία πενταετία, θέλουν στην Ανόρθωση.

Η «Κυρία», από τη σεζόν 2016-17 μέχρι τη λήξασα αγωνιστική περίοδο στους αγώνες της πρώτης φάσης, μετρά δύο νίκες, δύο λευκές ισοπαλίες και μία ήττα απέναντι στους γαλαζοκίτρινους σε αναμετρήσεις στο Τσίρειο.

Για να είμαστε πιο συγκεκριμένοι, την περίοδο 2016-17 για το πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής οι δύο ομάδες εξήλθαν ισόπαλες (0-0), το ίδιο είχε συμβεί και το 2019-20 για την 1η αγωνιστική. Το 2017-18, ο Ντούρις (67΄) ήταν ο πρωταγωνιστής της βραδιάς καθώς έδωσε το τρίποντο στους κυανόλευκους (1-0, 26η αγωνιστική).

Τα σκήπτρα διατήρησε και την αμέσως επόμενη χρονιά η Ανόρθωση, καθώς κέρδισε ξανά τους γαλαζοκίτρινους, αλλά αυτή τη φορά με 3-0. Το ντέρμπι διεξήχθη για το πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής και τα τέρματα πέτυχαν οι Ντούρις (36΄, 82΄) και Μικελτάντζε (54΄). Τη περσινή σεζόν (2020-21) τα ηνία πήρε η ΑΕΛ, η οποία κατάφερε να κερδίσει τον αγώνα με 1-0 με γκολ του Μαέ στο 66΄. Το παιχνίδι έγινε για την 11 αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Η ομάδα του Τιμούρ Κετσπάγια θέλει στο αυριανό ντέρμπι να κυνηγήσει την τρίτη της νίκη μέσα σε πέντε χρόνια απέναντι στην ομάδα του Ντούσαν Κέρκεζ. Τα παιχνίδια όμως δεν κερδίζονται μέσα από την ιστορία, αλλά μόνο μέσα στον αγωνιστικό χώρο. Κι αυτό το γνωρίζουν πολύ καλά οι κυανόλευκοι, που είναι αποφασισμένοι για την πρώτη τους εκτός έδρας φετινή νίκη.