Με οδηγό την παράδοση

Με αρχικό στόχο την εξασφάλιση το μίνιμουμ πέντε με εφτά βαθμών, η ΑΕΚ μπήκε στην τριάδα των συνεχόμενων εκτός έδρας αγώνων με ΑΕΛ, Δόξα και Ομόνοια. Μετά το τελευταίο διπλό στο Τσίρειο, ο στόχος έχει διαφοροποιηθεί στους εφτά με εννέα βαθμούς, λαμβάνοντας υπόψη ότι οι πρώτοι τρεις βαθμοί απ’ αυτή τη σειρά των αγώνων ήδη βρίσκονται στο τσεπάκι των Λαρνακέων.

Η ΑΕΚ θα θελήσει να δώσει συνέχεια στις επιτυχίες της στον αγώνα του ερχόμενου Σαββάτου (17:00) κόντρα στη Δόξα στο Μακάρειο, απέναντι σε μία ομάδα την οποία δεν μπόρεσε να κερδίσει στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος μέσα στην «Αρένα» (1-1). Σ’ εκείνο το παιχνίδι ο Τρισκόφσκι άνοιξε το σκορ στο πρώτο μέρος, αλλά στην επανάληψη ο Σαντίκ έφερε το ματς στα ίσα. Η παράδοση είναι με το μέρος της ΑΕΚ όταν ταξιδεύει στη Λευκωσία για να αναμετρηθεί με τη Δόξα. Την τελευταία πενταετία, οι κιτρινοπράσινοι είναι αήττητοι όταν κοντράρονται με την προσφυγική ομάδα στο Μακάρειο, μετρώντας τρεις νίκες και δύο ισοπαλίες. Πέρσι, πάντως, η Δόξα υποχρέωσε την ΑΕΚ σε ισοπαλία 0-0 στα πλαίσια της 20ης αγωνιστικής.

Την περίοδο 2019-20 η ΑΕΚ πήρε το διπλό με τέρμα του Τρισκόφσκι (0-1, πάλι για την 20η αγωνιστική), ενώ τη σεζόν 2018-19 η ομάδα της Λάρνακας πέρασε σαν σίφουνας από το Μακάρειο συντρίβοντας τη Δόξα με 5-0 (χατ τρικ ο Τρισκόφσκι, Κάσες, Ακοράν). Η ΑΕΚ ήταν η νικήτρια του αγώνα που έγινε στη Λευκωσία για την 9η αγωνιστική της περιόδου 2017-18 με σκορ 3-1 (δύο ο Τολμές, Καταλά), ενώ την περίοδο 2016-17 οι δύο ομάδες συμβιβάστηκαν στην ισοπαλία 1-1 (Χαραλαμπίδης). Βέβαια, οι παραδόσεις δεν παίζουν ποδόσφαιρο και η ΑΕΚ καλείται να αποδείξει μέσα στον αγωνιστικό χώρο πως είναι πιο ποιοτική ομάδα από τη Δόξα και ότι η βαθμολογική θέση που κατέχει δεν είναι τυχαία.

Με προβλήματα

Ούτε αυτή την εβδομάδα λείπουν τα αγωνιστικά προβλήματα για τον Νταβίντ Καταλά. Οι Τιάγκο, Εγγλέζου και Ναούμ είναι τραυματίες και η συμμετοχή τους στον μεθαυριανό αγώνα κρίνεται αμφίβολη. Τιμωρημένος είναι ο Τόμοβιτς. Λογικά ο Ισπανός τεχνικός δεν αναμένεται να προβεί σε πολλές αλλαγές στο βασικό σχήμα σε σχέση με την ενδεκάδα που ξεκίνησε το προηγούμενο ματς με την ΑΕΛ. Οι Γκονζάλεθ και Χριστοφόρου ερίζουν για τη θέση του Τόμοβιτς στο κέντρο της άμυνας.