Ο Παπουλής έκρινε το πρώτο φιλικό της Ομόνοιας – Όσα έγιναν στο «Ηλίας Πούλλος»

Χάρη σε γκολ του Φώτη Παπουλή τρία λεπτά μετά την είσοδό του στον αγώνα, η Ομόνοια επικράτησε με 1-0 στο πρώτο της φιλικό προετοιμασίας ενόψει της νέας σεζόν, με αντίπαλο τη Δόξα στο «Ηλίας Πούλλος».

Ο Ελλαδίτης, όπως και ο έτερος νεοφερμένος, Κίκο, μπήκε αλλαγή με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου και στο 48′ σκόραρε το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης, με κοντινό σουτ έπειτα από ενέργεια του Μποτεάκ.

Δύο οριζόντια δοκάρια είχε το τριφύλλι, αρχικά στο 41′ με σουτ του Γκόμεθ από το κέντρο καθώς και στο 81′ με πλασέ του Ντάρμπισαϊαρ.

Ο Χένινγκ Μπεργκ είχε την ευκαιρία να ξεμουδιάσει τους παίκτες του και να τσεκάρει το πώς ανταποκρίνονται σε αυτό το πρώτο στάδιο της προετοιμασίας, με την Ομόνοια να παρουσιάζεται πιο ορεξάτη στο δεύτερο ημίχρονο, στο οποίο έφτιαξε τις περισσότερες ευκαιρίες. Αντιθέτως η Δόξα του Κώστα Σακκά στάθηκε καλύτερα στο πρώτο μέρος σε σχέση με την εμφάνισή της στην επανάληψη.

Ο Νορβηγός κόουτς των πρασίνων χρησιμοποίησε αρκετούς νεαρούς, ξεκινώντας βασικούς τους Κακουλλή, Λοΐζου και Σάββα και περνώντας αλλαγή στην επανάληψη τους Κυριακίδη, Παναγιώτου, Χαραλάμπους, Τζιωνή, Βενιζέλο και Ζευκή. Εκτός αποστολής για λόγους ξεκούρασης έμεινε ο Βίτορ Γκόμες.

Η εξέλιξη του φιλικού… (πιο κάτω το βίντεο με ολόκληρο τον αγώνα)

9′ Σουτ του Λουίς Κάρλος, απέκρουσε ο Φαμπιάνο

12′ Μεγάλη ευκαιρία για την Ομόνοια, μετά από μπαλιά του Σάββα ο Τιάγκο από κοντά δεν μπόρεσε να σκοράρει

18′ Καλή φάση για το τριφύλλι με τον Λοΐζου που μπήκε στην περιοχή αλλά το σουτ του βρήκε στην πλάτη του Χριστοφή κι έφυγε κόρνερ

23′ Διάλειμμα για να δροσιστούν οι ποδοσφαιριστές

31′ Μακρινό σουτ του Οικονομίδη, απέκρουσε ο Φαμπιάνο

34′ Ο Κακουλλής προσπάθησε να σκοράρει από το κέντρο του γηπέδου, έξω το σουτ του

41′ Σχεδόν από το κέντρο του γηπέδου ο Γκόμεθ σουτάρει και βρίσκει το οριζόντιο δοκάρι!

43′ Διαγώνιο χλιαρό σουτ του Κωμοδίκη, έξω

48′ Ο Παπουλής που μπήκε αλλαγή ανοίγει το σκορ για την Ομόνοια, με κοντινό πλασέ έπειτα από προσπάθεια του Μποτεάκ!

50′ Κεφαλιά του Λούφτνερ μετά από μπαλιά του Μποτεάκ, λίγο έξω

53′ Πλασέ του Τζιωνή, λίγο έξω

56′ Σουτ του Ντάρμπισαϊαρ, άουτ

62′ Καλή ευκαιρία με τον Τζιωνή, αστόχησε ο νεαρός

81′ Πλασέ του Ντάρμπισαϊαρ, οριζόντιο δοκάρι!

87′ Ωραία απόκρουση του Κυριακίδη σε σουτ του Μιχαήλ

OMONOIA (1o ημίχρονο): Φαμπιάνο, Περέιρα, Λανγκ, Χούμποτσαν, Λέτσιακς, Κούσουλος, Γκόμεθ, Τιάγκο, Λοΐζου, Σάββα, Κακουλλής

ΟΜΟΝΟΙΑ (2ο ημίχρονο): Κυριακίδης, Μαυρίας, Παναγιώτου, Λούφτνερ, Κίκο, Χαραλάμπους, Κούσουλος (64′ Βενιζέλος), Τζιωνής, Μποτεάκ, Παπουλής, Ντάρμπισαϊαρ (82′ Ζευκής)

ΔΟΞΑ: Σισκόφσκι, Μιντίκκης, Άδωνη, Χριστοφή, Ταιβό, Τραϊτσέφσκι (28′ Χαραλάμπους), Μπόλιεβιτς, Οικονομίδης, Κωμοδίκης, Κάρλος, Μιχαήλ

Ο Παπουλής έβαλε το πρώτο γκολ της Ομόνοιας στη σεζόν!

ΒΙΝΤΕΟ: Πήγε για το γκολ του… καλοκαιριού ο Γκόμεθ, δοκάρι από το κέντρο