Ιστορική ευρω-πρεμιέρα με βαθμό στην Τούμπα για την Ομόνοια

Ένα βαθμό, μέσα στην Τούμπα, πήρε η Ομόνοια, μένοντας στο 1-1 με τον ΠΑΟΚ, στην πρεμιέρα του πέμπτου ομίλου του Europa League, στην πρώτη συμμετοχή των πρασίνων σε ομίλους ευρωπαϊκής διοργάνωσης.

Οι πράσινοι πήραν το προβάδισμα με τον Μποτεάκ στο 16’, στην πρώτη τους επιθετική προσπάθεια, με τον ΠΑΟΚ να φέρνει το παιχνίδι στα ίσα στο 56’ με τον Μουργκ.

Η Ομόνοια κράτησε μακριά τους κινδύνους στο πρώτο ημίχρονο, όμως στα αρχικά στάδια του δεύτερου η πίεση των γηπεδούχων έφερε λάθη και μοιραία την ισοφάριση.

Η ομάδα της Λευκωσίας, όπως φάνηκε από τις επαναληπτικές προβολές, δικαιούταν ένα πέναλτι, από το μαρκάρισμα του Μιχαηλίδη στον Μποτεάκ στο 76’.

Σημειώνεται ότι στον άλλο αγώνα του ομίλου, η Γρανάδα με ανατροπή πήρε το διπλό στην έδρα της Αϊντχόφεν με νίκη 2-1.

H εξέλιξη του αγώνα

Τέλος του παιχνιδιού

90+3′ – Μετά από κόρνερ, η κεφαλιά του Βαρέλα πήγε πάνω από τα δοκάρια

85′ – Ο Φαμπιάνο μάζεψε στην προσπάθεια του Σβαμπ

76′ – Ο Μποτεάκ έπεσε στην περιοχή από μαρκάρισμα του Μιχαηλίδη. Από τις επαναλήψεις της φάσης φάνηκε ότι θα έπρεπε να δοθεί πέναλτι.

68′ – Σουτ του Σβαμπ πάει έξω η μπάλα.

65′ – Ο Μουργκ έκανε το σουτ, έξω από την περιοχή, πάνω από τα δοκάρια η μπάλα

60′ – Μεγάλη ευκαιρία για την Ομόνοια. Ο Παπουλής έβγαλε τετ α τετ τον Τζιωνή με τον Ζίβκοβιτς, με τον τερματοφύλακα του ΠΑΟΚ να διώχνει την μπάλα σε κόρνερ

56′ – ΓΚΟΛ. 1-1. Με σουτ του Μουργκ από κοντά, οι γηπεδούχοι ισοφαρίζουν

54′ – Μεγάλο λάθος από τον Μποτεάκ, στην προσπάθεια να διώξει την μπάλα από την περιοχή, του ξέφυγε και κατέληξε στον Γιαννούλ που έδωσε στον Τσόλακ, ο οποίος έκανε το σουτ, όμως δεν βρήκε στόχο

51′ – Σέντρα του Γιαννούλη, κεφαλιά του Τσόλακ, κανένας κίνδυνος για την εστία του Φαμπιάνο

Έναρξη δεύτερου ημιχρόνου

Τέλος πρώτου ημιχρόνου

44′ – Σουτ του Ίβκοβιτς στα χέρια του Φαμπιάνο η μπάλα

41′ – Μεγάλη ευκαιρία για την Ομόνοια, ο Παπουλής μπήκε στην περιοχή από αριστερά, έκανε το σουτ από τα αριστερά, στα πλαϊνά δίχτυα η μπάλα

16΄- ΓΚΟΛ. 0-1. Σέντρα του Λέτσιακς από τα αριστερά, όπως κάνει επίθεση η Ομόνοια, και ο Μποτεάκ από κοντά ανενόχλητος έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα.

12′ – Απευθείας εκτέλεση του Σβαμπ, αρκετά έξω η μπάλα.

5′- Πάσα του Σβαμπ, ο Τσόλακ από την καρδιά της περιοχής της Ομόνοιας με πλασέ επιχείρησε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα, σε ετοιμότητα μάζεψε ο Φαμπιάνο

1′ – Έναρξη της αναμέτρησης

ΣΚΟΡΕΡ: 56΄ Μουργκ / 16′ Μποτεάκ

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 33′ Ίνγκασον, 58′  Γιαννούλης / 17′ Μποτεάκ, 24′ Λανγκ, 36′  Παπουλής, 61′ Τζιωνής

ΠΑΟΚ: Ζίβκοβιτς, Ινγκασον, Βαρέλα, Μιχαηλίδης, Μάτος (61′ Σοάρες), Εσίτι (46′ Αουγκούστο), Σβαμπ, Γιαννούλης, Μουργκ (74′ Μπίσερβαρ), Α. Ζίβκοβιτς (74′ Τζόλης), Τσόλακ (61′ Σιντέρνσκι)

ΟΜΟΝΟΙΑ: Φαμπιάνο, Λέτσιακς, Λανγκ, Λούφτνερ, Χούμποτσαν, Γκόμες (75′ Κούσουλος), Μποτεάκ (90+2′ Λοΐζου), Γκόμεθ, Τζιωνής, Παπουλής (75′ Ασαντέ), Ντούρις (75′ Κακουλλής)