Η Ομόνοια τα κατάφερε, φεύγει αλλά με ιστορική νίκη…

Την πρώτη της ιστορική νίκη σε ευρωπαϊκό όμιλο πήρε η Ομόνοια, η οποία κέρδισε τον ΠΑΟΚ στο ΓΣΠ με 2-1, στο πλαίσιο της πέμπτης αγωνιστικής των ομίλων του Europa League.

Με τη νίκη αυτή οι πράσινοι έφθασαν τους τέσσερις βαθμούς στον πέμπτο όμιλο, καθώς είχε προηγηθεί κι ο ένας βαθμός στο παιχνίδι με την ομάδα της Θεσσαλονίκης. Ο ΠΑΟΚ παρέμεινε στους πέντε βαθμούς.

Παρά τη νίκη, δεν υπάρχουν ελπίδες πρόκρισης στην επόμενη φάση, όπως ούτε και για τον ΠΑΟΚ, καθώς στο άλλο παιχνίδι του ομίλου, η Αϊντχόφεν πήρε διπλό επί της Γρανάδας. Στους εννέα βαθμούς έφτασαν οι Ολλανδοί, στους δέκα οι Ισπανοί.

Οι πράσινοι, όπως και στην Τούμπα, πήραν προβάδισμα, με τον Κακουλλή να γίνεται ο ο πρώτος Κύπριος που σκοράρει με το τριφύλλι σε ευρωπαϊκό όμιλο, με τον ΠΑΟΚ όμως να ισοφαρίσει.

Εκεί που όλα έδειχναν ότι ο αγώνας οδηγείτο και πάλι σε ισοπαλία 1-1, η Ομόνοια κέρδισε πέναλτι, με τον Γκόμεθ να είναι εύστοχος κι έτσι ήρθε το 2-1, που έδωσε μεγάλη ευρωπαϊκή νίκη στην Ομόνοια και παράλληλα ψυχολογία ενόψει του ντέρμπι με τον ΑΠΟΕΛ, την ερχόμενη Δευτέρα, για την 13η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

H εξέλιξη του αγώνα

Τέλος του παιχνιδιού

84′ – ΓΚΟΛ. 21. Ο Γκόμεθ είναι εύστοχος και βάζει ξανά την Ομόνοια μπροστά στο σκορ.

83′ – ΠΕΝΑΛΤΙ. Ο Ελ Καντουρί ανατρέπει τον Λοΐζου και δίνεται παράβαση για την Ομόνοια.

75‘ – Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Γκόμεθ, στην αγκαλιά του Ζίβκοβιτς η μπάλα

50′ – ΔΟΚΑΡΙ. Τεράστια διπλή ευκαιρία για την Ομόνοια. Ο Ζίβκοβιτς έκοψε το πλασέ του Σενέ, με τον Τζιωνή να έρχεται δυνατά από πίσω και να κάνει το σουτ που βρήκε το δεξί κάθετο δοκάρι

47′ – Μεγάλη στιγμή για τον ΠΑΟΚ, ο Ελ Καντουρί από κοντά έστειλε τη μπάλα έξω

Έναρξη της αναμέτρησης

Tέλος πρώτου ημιχρόνου

40′ – Από τον ΠΑΟΚ ζήτησαν πέναλτι σε πέσιμο του Σβιντέρσκι στην περιοχή

39′ – ΓΚΟΛ. 1-1. Yπέροχη συνεργασία από τους παίκτες του ΠΑΟΚ, άλλαξαν οι Ζίβκοβιτς και Ελ Καντουρί, με τη μπάλα να φθάνει στον Τζόλη, ο οποίος έκανε το σουτ και νίκησε τον Φαμπιάνο

34′ – ΔΟΚΑΡΙ. Μετά από κόρνερ, η μπάλα έφθασε στον Κρέσπο, η κεφαλιά του οποίου βρήκε στην πάνω πλευρά του οριζόντιου δοκαριού.

23‘ – Σουτ του Α. Ζίβκοβιτς, ελάχιστα έξω η μπάλα

9′- ΓΚΟΛ. 1-0. Ο Σενέ έκανε το σουτ, ο Ζίβκοβιτς απέκρουσε και στην επαναφορά ο Κακουλλής άνοιξε το σκορ.

2′ – Mετά από κόρνερ του Τζιωνή, άστοχη έξοδος από τον Ζίφκοβιτς, ο Χούμποτσαν έκανε το σουτ στην εξωτερική πλευρά των δικτύων η μπάλα

1′ – Έναρξη της αναμέτρησης

ΣΚΟΡΕΡ: 9′ Κακουλλής / 39′ Τζόλης

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 30′ Σενέ / 30′ Eλ Καντουρί, 56′ Κρέσπο, 65′ Α.Ζίβκοβιτς, 74′ Γιαννούλης)

ΟΜΟΝΟΙΑ: Φαμπιάνο, Κούσουλος (59′ Γκόμεθ), Χούμποτσαν, Λανγκ, Λούφντερ, Κίκο (59′ Λέτσιακς), Λοΐζου (85′ Ασάντε), Τζιωνής, Γκόμες, Κακουλλής (21′ Σέχου), Σενέ (59′ Ντούρις)

ΠΑΟΚ: Ζ. Ζίβκοβιτς, Βαρέλα, Oυαγκέ (46′ Γιαννούλης), Κρέσπο, Σοάρες, Τσιγγάρας, Σβαμπ (46′ Μουργκ), Ελ Καντουρί, Α.Ζίβκοβιτς, Σφιντέρσκι, Τζόλης

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Κρεγκ Πόουσον (Άγγλος)