Ένα σου, ένα μου… άντε από ένα βαθμό και τέλος!

Δύο φορές η Πάφος βρέθηκε μπροστά στο σκορ, ισάριθμες ο Εθνικός βρήκε τον τρόπο να απαντήσει και έτσι το μεταξύ τους παιχνίδι στο «Στέλιος Κυριακίδης», στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής, ολοκληρώθηκε στο ισόπαλο 2-2.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 36’ με τον  Σάιθ, για να ισοφαρίσει σε 1-1 στο 45’ ο Ντολεζάλ. Στο δεύτερο ημίχρονο και συγκεκριμένα στο 68’ ο Βα έβαλε εκ νέου μπροστά στο σκορ την παφιακή ομάδα, όμως στο 78’ με πέναλτι ο Κουντόμπιακ έγραψε το ισόπαλο 2-2.

O Eθνικός είχε τεράστια ευκαιρία πριν από το τελικό σφύριγμα όταν ο Ζακπά απέναντι από την εστία, σε πολύ κοντινή απόσταση, δεν κατάφερε να ευστοχήσει. Επιπλέον, η ομάδα της Άχνας είχε και δύο δοκάρια.

Με την ισοπαλία αυτή, ο Εθνικός έκανε τους βαθμούς του τέσσερις, καθώς έχει στον απολογισμό του και μία νίκη, ενώ η Πάφος παίρνει ξανά βαθμό μετά την ισοπαλία με την Ομόνοια στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος.

Η εξέλιξη του αγώνα:

Τέλος του παιχνιδιού

90+2′ –  Εκτέλεση φάουλ από τον Πάντσεον, με γροθιές διώχνει ο Μπογκατίνοφ.

89′ – Τεράστια ευκαιρία για τον Εθνικό, ο Ζάκπα μπροστά από την εστία – προ κενής εστίας – κατάφερε να τη στείλει έξω, δίπλα από το δεξί δοκάρι της εστίας της Πάφου.

78′ – ΓΚΟΛ. 2-2. Ο Κουντόμπιακ είναι εύστοχος, αν και ο Μπογκατίνοφ άγγιξε και παρολίγο να αποκρούσει την μπάλα, και έρχεται εκ νέου η ισοφάριση.

77′ΠΕΝΑΛΤΙ. Στην πρώτη του επαγή με την μπάλα, ο Ζάκπα ανατρέπεται από τον Ρούτκο και η μπάλα στήνεται στην άσπρη βούλα

68′ – ΓΚΟΛ. 2-1. Ο Πάντσεον πέρασε τη μπάλα στο Βα, ο οποίος με πλασέ βάζει ξανά σε θέση οδηγού την ομάδα του.

58′ – Δυνατό σουτ του Κουσιάππα, μαζεύει ο Ρούτκο

53′ – ΔΟΚΑΡΙ. Ξανά για τον Εθνικό. Ο Ντόλεζα έκανε το πλασέ προ του Μπογκατίνοφ, στο οριζόντιο δοκάρι η μπάλα.

-Έναρξη δεύτερου μέρους

-Τέλος πρώτου ημιχρόνου

45′ – ΓΚΟΛ. 1-1. Ο Ντολεζάλ κατέβασε ωραία την μπάλα με το στήθος, μπήκε στην περιοχή και μπροστά από δύο παίκτες έπιασε το σουτ και νίκησε τον Ρούτκο για να φέρει το παιχνίδι στα ίσα.

36′ – ΓΚΟΛ. 1-0. Μετά από κομπίνα σε εκτέλεση κόρνερ, η μπάλα έφθασε στον Σάιθ, ο οποίος με δυνατό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

19′ – Μεγάλη ευκαιρία για την Πάφο. Ο Μπογκατίνοφ σε ετοιμότητα απομακρύνει το δυνατό σουτ του Φουρ

13′ – Δύσκολα διώχνει σε κόρνερ ο Ρούτκο το σουτ του Κουσιάππα

ΔΟΚΑΡΙ. Μεγάλη ευκαιρία για τον Εθνικό. Ο Ντεϊβίνσον από το ύψος της περιοχής, έκανε το σουτ η μπάλα κόντραρε σε αμυνόμενο και στη συνέχεια βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι.

1′ – Έναρξη της αναμέτρησης

ΣΚΟΡΕΡ: 36′ Σάιθ, 68′ Βα / 45′ Ντολεζάλ, 78′ πεν. Κουντόμπιακ

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 15′ Πάντσεον, 49′ Κβίντα, 53′ Σάιθ, / 18′ Ηλία, 50′ Παπαγεωργίου, 90+1′ Ντεϊβίνσον

ΠΑΦΟΣ: Ρούτκο, Αουρέλιο (79′  Πανός), Βαλεριάνος, Κβίντα, Σαϊζ, Φουρ, Πάντσεον, Βαλακάρι, Βα, Κουζίκ (53΄Ακάλε), Μπεριγκό (43′ Μέρφι).

ΕΘΝΙΚΟΣ: Μπογκαντίνοφ, Περατικός, Ηλία, Παπαγεωργίου (86′ Koυμής), Σάντος (77′ Ζακπά), Ντεϊβίνσον, Ντολεζάλ, Κουντόμπιακ, Κυπριανού, Χριστοφή, Κουσιάππα (70′ Χαραλάμπους).

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Σωτηρίου Λούκας