Όπως εξελίχθηκε, τεράστιο διπλό για Απόλλωνα επί Ολυμπιακού!

Σε έναν αγώνα όπου δεν κέρδισε απαραίτητα ο καλύτερος, αλλά ο πιο αποτελεσματικός, ο Απόλλωνας πήρε τρεις βαθμούς στο Μακάρειο απέναντι στον Ολυμπιακό, επικρατώντας με 1-0. Το γκολ της νίκης πέτυχε ο Ντιγκινί στο 51ο λεπτό, στην πρώτη τελική προσπάθεια των γαλάζιων στο παιχνίδι.

Ο Ολυμπιακός ήταν καλός και σίγουρα άξιζε έστω μια ισοπαλία. Με τέτοιες εμφανίσεις, όπως η χθεσινή, σίγουρα έχει τύχη στη συνέχεια του πρωταθλήματος. Από την άλλη ο Απόλλωνας κρατά την ουσία, αφού το τρίποντο τον φέρνει ξανά στην πρώτη θέση της βαθμολογίας.

Στο πρώτο μέρος ο Απόλλωνας δεν είχε ούτε καν τελική και γενικώς ήταν κακός. Πιο πολλές προϋποθέσεις είχαν οι γηπεδούχοι, όμως δεν μπορούσαν ούτε αυτοί να φτιάξουν μεγάλες ευκαιρίες.

Στην επανάληψη ο Απόλλωνας βελτιώθηκε πολύ και με την είσοδο του Πίττα στο γήπεδα (αντί του Λάρσον) και βρήκε νωρίς το γκολ (51′ Ντιγκινί), που εν τέλει ήταν και νικηφόρο. Στο δεύτερο 45λεπτο οι γαλάζιοι του Αυγουστή ήταν πιο απειλητικοί και έχασαν μεγάλες ευκαιρίες, έχοντας και δοκάρι προς το τέλος για το 0-2.

Καταγράφουμε, πάντως, το 8-0 του Ολυμπιακού στα κόρνερ, δείγμα του πόσο πολύ προσπάθησε η ομάδα του Γιάννη Πετράκη, χωρίς όμως αποτέλεσμα!

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Μιχαήλ, Ψάλτης, Σαμπίνια, Σαλί (66′ Σαντάνα), Μάντζης (78′ Κοστόφ), Γκουστάβο, Μανρίκε, Ζαχαρίου (73′ Χάνι), Ανδρέου, Νάνι, Φαν Κέσελ.

ΑΠΟΛΛΩΝ: Δημητρίου, Πέδρο (66′ Σάλαϊ), Ρομπέρζ, Γιούστε, Βασιλείου, Σακέτι, Ντένιτς, Αγκίρε, Ντιγκινί, Λάρσον (46′ Πίττας), Μπένσιοπ (75′ Μάρκοβιτς).

ΣΚΟΡΕΡ: 51′ Ντιγκινί.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Ο Κυριάκος Χριστοδούλου ήταν σωστός στις σημαντικότερες του αποφάσεις.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 41′ Σαμπίνια, 86′ Φαν Κέσελ – 89′ Γιούστε, 90’+1′ Βασιλείου, 90’+3′ Αυγουστή (προπονητής).

Η ΕΞΕΛΙΞΗ

90′ Δυνατό σουτ εκτός περιοχής από τον Σαντάνα, η μπάλα πάει λίγο πάνω από την εστία του Δημητρίου!

80′ Τεράστια ευκαιρία για το 0-2! Ο Πίττας σεντράρει από δεξιά, ο Αγκίρε μπαίνει στην πορεία της μπάλας, όμως θα ατυχήσει αφού η μπάλα από την προσπάθειά του πάει στο κάθετο δοκάρι!

77′ Μετά από ώρα μια ευκαιρία, με τον Πίττα να είναι εντός περιοχής και λίγο πλάγια, όμως το σουτ του είναι αρκετά άστοχο!

68′ Σε αντίθεση με το πρώτο μέρος, ο Απόλλωνας δεν απειλείται και σίγουρα είναι ισάξιος του Ολυμπιακού!

59′ Ο Γιούστε σώζει βέβαιο γκολ, όταν από γύρισμα του Φαν Κέσελ προλαβαίνει να διώξει πριν η μπάλα φτάσει στον αμαρκάριστο Μάντζη, ο οποίος απείχε ένα μέτρο από το γκολ και με εξουδετερωμένο τον Δημητρίου!

51′ (0-1, Ντιγκινί): Στην πρώτη του τελική στον αγώνα (!) ο Απόλλωνας σκοράρει! Ο Πέδρο σεντράρει από δεξιά και ο Ντιγκινί εντός περιοχής με απευθείας… κεραυνό νικάει τον Μιχαήλ!

46′ Με τον Πίττα αντί του Λάρσον αρχίζει ο Αυγουστή το β’ μέρος. Δεν πήγε καθόλου καλά στο επιθετικό κομμάτι ο Απόλλωνας στα πρώτα 45 λεπτά…

ΤΕΛΟΣ Α’ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

44′ Μεγάλη φάση, και αυτή για τον Ολυμπιακό. Από επίκαιρη θέση, μετά από λάθος στην άμυνα των γαλάζιων, ο Γκουστάβο θα πιάσει το σουτ, όμως η μπάλα πάει αρκετά έξω, αφού δεν τη βρήκε καλά ο παίκτης των γηπεδούχων.

40′ Ο Φαν Κέσελ σουτάρει ξανά εκτός περιοχής και ο Δημητρίου διώχνει σε κόρνερ. Τέταρτο για τους μαυροπράσινους, κανένα μέχρι τώρα για τον Απόλλωνα!

34′ O Ζαχαρίου απειλεί με συρτό σουτ εκτός περιοχής, με την μπάλα να περνάει δίπλα από το δεξί δοκάρι του Δημητρίου.

25′ Κι όμως, ακόμα ψάχνουμε την πρώτη πραγματική ευκαιρία στο παιχνίδι, αν και έχουμε καλό ρυθμό και πολλή διάθεση από τους 22 παίκτες.

15′ Μοιρασμένο παιχνίδι, με τον Ολυμπιακό να είναι ελαφρώς καλύτερος.

8′ Ο Φαν Κέσελ σκοράρει, όμως το γκολ ακυρώνεται. Ο Ολλανδός ήταν σε θέση οφσάιντ. Εξαιρετικός όμως ο συνδυασμός των παικτών του Ολυμπιακού!

1′ Ξεκίνησε η αναμέτρηση.

Προηγούμενο άρθροΚούμαν: «Ο Μέσι θα μπορούσε να παίζει και καλύτερα»!
Επόμενο άρθροΟ Ολυμπιακός… 8-0 τον Απόλλωνα!
ΜΑΡΙΟΣ ΧΑΤΖΗΣΤΥΛΛΗΣ
Γεννήθηκε στη Λευκωσία το 1978. Δεν ονειρεύτηκε ποτέ πως όταν μεγαλώσει θα γινόταν αστροναύτης, υπερήρωας ή... έστω επαγγελματίας αθλητής. Ονειρεύτηκε όμως ότι θα υπηρετούσε τον αθλητισμό και ότι θα έκανε το χόμπι του επάγγελμα. Σπούδασε με ακαδημαϊκή υποτροφία στο Louisville (Kentucky) των ΗΠΑ και αποφοίτησε με B.Sc. από το School of Communications Studies του Spalding University και minor in Business Studies. Επιστρέφοντας στην Κύπρο, το 2003, εντάχθηκε σχεδόν άμεσα στην αθλητική ομάδα του «Πολίτη», μέλος της οποίας αποτελεί μέχρι σήμερα. Έχει επίσης εμπειρία στην τηλεόραση με μεταδόσεις αγώνων καλαθόσφαιρας και διεθνούς ποδοσφαίρου, επίσης από το 2003 μέχρι σήμερα (LTV, Cytavision), αλλά και στο ραδιόφωνο του Πολίτη (107,6) με αθλητικές εκπομπές. Δηλώνει αντικειμενικός, όμως αυτό δεν... ισχύει 100% αν μιλάμε για Man Utd, ΟΦΗ και Indiana Pacers! Σας προειδοποιήσαμε!