Ερυθρόλευκο χαστούκι στην Ομόνοια που δεν σηκώνει κεφάλι!

Σπουδαία νίκη κόντρα στην Ομόνοια πήρε η Νέα Σαλαμίνα, που στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής επικράτησε με 2-1 στο στάδιο «Αμμόχωστος» των πρασίνων, οι οποίοι αδυνατούν να σηκώσουν κεφάλι!

Τέταρτο σερί παιχνίδι πρωταθλήματος χωρίς τρίποντο για το τριφύλλι, που μάλιστα δεν είχαν ντέρμπι σε αυτή την τετράδα αγώνων και πήραν μόλις δύο από τους 12 διαθέσιμους βαθμούς.

Οι ερυθρόλευκοι προηγήθηκαν στο 8ο λεπτό με τον Ντανίλο, ενώ η Ομόνοια, που στα μέσα του ημιχρόνου ανέβασε στροφές, έφτασε στην ισοφάριση στο 43′ με τον Παπουλή, που με το πρώτο του γκολ με το τριφύλλι έσπασε την… αφλογιστία 376 λεπτών (πρώτο γκολ της Ομόνοιας μετά τον Εθνικό την 7η αγωνιστική).

Το δεύτερο μέρος είχε μέτριο ρυθμό και ελάχιστες φάσεις, με τη Νέα Σαλαμίνα να καταφέρνει (όπως και στο πρώτο μέρος) να σκοράρει στην πρώτη της ευκαιρία, με τον Βάγκνερ στο 80′ και να παίρνει το «χρυσό» τρίποντο.

Αυτή ήταν η δεύτερη νίκη της προσφυγικής ομάδας στο πρωτάθλημα (πρώτη με τον Σάββα Δαμιανού), με την οποία ξεκόλλησε από την τελευταία θέση φτάνοντας τους οκτώ βαθμούς (+2 από Εθνικό, Ένωση).

Από την άλλη, η Ομόνοια, με την τέταρτη σερί της γκέλα, έμεινε στους 16 βαθμούς και κινδυνεύει να βρεθεί στην έκτη θέση, καθώς και να δει τη διαφορά της από την κορυφή (-7) να αυξάνεται.

95′ Δοκάρι για την Ομόνοια σε κεφαλιά του Ντούρις!

93′ Αλλαγή για τη Νέα Σαλαμίνα, ο Παύλου στη θέση του Λεμέσιου.

93′ Σουτ του Βάγκνερ, πάνω από τα δοκάρια.

87′ Σπουδαία ευκαιρία για την Ομόνοια, ο Βεσελόφσκι σώζει στο κοντινό τακουνάκι του Κακουλλή!

83′ Διπλή αλλαγή για την Ομόνοια, Κακουλλής και Κούσουλος στις θέσεις των Παπουλή και Γκόμεθ.

-Όπως και στο πρώτο ημίχρονο, έτσι και στο δεύτερο, οι γηπεδούχοι σκοράρουν στην πρώτη τους φάση.

80′ ΓΚΟΛ, 2-1 η Νέα Σαλαμίνα με τον Βάγκνερ, που έπιασε με μιας το κοντινό βολέ μετά από μπαλιά του Οσέι και νίκησε τον Φαμπιάνο!

76′ Διπλή αλλαγή για την Ομόνοια, Τζιωνής και Μποτεάκ αντικαθιστούν Τιάγκο και Ασάντε.

75′ Καλή εκτέλεση φάουλ του Γκόμεθ, διώχνει δύσκολα σε κόρνερ ο Βεσελόφσκι.

-Δυσκολεύεται να φτιάξει φάσεις η Ομόνοια, ενώ ο Μπεργκ δεν έκανε καμία από τις πέντε αλλαγές που δικαιούται.

68′ Τέταρτη αλλαγή για τη Νέα Σαλαμίνα, ο Αντιόλο στη θέση του Τσμοβς.

68′ Κίτρινη κάρτα στον Ασάντε.

62′ Σουτ του Τιάγκο από πλάγια θέση, διώχνει ο Βεσελόφσκι. Πρώτη καλή φάση στο β’ μέρος.

58′ Διπλή αλλαγή για τη Νέα Σαλαμίνα, Ανδρέου και Μπρένο και στις θέσεις των Νικολάου και Σανκό.

58′ Κίτρινη στον Χριστοφόρου.

-Χωρίς φάση ολοκληρώθηκε το πρώτο δεκάλεπτο της επανάληψης.

Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο

-Με τον Λεμέσιο να αντικαθιστά τον Σιαθά θα ξεκινήσει το β’ μέρος η Νέα Σαλαμίνα, χωρίς αλλαγή η Ομόνοια.

Τέλος ημιχρόνου

45+1′ Ο Ασάντε στέλνει την μπάλα στα δίχτυα όμως το γκολ ακυρώνεται με υπόδειξη οφσάιντ, που φαίνεται εκ πρώτης να είναι λανθασμένη.

43′ ΓΚΟΛ, 1-1 ισοφαρίζει η Ομόνοια με σουτ του Παπουλή μέσα από την περιοχή!

37′ Σουτ του Ασάντε, έξω.

-Πολύ καλύτερη στο τελευταίο διάστημα η Ομόνοια, βγάζει φάσεις και κυνηγά με αξιώσεις το γκολ.

36′ Δυνατό σουτ του Γκόμεθ λίγο έξω από την περιοχή, άστοχο. Νέα καλή φάση για τους πράσινους.

31′ Σουτ του Ντούρις, διώχνει σε κόρνερ ο Χριστοφόρου.

28′ Νέα τεράστια φάση για το τριφύλλι, ο Τιάγκο από ευνοϊκή θέση μπροστά από την εστία πλασάρει έξω μετά από γύρισμα του Ασάντε.

25′ Πρώτη μεγάλη φάση για την Ομόνοια, μετά από τρομερή ενέργεια του Ντούρις, ο Βεσελόφσκι σώζει από κοντά το πλασέ του συμπατριώτη του!

23′ Σπουδαία ευκαιρία για τη Νέα Σαλαμίνα να διπλασιάσει τα γκολ της, μετά από φάση διαρκείας ο Οσέι σουτάρει δυνατά από το ύψος της περιοχής, πάνω από τα δοκάρια.

-Κλείσαμε το εικοσάλεπτο χωρίς κάποια καλή φάση πέραν του τέρματος, με την Ομόνοια να αδυνατεί να απειλήσει σοβαρά την αντίπαλη εστία.

10′ Σουτ του Τιάγκο, δεν ανησύχησε τον Βεσελόφσκι.

8′ ΓΚΟΛ, 1-0 η Νέα Σαλαμίνα στην πρώτη της φάση, με τον Ντανίλο να σκοράρει με ωραίο σουτ μετά από γύρισμα του Βάγκνερ!

4′ Πρώτη τελική, άστοχο το τακουνάκι του Γκόμες μετά από εκτέλεση κόρνερ.

-Ξεκίνησε η αναμέτρηση, με αδράνεια ενός λεπτού (συμβολική στήριξη στους παίκτες των μικρότερων κατηγοριών που απέχουν από τη δράση).

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ: Bεσελόφσκι, Σεργίου, Χριστοφόρου, Τσμοβς (68′ Αντιόλο), Κονφέ, Σιαθάς (46′ Λεμέσιος, 93′ Παύλου), Νικολάου (58′ Μπρένο), Σανκό (58′ Ανδρέου), Οσέι, Ντανίλο, Βάγκνερ.

ΟΜΟΝΟΙΑ: Φαμπιάνο, Σέχου, Λούφτνερ, Λανγκ, Λέτσιακς, Γκόμεθ (83′ Κούσουλος), Γκόμες, Παπουλής (83′ Κακουλλής), Ασάντε (76′ Μποτεάκ), Τιάγκο (76′ Τζιωνής), Ντούρις.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Χριστοφόρου (58′) / Ασάντε (68′)

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Τιμόθεος Χριστοφή