Πάρτι του ΑΠΟΕΛ με καλεσμένη τη Νέα Σαλαμίνα… Κέρασε ο Κλωναρίδης!

Έχοντας σε μεγάλη ημέρα τον Βίκτωρα Κλωναρίδη ο ΑΠΟΕΛ πέρασε νικηφόρα από το στάδιο «Ν. Papas Group Αμμόχωστος Επιστροφή» κερδίζοντας τη Νέα Σαλαμίνα με 3-0.

Ο Ελλαδίτης επιθετικός βρήκε για πρώτη φορά δίχτυα με την γαλαζοκιτρίνη φανέλα και το έκανε με εμφαντικό τρόπο, καθώς πέτυχε και τα τρία τέρματα, συμπληρώνοντας χατ τρικ.

Συμπαραστάτης του Κλωναρίδη ήταν ο Ατζίλι, ο οποίος πραγματοποίησε εξαιρετικό παιχνίδι. Έδωσε μάλιστα δύο ασίστ, ενώ το τρίτο γκολ προήλθε από πάσα του Νούχιου όμως πιστώνεται αποκλειστικά στον Κλωναρίδη που έκανε εξαίσια ενέργεια έξω από την περιοχή.

Αξίζει να αναφερθεί ότι οι γαλαζοκίτρινοι είχαν και δύο δοκάρια.

Η Νέα Σαλαμίνα προσπάθησε, αλλά δεν κατάφερε να ακολουθήσει το ρυθμό του ΑΠΟΕΛ και δεν μπόρεσε να απειλήσει καθόλου κυρίως στο πρώτο ημίχρονο.

Με τη νίκη αυτή ο ΑΠΟΕΛ έφθασε τους 16 βαθμούς και ισοβαθμεί στην πέμπτη θέση με Ομόνοια και ΑΕΚ, όμως αμφότερες έχουν δύο αγώνες λιγότερους. Η Νέα Σαλαμίνα παραμένει στην 12η θέση με οκτώ βαθμούς.

Τέλος του παιχνιδιού

90+2′ – ΔΟΚΑΡΙ. Εκτέλεση φάουλ του Λουντέμο, στο δοκάρι η μπάλα.

78′ – ΓΚΟΛ. 0-3. Ο Κλωναρίδης κατέβασε ωραία τη μπάλα, μετά τη πάσα του Νούχιου και συμπλήρωσε χατ τρικ.

63′ – ΓΚΟΛ. 0-2. Ο Ατζίλι επιχείρησε το δυνατό σουτ, ο Κλωναρίδης μπήκε στην πορεία της μπάλας και με κεφαλιά πέτυχε το δεύτερο τέρμα του

61′ – Κεφαλιά από τον Νούχιου, στα χέρια του Βεσελόφσκι η μπάλα

52΄- ΔΟΚΑΡΙ. Νέα τεράστια ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ. Ο Κλωναρίδης έστρωσε στον Ατζίλι, έκανε το σουτ απέκρουσε ο Βεσελόφσκι και έπειτα ο Ισραηλινός επιχείρησε ψηλοκρεμαστό σουτ, η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι και ύστερα κόπηκε στη γραμμή από τον Σανκό.

49‘ – Ο Ατζίλι απειλεί και πάλι με σουτ τον Βεσελόφσκι, ελάχιστα έξω η μπάλα, χάνεται μεγάλη ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ

Έναρξη δεύτερου ημιχρόνου

-8-2 οι τελικές του πρώτου ημιχρόνου. Περισσότερες ο ΑΠΟΕΛ, που είχε έξι στο στόχο, έναντι δύο των ερυθρολεύκων

• 51%-49% η κατοχή της μπάλας, υπέρ της Σαλαμίνας.

Tέλος πρώτου ημιχρόνου

39′ – ΓΚΟΛ. 0-1. Ο Γαβριήλ έδωσε στον Ατζίλι και αυτός πέρασε πάρα πολύ όμορφα στον Κλωναρίδη για να ανοίξει το σκορ

29‘ – Σουτ του Κονφέ, στα χέρια του Σίλβα η μπάλα

25′ – Μεγάλη ευκαιρία για τους γηπεδούχους. Ο Κρεάν εκτέλεσε το φάουλ, ο Σίλβα έπεσε και απέκρουσε εντυπωσιακά.

20′ – Πήγε έξω το σουτ του Ατζίλι

20′ – Εκοψε ο Σίλβα το ψηλοκρεμαστό του Κρεάν

18′ – Μεγάλη ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ, το πλασέ του Κλωναρίδη έφυγε έξω

11′ – Σουτ του Γαβριήλ, στα χέρια του Βεσελόφσκι η μπάλα

6′ – Ο Ζαχίντ επιχείρησε το σουτ, ήταν άστοχο.

4′ – Κεφαλιά του Νούχιου, απομάκρυνε ο Βάγκνερ.