Δόξα σοι! Η Εθνική Κύπρου πήρε νίκη!

Η Εθνική Κύπρου πήρε επιτέλους νίκη στον πρώτο όμιλο της τρίτης κατηγορίας του Nations League, επικρατώντας με 2-1 του Λουξεμβούργου, κάνοντας μάλιστα την ανατροπή, σημειώνοντας τα πρώτα γκολ στον όμιλο.

Έτσι, μετά την πρώτη επιτυχία επί ημερών του Γιόχαν Βάλεμ, η Εθνική Κύπρου έφθασε τους τέσσερις βαθμούς, όμως παραμένει στον πυθμένα της βαθμολογίας, μετά το πέρας της πέμπτης αγωνιστικής. Το Λουξεμβούργο έμεινε στους εννέα βαθμούς, ένα πίσω από το Μαυροβούνιο (10β.), που εξήλθε ισόπαλο 0-0 με το Αζερμπαϊτζάν (5β.)

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα βρέθηκε νωρίς πίσω στο σκορ, μόλις στο 4’, από αυτογκόλ του Κούσουλου, όμως με πρωταγωνιστές τους Κάστανο και Μάριο Ηλία έφερε τα πάνω-κάτω. Ο δεύτερος πέτυχε και τα δύο γκολ, ενώ ο δεύτερος κέρδισε το πέναλτι από το οποίο ήρθε η ισοφάριση, ενώ έδωσε την ασίστ στο νικητήριο τέρμα.

Αξίζει να σημειωθεί ότι οι φιλοξενούμενοι στη φάση του πέναλτι έμειναν με δέκα ποδοσφαιριστής, λόγω της αποβολής του Σελίμοβιτς (σ.σ. πρώην παίκτη του Απόλλωνα και νυν του ΟΦΗ) με απευθείας κόκκινη κάρτα. Το αριθμητικό πλεονέκτημα έδωσε την ευκαιρία στην Εθνική μας να ελέγξει τον αγώνα στο δεύτερο ημίχρονο και είχε καλές ευκαιρίες για να πετύχει κι άλλα γκολ.

Τέλος της αναμέτρησης

90+3′ – Μεγάλη ευκαιρία για την Εθνική μας, η κεφαλιά του Νικόλα Ιωάννου φεύγει ελάχιστα έξω.

90+2′ – Ο Δημητρίου σώζει στο σουτ του Ροντρίγκες.

84′ – Νέο σουτ, από τον Πίττα, λίγο έξω

82′ – Σουτ του Μάριου Ηλία, άστοχο

80′ – Μετά από σέντρα του Θωμά Ιωάννου, ο Μάριος Ηλία έκανε την κεφαλιά, ελάχιστα δίπλα από το δεξί δοκάρι.

71′ – ΓΚΟΛ. 2-1. Πολύ ωραία ο Μάριος Ηλία πέρασε στον Κάστανο, ο οποίος με ιδανικό τελείωμα έβαλε μπροστά το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα.

65΄- Σουτ του Πίττα, μαζεύει ο τερματοφύλακας των φιλοξενουμένων

61΄– Σουτ από τον Κούσουλο, στα χέρια του Μόρις η μπάλα

55′ – Πολύ καλή συνεργασία από τους φιλοξενουμένους, τελικός αποδέκτης ο Ροντρίγκες, που έκανε το σουτ. Ήταν άστοχο.

51′ – Ο Λαΐφης δοκιμάζει το πόδι, εκτός περιοχής, πάνω από τα δοκάρια η μπάλα

50‘ – Ο Πίττας βρήκε χώρο, έκανε το σουτ, με τον Μόρις να διώχνει σε κόρνερ

Έναρξη δεύτερου ημιχρόνου

Τέλος πρώτου ημιχρόνου

34′ – ΓΚΟΛ. 1-1. Ο Κάστανος ήταν εύστοχος, η μπάλα πρώτα στο δοκάρι κι ακολούθως στα δίχτυα. Πρώτο γκολ για την Εθνική μας στον όμιλο

33′ – ΠΕΝΑΛΤΙ – ΚΟΚΚΙΝΗ. Ο Σελίμοβιτς ανατρέπει τον Ηλία και δέχεται την κόκκινη. Παίρνει πέναλτι η Εθνική μας.

31′ – Ο Δημητρίου, με διπλή προσπάθεια, μαζεύει τη μπάλα στο σουτ του Ροντρίγκες

20΄- Σουτ του Μπαρέιρο, δίπλα από το δεξί δοκάρι του Δημητρίου η μπάλα.

11′ – Σουτ του Τζιωνή, μετά από πάσα του Νικόλα Ιωάννου, έξω η μπάλα.

4΄- ΓΚΟΛ. 0-1. Στην πρώτη φάση του αγώνα, μετά από σουτ του Μουράτοβιτς, ο Κούσουλος προσπάθησε να διώξει με την μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα του Δημητρίου.