«Φοβάται» τη μοναξιά η Ανόρθωση, χαστούκι από τη Δόξα!

Για άλλη μια φορά η Ανόρθωση δεν καταφέρνει να εδραιωθεί στην κορυφή της βαθμολογίας. Όπως και στην προηγούμενη περίπτωση που βρέθηκε μόνη πρώτη (και ακολούθησε το 1-1 με την Καρμιώτισσα), έτσι και τώρα, η «Κυρία» παρουσίασε συμπτώματα… υψοφοβίας και δεν μπόρεσε να πάρει δεύτερη σερί νίκη, χάνοντας, μάλιστα, από τη Δόξα με 2-1 στο Μακάρειο.

Η ομάδα της Αμμοχώστου, που έκανε μετριότατο πρώτο ημίχρονο, βρέθηκε να χάνει στο 27ο λεπτό από γκολ του Σαντίκ με εκτέλεση πέναλτι. Στην επανάληψη η Ανόρθωση μπήκε πολύ δυνατά, ισοφάρισε στο 50′ με τον Μανιά (στο πρώτο μέρος αντικατέστησε τον τραυματία Κβιλιτάια) όμως κόντρα στη ροή του αγώνα η Δόξα βρήκε δεύτερο γκολ, με τον Μέσκα στο 57′.

Ο Τιμούρ Κετσπάγια άλλαξε πρόσωπα και σχήμα, όμως η Ανόρθωση ήταν επηρεασμένη από την τροπή που πήρε ο αγώνας και -πέραν από μία φάση- δεν κατάφερε να απειλήσει σοβαρά την εστία των γηπεδούχων, δεχόμενη την ήττα.

Πλέον, με την τρίτη της ήττα στη σεζόν, η «Κυρία» παρέμεινε στους 26 βαθμούς και κινδυνεύει να πέσει από την κορυφή, αφού απέχει δύο βαθμούς από την ΑΕΛ και τρεις από τον Απόλλωνα (που έχει δύο αγώνες λιγότερους).

Η Δόξα, από την άλλη, που πήρε το πρώτο της τρίποντο μετά από έξι σερί αγώνες χωρίς νίκη, ανέβηκε στους 17 βαθμούς και ισοβαθμεί στην έβοδμη θέση με την Ομόνοια (έχει δύο αγώνες λιγότερους).

95′ Αλλαγή για τη Δόξα, ο Κωμοδίκης στη θέση του Μέσκα.

92′ Αλλαγή για τη Δόξα, ο Άδωνη στη θέση του Οικονομίδη.

-Πιέζει η «Κυρία», έκλεισε τη Δόξα στα καρέ της αλλά προς το παρόν δεν βρίσκει την ισοφάριση.

76′ Φοβερή ευκαιρία για την Ανόρθωση! Μετά από λάθος του Παρασκευά ο Μανιάς σούταρε αλλά ο Μιντίκκης έδιωξε πριν η μπάλα περάσει τη γραμμή.

73′ Κίτρινη κάρτα στον Φιρμίνο.

73′ Μακρινό σουτ του Φιρμίνο, αιφνιδιάζεται αλλά αποκρούει ο Λόρια. Καλή φάση για τους γηπεδούχους.

-Δεν κατάφερε να απειλήσει καθόλου η «Κυρία» μετά το γκολ της Δόξας.

67′ Διπλή αλλαγή για την Ανόρθωση, Μαργκάσα και Καλτσάς στις θέσεις των Βργκοτς και Γκαλίτσιου.

63′ Κίτρινη κάρτα στον Γκίλσον.

-Εντελώς κόντρα στη ροή του αγώνα το δεύτερο γκολ των γηπεδούχων.

57′ ΓΚΟΛ, 2-1 η Δόξα, με σουτ του Μέσκα στην κλειστή γωνία του Λόρια, ο οποίος φέρει μεγάλη ευθύνη.

-Ο Ελλαδίτης είναι πρωταγωνιστής και στις πέντε φάσεις που έφτιαξε η Ανόρθωση μετά την είσοδό του, μία στο πρώτο ημίχρονο και οι τέσσερις διαδοχικές στην επανάληψη.

55′ Νέα φάση με τον Μανιά, πάνω από τα δοκάρια η κεφαλιά του!

53′ Απειλεί ξανά ο Μανιάς, αυτή τη φορά δεν πρόλαβε να αγγίξει την μπάλα και να τη σπρώξει στα δίχτυα.

50′ ΓΚΟΛ, 1-1 ισοφαρίζει η Ανόρθωση με τον Μανιά, έπειτα από ωραία μπαλιά του Χριστοφή!

48′ Ευκαιρία για την Ανόρθωση, μετά από μπαλιά του Σελίν ο Μανιάς με προβολή στέλνει την μπάλα έξω.

46′ Αλλαγή για τη Δόξα, ο Γκίλσον στη θέση του Τραϊτσέφσκι.

Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο

Με την πλάτη στον τοίχο η Ανόρθωση η οποία πρέπει να ανεβάσει πολύ την απόδοσή της για να φτάσει στην ανατροπή.

Τέλος ημιχρόνου

40′ Κεφαλιά του Μανιά μετά από σέντρα του Κορέια, μάζεψε ο Παρασκευάς.

35′ Δεύτερη αλλαγή για την Ανόρθωση, ο Κορέια αντικαθιστά τον Μίχα από τον οποίον είχε έντονα παράπονα.

27′ ΓΚΟΛ, 1-0 η Δόξα με εκτέλεση πέναλτι του Σαντίκ, που σκόραρε κόντρα στην πρώην του ομάδα.

26′ Πέναλτι για τη Δόξα, για χέρι του Βργκοτς στην περιοχή. Σωστή η απόφαση του ρεφ Νεοκλέους.

25′ Αλλαγή για την Ανόρθωση. Δεν μπορεί τελικά ο Κβιλιτάια, περνά στη θέση του ο Μανιάς.

Aντιμετώπισε πρόβλημα ο Κβιλιτάια, φάνηκε πως θα γίνει αναγκαστική αλλαγή, προς το παρόν συνεχίζει. Ο Μανιάς πάντως ξεκίνησε ζέσταμα.

17′ Αλλαγή για τη Δόξα, ο Φιρμίνο αντικαθιστά τον Ολιβέιρα.

13′ Κεφαλιά του Βργκοτς μετά από εκτέλεση κόρνερ του Χουσμπάουερ, λίγο έξω! Πρώτη μεγάλη ευκαιρία στον αγώνα.

9′ Σουτ του Μίχα μετά από πάσα του Κβιλιτάια, κόντραρε κι έφυγε κόρνερ.

-Ξεκίνησε η αναμέτρηση.

ΔΟΞΑ: Παρασκευάς, Μιντίκκης, Μουκτάρης, Πάντιτς, Μ. Χριστοφή, Μπόλιεβιτς, Τραϊτσέφσκι,  Οικονομίδης (92′ Άδωνη), Μέσκα (95′ Κωμοδίκης), Ολιβέιρα (17′ Φιρμίνο), Σαντίκ.

ΑΝΟΡΘΩΣΗ: Λόρια, Γκαλίτσιος (67′ Καλτσάς), Σίλντενφελντ, Βργκοτς (67′ Μαργκάσα), Σελίν, Νταουσβίλι, Κ. Αρτυματάς, Χουσμπάουερ, Μίχα (35′ Κορέια), Χριστοφή, Κβιλιτάια (25′ Μανιάς).

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Γκίλσον (63′), Φιρμίνο (73′) /

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Νεοκλέους Νικόλας