Έβαλε… έκτη και δεν κοιτάει πίσω ο Απόλλωνας!

Εμφανώς βελτιωμένος σε σχέση με το προηγούμενο παιχνίδι του, ο Απόλλωνας επικράτησε με 3-0 της Νέας Σαλαμίνας στο Τσίρειο για την 8η αγωνιστική του πρωταθλήματος, φτάνοντας τις έξι σερί νίκες!

Η ομάδα της Λεμεσού, που θα ολοκληρώσει κι αυτή την αγωνιστική ευρισκόμενη στην κορυφή της βαθμολογίας, δεν αντιμετώπισε προβλήματα απέναντι στους (ταλαιπωρημένους από τον κορωνοϊό και με πολλές απουσίες) ερυθρόλευκους.

Αν και δεν έφτιαξε πολλές κλασικές ευκαιρίες, ο Απόλλωνας είχε αρκετά καλή απόδοση, αφήνοντας πίσω του την κακή εμφάνιση στη νίκη επί του Ολυμπιακού και βρήκε δύο γκολ στο πρώτο μέρος, αμφότερα με τον Ντιγκινί (12′, 32′) ο οποίος έφτασε τα έξι με τα κυανόλευκα (πέντε στο πρωτάθλημα), ενώ το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Μπένσοπ (61′).

Με το έκτο του (και διαδοχικό) τρίποντο ο Απόλλωνας έφτασε τους 19 βαθμούς και είναι στο +5 από Ομόνοια και στο +6 από Ανόρθωση που έχουν αγώνα λιγότερο, ενώ η Νέα Σαλαμίνα, που δέχθηκε την έκτη της ήττα σε επτά αγώνες, έμεινε στους τρεις και ισοβαθμεί με την Ένωση στην τελευταία θέση.

Σημειώνεται πως οι ερυθρόλευκοι είχαν στον πάγκο τον βοηθό Χριστόδουλο Χριστοδούλου καθώς ο Πάμπος Χριστοδούλου ήταν τιμωρημένος.

-Οι διαδοχικές αλλαγές επηρέασαν τον ήδη χαμηλό ρυθμό ενώ μετά το τρίτο γκολ του Απόλλωνα δεν είδαμε κάποια αξιοσημείωτησ φάση.

74′ Αλλαγή για τη Νέα Σαλαμίνα, ο Τσίκο Μπανζά στη θέση του Σιαθά.

70′ Διπλή αλλαγή για τον Απόλλωνα, Μάρκοβιτς και Ματέι στις θέσεις των Ντένιτς και Μπένσοπ.

70′ Αλλαγή για τη Νέα Σαλαμίνα, ο Λεμέσιος στη θέση του Μόντες

63′ Αλλαγή για τον Απόλλωνα, ο Γκακπέ στη θέση του Πίττα.

62′ Αλλαγή για τη Νέα Σαλαμίνα, ο Κρεάν στη θέση του Παύλου.

61′ ΓΚΟΛ, 3-0 ο Απόλλωνας με τον Μπένσοπ! Μετά από ωραίο συνδυασμό των Πέδρο-Χάμπου ο τελευταίος έβγαλε ωραία σέντρα και ο Μπένσοπ σκόραρε με κεφαλιά.

58′ Πρώτη καλή φάση στην επανάληψη για τη Νέα Σαλαμίνα, σουτ του Σιαθά, μπλόκαρε ο Δημητρίου.

54‘ Εκτέλεση φάουλ του Αγκίρε, έξω.

50′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Απόλλωνα με κεφαλιά του Μπένσοπ έπειτα από ωραία μπαλιά του Πέδρο, αποκρούει ο Κίσσας.

Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο

43′ Εκτέλεση φάουλ του Λάρσον, μαζεύει με δεύτερη προσπάθεια ο Κίσσας.

41′ Σουτ του Πίττα, κοντράρει και φεύγει κόρνερ.

37′ Eυκαιρία για τη Νέα Σαλαμίνα με τον Σιαθά, πέφτει και μπλοκάρει το σουτ του ο Δημητρίου.

32′ ΓΚΟΛ, 2-0 ο Απόλλωνας, ξανά με τον Ντιγκινί! Ξεκίνησε πάλι από τα πόδια του Λάρσον ο οποίος εκτέλεσε φάουλ, ο Κίσσας απέκρουσε, η μπάλα κτύπησε σε παίκτη του Απόλλωνα και κατέληξε στον Ντιγκινί που από κοντά διπλασίασε τα γκολ του.

28′ Πρώτη φάση για τη Νέα Σαλαμίνα με μακρινό δυνατό σουτ του Σιαθά, μαζεύει σταθερά ο Δημητρίου.

-Ο Απόλλωνας ελέγχει απόλυτα το παιχνίδι, γυροφέρνει συνεχώς την αντίπαλη περιοχή και δεν κινδυνεύει προς το παρόν καθόλου, ενώ κι ο ίδιος πέραν του γκολ δεν έχει φτιάξει κάποια μεγάλη ευκαιρία

20′ Σουτ του Πίττα μέσα από την περιοχή, πάνω από τα δοκάρια.

12′ ΓΚΟΛ, 1-0 ο Απόλλωνας με κεφαλιά του Ντιγκινί! Ο Λάρσον εκτέλεσε κόρνερ δίνοντας έξω στον Αγκίρε, αυτός έβγαλε τη σέντρα και ο Ρομπέρζ με κεφαλιά βρήκε τον συμπατριώτη του που άνοιξε το σκορ.

5′ Μετά από ωραία κομπίνα των παικτών του Απόλλωνα, το σουτ του Χάμπου κόντραρε.

-Ξεκίνησε η αναμέτρηση.

ΑΠΟΛΛΩΝ (Σωφρόνης Αυγουστή): Δημητρίου, Πέδρο, Ρομπέρζ, Γιούστε, Αγκίρε, Χάμπος, Ντένιτς (70′ Μάρκοβιτς), Πίττας (63′ Γκακπέ), Ντιγκινί, Μπένσοπ (70′ Ματέι), Λάρσον.

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ (Πάμπος Χριστοδούλου): Κίσσας, Σεργίου, Τσμοβς, Ανδρέου, Μπαραβίκας, Σανκό, Κρεάν (62′ Παύλου), Αντιόλο, Πική, Σιαθάς (74′ Τσίκο Μπανζά), Μόντες (70′ Λεμέσιος).

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: – / Τσμοβς (31′)

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Λούκας Σωτηρίου