Ο κάκιστος ΑΠΟΕΛ πέρασε με ήρωα τον Σίλβα

Στα πέναλτι ο (κάκιστος) ΑΠΟΕΛ κατάφερε να λυγίσει την αντίσταση της Ζρίνσκι και να πάρει την πρόκριση στα πλέι οφ του Γιουρόπα Λιγκ. Η κανονική διάρκεια ολοκληρώθηκε στην ισοπαλία 2-2, αποτέλεσμα που έμεινε και με το τέλος της ημίωρης παράτασης και τελικά οι γαλαζοκίτρινοι βρήκαν τη λύση στα πέναλτι.

Στα πλέι οφ ο ΑΠΟΕΛ θα αντιμετωπίσει τη Σλόβαν Λίμπερετς, η οποία άφησε εκτός τη Στεάουα Βουκουρεστίου με νίκη 2-0.

Στην κανονική διάρκεια του αγώνα ο ΑΠΟΕΛ κατέγραψε μία τραγική εμφάνιση. Βρέθηκε πίσω στο σκορ νωρίς (11’), κατάφερε όμως μέχρι το 26’ να φέρει τούμπα το παιχνίδι και να πάρει κεφάλι στο σκορ. Από εκείνο το σημείο και έπειτα οι γαλαζοκιτρίνοι άλλη μία φορά απείλησαν τους αντιπάλους τους, που στο δεύτερο ημίχρονο πήραν το πάνω χέρι κι έφτιαξαν σωρεία ευκαιριών, πετυχαίνοντας μάλιστα να φέρουν τον αγώνα στα ίσα (2-2).

Το αποτέλεσμα αυτό δεν άλλαξε καθόλου στην ημίωρη παράταση. Ούτε η εικόνα του ΑΠΟΕΛ βελτιώθηκε, αντιθέτως οι φιλοξενούμενοι ήταν πιο απαιτητικοί κι επιζητούσαν με περισσότερες αξιώσεις ένα τέρμα που θα την έφερνε πιο κοντά στην πρόκριση.

Στα πέναλτι ήρωας αποδείχθηκε ο Μιγκέλ Σίλβα, ο οποίος έκοψε δύο πέναλτι, ενώ ένα χαμένο πέναλτι είχε ο ΑΠΟΕΛ με τον Ατζίλι. Τα τέσσερα εύστοχα της ομάδας της Λευκωσίας πέτυχαν οι Γένσεν, Μπεν Σαχάρ, Τάμαρι και Ντε Βινσέντι.

Η ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

ΣΚΟΡΕΡ: 14′ Ατζίλι, 26′ Νούχιου / 11′ Ίβαντσιτς, 69′ Μπιλμπίγια

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 77′ Ανουάρ, 93′ Νούχιου, 101′ Ατζίλι / 96′ Ζλόμισλιτς, 115′ Μπιλμπίγια, 116′ Σαντίκου

ΑΠΟΕΛ: Σίλβα, Ζεράλδες, Σάντος, Ζορζε, Ενσούε, Ατζίλι, Ανουάρ (86′ Λουντέμο), Ζαχίντ (64′ Γένσεν), Ντε Βινσέντι, Εντονγκαλά (73′ Τάμαρι), Νούχιου (98′ Μπεν Σαχάρ)

ΖΡΙΝΣΚΙ: Μπίρκιτς, Τσόρλουκα (106′ Σαντίκου), Γιακόβλιεβιτς, Μπάρμπαριτς (57′ Μπέκιτς), Ιμπάνιες, Φιλίποβιτς, Τρέμποτιτς (66′ Ζλόμισλιτς), Ένιν, Τοντόροβιτς, Μπιλμπίγια, Ίβαντσιτς (76′ Γκοβεντάριτσα)

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Ντάνιελ Στεφάνσκι (Πολωνός)

Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

4-2. Εύστοχος και ο Ντε Βινσέντι, πρόκριση για τον ΑΠΟΕΛ

3-2. Μειώνει για τους φιλοξενουμένους ο Γκοβεντάριτσα

3-1. Εύστοχος και ο Τάμαρι

2-1. Πέφτει και πάλι σωστά ο Σίλβα στη δεξιά πλευρά και πιάνει το σουτ του Μπιλμπίγια.

2-1. Με δύναμη ο Μπεν Σαχάρ είναι εύστοχος.

1-1. Ο Σίλβα πέφτει δεξιά κι αποκρούει την εκτέλεση του Ιβανέζ

-1-1. Δυνατή εκτέλεση από τον Ατζίλι, όμως η μπάλα δεν του κάνει τη χάρη, βρίσκει στο δοκάρι.

-1-1. Ο Σίλβα έπεσε στη σωστή πλευρά, όμως δεν σταματά την πορεία της μπάλας στην εκτέλεση του Φιλίποβιτς

1-0. Ο Γένσεν στέλνει δεξιά τη μπάλα, αριστερά ο τερματοφύλακα

Μπροστά στη βόρεια οι εκτελέσεις. Αρχίζει ο ΑΠΟΕΛ.

Τέλος και της παράτασης, πάμε πέναλτι

114΄ – Εκτέλεση φάουλ του Ντε Βινσέντι, ο Μπεν Σαχάρ έκανε την κεφαλιά, στα χέρια του τερματοφύλακα η μπάλα. Απειλεί μετά από αρκετή ώρα ο ΑΠΟΕΛ

112′ – Μακρινό σουτ του Μπέκιτς, ελάχιστα πάνω από τα δοκάρια η μπάλα.

-Ξεκίνημα στο δεύτερο ημίχρονο της παράτασης

Τέλος πρώτου ημιχρόνου της παράτασης

104′ – Ο Γκοβεντάριτσα έκανε το σουτ, δυσκόλεψε τον Σίλβα που έδιωξε όμως την μπάλα και τον κίνδυνο για την εστία του.

91‘ – Έναρξη της παράτασης

-Πάμε παράταση.

-Τέλος του αγώνα.

-Πέντε λεπτά οι καθυστερήσεις.

82′ – Νέο λάθος στην αμυντική γραμμή, ο Σίλβα έπεσε και πρόλαβε να διώξει πριν ο Μπιλμπίγια τελειώσει τη φάση.

81′ – Μακρινό σουτ από Φιλίποβιτς, πάνω από την εστία η μπάλα

69′ – ΓΚΟΛ. 2-2. Τραγική άμυνα από τον ΑΠΟΕΛ κι ο Μπιλμπίγια από κοντά με σουτ στέλνει την μπάλα στα δίχτυα του Σίλβα.

51′ – Φαλτσαριστό σουτ του Μπιλμπίγια, ελάχιστα έξω η μπάλα

48′ – Ο Τοντόροβιτς επιχείρησε το μακρινό σουτ, ο Σίλβα αιφνιδιάζεται και διώχνει με τα γόνατα

Έναρξη δεύτερου ημιχρόνου

-Στο 68%-32% η κατοχή της μπάλας. Τέσσερις τελικές ο ΑΠΟΕΛ, ισάριθμες στην εστία. Δύο η Ζρίνσκι, η μια στο στόχο.

Τέλος πρώτου ημιχρόνου

26′ – ΓΚΟΛ. 2-1.  Κόρνερ από τον Ατζίλι, ο Νούχιου με κεφαλιά βάζει μπροστά στο σκορ τον ΑΠΟΕΛ.

25′– Διπλή μεγάλη ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ με τον Μπίρκιτς να κερδίζει πρώτα σε τετ α τετ τον Ζαχίντ και έπειτα τον Ντε Βινσέντι

14′ – ΓΚΟΛ. 1-1. Άμεση απάντηση από τον ΑΠΟΕΛ. Ο Ζεράλδες σέντραρε κι ο Ατζίλι με σουτ πέτυχε την ισοφάριση.

11′ – ΓΚΟΛ. 0-1. Σέντρα του Γιακόβλιεβιτς από την αριστερή πλευρά, ο Ίβαντσιτς, μπροστά στο χαμένο Σάντος, πήδηξε και πήρε ανενόχλητος την κεφαλιά κι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

7′ – Νέα σέντρα από τον Εντονγκαλά, και πάλι κεφαλιά από τον Νούχιου, στα χέρια του τερματοφύλακα η μπάλα.

3′ – Σέντρα του Εντονγκαλά, ο Νούχιου προσπάθησε για κεφαλιά, όμως δεν την πήρε όπως θα ήθελε. Φαίνεται να τον τραβά κι από τη φανέλα ο Τσόρλουκα.

1′ – Έναρξη της αναμέτρησης