Συνεχίζεται ο κατήφορος του ΑΠΟΕΛ – Νέο… ηλίθιο λάθος και με την Πάφο να παίζει με 10 παίκτες

H ενέργεια του Ζεράλδες στο τέλος του αγώνα του ΑΠΟΕΛ με τη Λίμπερετς που έκανε χέρι στην περιοχή και έφερε τον αποκλεισμό για τους γαλαζοκιτρίνους από την Ευρώπη ήταν ανόητη. Έλα, όμως, που στην ομάδα της Λευκωσίας δεν το αντιλήφθηκαν και αυτή τη φορά έκανε το ίδιο πράγμα ο Ανουάρ (ναι ακριβώς το ίδιο) και ο ΑΠΟΕΛ δέχθηκε την ήττα με 1-0 από την Πάφο και η κατρακύλα του συνεχίζετε.

Στον αγώνα του ΓΣΠ, ούτως ή αλλιώς, ο ΑΠΟΕΛ ήταν (και πάλι) χάλια. Δεν μπόρεσε σε κανέναν σημείο να αποδείξει ότι μπορεί να ξυπνήσει, αλλά απείλησε ελάχιστα τους φιλοξενουμένους, που υπομονετικά εκμεταλλεύτηκαν το λάθος και πήραν πολύτιμο τρίποντο.

Mάλιστα, ο ΑΠΟΕΛ δεν μπόρεσε να απειλήσει την Πάφο ούτε μετά το 51΄, όταν η παφιακή ομάδα έμεινε με δέκα παίκτες λόγω δικαιολογημένης αποβολής του Χάτσινσον.

Το τέρμα για τους φιλοξενουμένους ήρθε στο 84’ όταν η μπάλα στήθηκε στην άσπρη βούλα, με τον Ανουάρ να κάνει απερίσκεπτη ενέργεια και να υψώνει το χέρι και να χτυπά την μπάλα μετά από κόρνερ. Ο Βαλακάρι ήταν εύστοχος και έδωσε τη μεγάλη νίκη στην ομάδα του.

Αυτή ήταν η δεύτερη σερί νίκη για την Πάφο που έφθασε τους οκτώ βαθμούς, όσους έχει και ο ΑΠΟΕΛ – με έναν αγώνα λιγότερο – που χάνει βαθμούς για δεύτερο σερί παιχνίδι (είχε έρθει 0-0 με Ερμή, ενώ αυτή ήταν η δεύτερη φετινή του ήττα (είχε δεχθεί και στην ΑΕΚ Αρένα με 3-0 από την ΑΕΚ).

Τέλος της αναμέτρησης

89′ – Στην αγκαλιά του Ρούτκο, η εκτέλεση φάουλ του Ντε Βινσέντι

84′ – ΓΚΟΛ. 0-1. Εύστοχος ο Βαλακάρι

84′- ΠΕΝΑΛΤΙ. Xέρι του Ανουάρ και πέναλτι για την Πάφο

59′- O Εφραίμ δοκίμασε από μακριά, όμως το σουτ του ήταν άστοχο

51′ – ΚΟΚΚΙΝΗ. Επικίνδυνο μαρκάρισμα του Χάτσινσον στον Ανουάρ, βγήκε με τις τάπες στον ποδοσφαιριστή του ΑΠΟΕΛ και αντίκρισε την κόκκινη κάρτα.

-Έναρξη δεύτερου ημιχρόνου

-Από τρεις τελικές οι δύο ομάδες στο πρώτο ημίχρονο. Αμφότερες είχαν δύο στο στόχο.

Τέλος του πρώτου ημιχρόνου

45+1′ – Kεφαλιά από τον Σάιθ, ανενόχλητος στην καρδιά της περιοχής του ΑΠΟΕΛ, μαζεύει ο Σίλβα

34΄- Σουτ του Μπεν Σαχάρ, πολύ ψηλά πάει η μπάλα

32‘ – Σουτ του Κλωναρίδη, στα χέρια του Ρούτκο η μπάλα

28′ – Μεγάλη διπλή ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ. Ο Κλωναρίδης γύρισε στον Ατζίλι το πλασέ του οποίου σταμάτησε ο Ρούτκο, ενώ στην επαναφορά ο Ζαχίντ έκανε νέο σουτ το οποίο αποκρούστηκε επίσης

16′ – Μακρινό σουτ από τον Χάτσινσον, ο Σίλβα πέφτει και με διπλή προσπάθεια μαζεύει την μπάλα.

11′ – Σέντρα του Βα, σουτ του Αουρέλιο έφυγε πάνω από τα δοκάρια η μπάλα.

1′ – Έναρξη της αναμέτρησης

ΣΚΟΡΕΡ: 84′ πεν. Βαλακάρι

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 69′ Μπεν Σαχάρ, 72′ Ντε Βινσέντι, 78′  Ανουάρ / 4΄Έβανς, 81′ Αουρέλιο

ΚΟΚΚΙΝΗ: 51′ Χάτσινσον

ΑΠΟΕΛ: Σίλβα, Ζεράλδες, Ζόρζε, Σάντος (73′ Γουίλερ), Ενσούε, Ανουάρ, Ζαχίντ, Ντε Βινσέντι, Ατζίλι (46′ Εφραίμ), Κλωναρίδης (64′ Νούχιου), Μπεν Σαχάρ

ΠΑΦΟΣ: Ρούτκο, Σάιθ, Αραγιούρι, Βαλεριάνος (77′ Αντωνίου), Αουρέλιο, Χάτσινσον, Πάντσεον, Έβανς, Βα, Ανγκούλο (54′ Φυλακτού), Βαλακάρι (90+1′ Ράκελς)

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Λούκας Σωτηρίου