Τρία πέναλτι, έξι γκολ και κορυφή η Ανόρθωση

Χωρίς να παίξει σπουδαίο ποδόσφαιρο η Ανόρθωση επέστρεψε στις νίκες, μετά την ήττα από την ΑΕΛ, κερδίζοντας στο «Αντώνης Παπαδόπουλος» την Ένωση με 4-2.

Η Ανόρθωση, κυρίως στο πρώτο ημίχρονο που ο Τιμούρ Κετσπάγια επέλεξε πλάνο χωρίς καθαρόαιμο εξτρέμ, ήταν κάκιστη και γι’ αυτό με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου ο Γεωργιανός τεχνικός έκανε διπλή αλλαγή. Από την άλλη, η Ένωση προσπάθησε όμως δεν μπόρεσε να αρπάξει και κάποιο βαθμό.

Τα τρία πρώτα γκολ του αγώνα, από τα έξι συνολικά επιτεύχθηκαν από την άσπρη βούλα. Δύο φορές ο Κβιλιτάια νίκησε τον Πέτρου στο 13’ και το 53’, με τον Χουάν Φελίπε να μειώνει σε 2-1 στο 63΄.

Ο Γεωργιανός της Ανόρθωσης στο 73’ συμπλήρωσε χατ-τρικ σκοράροντας με σουτ και εκεί που όλα έδειχναν ότι το 3-1 θα ήταν το τελικό αποτέλεσμα ήρθαν δύο απανωτά γκολ στο φινάλε.

Στο 86’ ο Μπαλοτέλι πήγε να ανάψει φωτιές για την Ανόρθωση, όμως έσβησαν γρήγορα με γκολ του Σελίν στο 88’ που έγραψε το τελικό 4-2.

H Ανόρθωση με τη νίκη της έφθασε τους 26 βαθμούς και ανέβηκε στην κορυφή της βαθμολογίας, έχοντας όμως δύο αγώνες περισσότερους από τον Απόλλωνα που είναι τρεις βαθμούς πιο πίσω. Η Ένωση παραμένει στους επτά βαθμούς και τον πυθμένα της βαθμολογίας.

H εξέλιξη του αγώνα

Τέλος του παιχνιδιού

88′ – ΓΚΟΛ. 4-2. Εκτέλεση φάουλ του Νταουσβίλι, η μπάλα βρίσκει στον Σελιν και πάει στα δίχτυα

86′ – ΓΚΟΛ. 3-2. Ο Μπαλοτέλι έφυγε στην αντεπίθεση και με ιδανικό πλασέ μείωσε το σκορ.

76′ – Σωτήρια απόκρουση του Λόρια, μετά από προσπάθεια του Σελίν να διώξει τη μπάλα.

73′ – ΓΚΟΛ. 3-1. Ο Χριστοφή έδωσε στον Κβιλιτάια, ο οποίος έκανε το σουτ και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για να συμπληρώσει χατ-τρικ

69′ – Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Θεοδώρου, πάει έξω η μπάλα

66΄- Ο Ελουντού σκοράρει, όμως ορθά ακυρώνεται αφού ήταν οφσάιντ όταν έφυγε η ασίστ από τον Χριστοφή.

63′ – ΓΚΟΛ. 2-1. Ο Χουάν Φελίπε είναι εύστοχος και μειώνει για την Ένωση.

63΄- ΠΕΝΑΛΤΙ. Για χέρι του Σίλντενφελντ

61΄- Σουτ του Φελίπε, στα χέρια του Λόρια η μπάλα

53΄- ΓΚΟΛ. 2-0. Εύστοχος και πάλι ο Κβιλιτάια και διπλασιάσει τα γκολ του, αλλά και της Ανόρθωσης.

52΄- ΠΕΝΑΛΤΙ. Ο Φαν Άνχολτ ανατρέπει τον Κβιλιτάια και νέο πέναλτι για την Ανόρθωση.

Έναρξη δεύτερου ημιχρόνου

Τέλος πρώτου ημιχρόνου

30′ – Πάνω από τα δοκάρια η μπάλα, μετά την κεφαλιά του Ντένινγκ

28′ – Σουτ από τον Χουσμπάουερ, δεν κινδύνεψε ο Πέτρου

13′ – ΓΚΟΛ. 1-0. Ο Κβιλιτάια είναι εύστοχος και βάζει μπροστά στο σκορ την ομάδα της Αμμοχώστου.

12′ – ΠΕΝΑΛΤΙ. Στην πρώτη της επιθετική προσπάθεια η Ανόρθωση κερδίζει πέναλτι, σε ανατροπή του Χούσμπαουερ από τον Μπαρμπόσα.

11′ – Σουτ από τον Μπελόνα, έξω από την περιοχή, πήγε ψηλά η μπάλα.

7′ – Πρώτο σουτ στο παιχνίδι, από τον Ντένινγκ, αρκετά αδύναμο δεν απείλησε τον Λόρια.

1′ – Έναρξη του αγώνα

ΣΚΟΡΕΡ: 13′ πεν., 53΄πεν., 73′ Κβιλιτάια, 88′ Σελίν / 63′ πεν. Χουάν Φελίπε, 86′ Μπαλοτέλι

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 19′ Nταουσβίλι(3η), 45+2′ Mίχα / 35′ Ντένινγκ, 41′ Μπελόνε, 74′ Μαρκόσκι, 90+4′ Μπαρμπόσα

-Στο 36′ κίτρινη δέχθηκε ο προπονητής της Ένωσης, Κάρλος Φερέρ

ΑΝΟΡΘΩΣΗ: Λόρια, Γκαλίτσιος (84′ Κορρέα), Σίλντενφελντ, Σελίν, Κορέια, Αρτυματάς, Νταουσβίλι, Χουσμπάουερ (46′ Χριστοφή), Μίχα (56′ Πηλέας), Μαργκάσα (46′ Eλουντού), Κβιλιτάια (80′ Mανιάς)

ΕΝΩΣΗ: Πέτρου, Ιρέπ, Φαν Άνχολτ (67′ Moυλαζίμης), Μπάλαζιτς, Μπαρμπόσα, Μπελόνε (78′ Κοσμά), Λουσέρο, Φελίπε, Μαρκόσκι, Θεοδώρου, Ντένινγκ (61′ Ουντόζι)

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Αναστασίου Ιωάννης