Πέρασε σαν… σίφουνας ο Απόλλωνας, με ανατροπή κόντρα στην Ανόρθωση

Μεγάλο διπλό και μάλιστα με ανατροπή πέτυχε ο Απόλλωνας στο «Αντώνης Παπαδόπουλος», κερδίζοντας με 3-1 την Ανόρθωση, στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής.

Με τη νίκη τους αυτοί οι γαλάζιοι έφθασαν τους 10 βαθμούς και απολαμβάνουν τη μοναξιά της κορυφής. Από την άλλη, η Ανόρθωση δέχθηκε την πρώτη της ήττα στο φετινό πρωτάθλημα και παρέμεινε στους επτά βαθμούς.

Η ομάδα της Αμμοχώστου άνοιξε το σκορ στο 19’ με τον Οκριασβίλι, όμως ο Απόλλωνας είχε άμεση απάντηση και μέχρι το πρώτο τέλος του πρώτου ημιχρόνου βρέθηκε μπροστά στο σκορ με πέναλτι του Μπένσοπ (37’) και Πίττα (45+3’).

Το δείκτη του σκορ ανέβασε ο Λάρσον στο 76’, σκοράροντας στο ντεμπούτο του στο κυπριακό πρωτάθλημα.

Τέλος του παιχνιδιού

89′ – Νέα ευκαιρία για την Ανόρθωση, ο Σίλντενφελντ από κοντά, προ κενής εστίας, δεν μπορεί να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα.

88′ – Μεγάλη απόκρουση από τον Δημητρίου στην κεφαλιά του Κβιλιτάια

76′ – ΓΚΟΛ. 1-3. Λάθος από την Ανόρθωση, ο Απόλλωνας έφυγε στην αντεπίθεση με τον Λάρσον τελικό αποδέκτη της μπάλας και με ιδανικό πλασέ ανέβασε το δείκτη του σκορ για την ομάδα του

73′ – Σουτ του Λάρσον, με διπλή προσπάθεια μαζεύει την μπάλα ο Λόρια

60′ – Απευθείας φάουλ του Μάρκοβιτς, έπεσε και απέκρουσε ο Λόρια και στη συνέχεια αμυντικός πρόλαβε να διώξει σε κόρνερ προτού απειλήσει ο Ντιγκινί

54‘ – Μεγάλη απόκρουση από τον Δημητρίου, σε τετ α τετ με τον Οκριασβίλι

47‘ – Σουτ του Οκριασβίλι, διώχνει σε κόρνερ ο Δημητρίου

Έναρξη στο δεύτερο ημίχρονο

Τέλος πρώτου ημιχρόνου

45+3′ ΓΚΟΛ. 1-2. Με σουτ του Πίττα, έξω από την περιοχή, έρχεται η ανατροπή

45+2′ – Μεγάλη επέμβαση από τον Λόρια, διώχνει προ της γραμμής την κεφαλιά του Βασιλείου

42′ – Μετά από εκτέλεση φάουλ, ο Γκαλίτσιος ήρθε από την πλάτη της άμυνας του Απόλλωνα, έκανε την κεφαλιά, με την μπάλα να φεύγει έξω

40‘ – Μεγάλη ευκαιρία για τον Απόλλωνα. Η μπάλα, μετά από γύρισμα του Νταμπό έφθασε στον Βασιλείου που έπιασε απευθείας το σουτ, όμως ήταν άστοχος.

37′  ΓΚΟΛ. 1-1. Ο Μπένσοπ είναι εύστοχος και φέρνει τον αγώνα στα ίσα.

36′- ΠΕΝΑΛΤΙ. Γκαλίτσιος και Βργκοτς γκεμίζουν εντός περιοχής, σε εναέρια διεκδίκηση της μπάλας, τον Νταμπό

30‘- O Xριστοφή έδωσε στον Κβιλιτάια, ο οποίος έκανε το σουτ. Στο σώμα του Κατελάρη βρήκε η μπάλα

29‘ – Σουτ του Μαργκάσα, η μπάλα χτύπησε στον Μάρκοβιτς και πήρε ύψος με τον Δημητρίου να διώχνει σε κόρνερ.

19′ – ΓΚΟΛ. 1-0. Ωραία εναλλαγή της μπάλας Κορέια και Κβιλιτάια, με τον πρώτο να βρίσκεται τετ α τετ με τον Δημητρίου, ο οποίος απέκρουσε, όμως στην επαναφορά ο Οκριασβίλι στέλνει την μπάλα στα δίχτυα.

14′ – ΔΟΚΑΡΙ. Από μακριά δοκίμασε ο Νταμπό, σύμμαχος του Λόρια το οριζόντιο δοκάρι

7‘ – Μετά από εκτέλεση φάουλ από τον Οκριασβίλι, η μπάλα έφθασε στον Κβιτιλάια σε ευνοϊκή θέση, έπεσε και ανέκοψε την πορεία της μπάλας ο Ρομπέρζ.

1′ – Έναρξη της αναμέτρησης

ΣΚΟΡΕΡ: 19′ Οκριασβίλι / 37′ πεν. Μπένσοπ, 45+3′ Πίττας, 76′ Λάρσον

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 33΄Νταουσβίλι, 36′  Γκαλίτσιος, 85′ Xoυσμπάουερ / 22′ Βασιλείου

ΑΝΟΡΘΩΣΗ: Λόρια, Γκαλίτσιος (45’Aμπαρτζουμιάν), Σίλντενφελντ, Βργκοτς, Κορέια, Νταουσβίλι, Κ. Αρτυματάς (61′ Ελουντού), Μαργκάσα (46′ Xoυσμπάουερ), Οκριασβίλι, Χριστοφή, Κβιλιτάια

ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ: Δημητρίου, Πίττας, Ρομπέρζ, Σάλαϊ, Βασιλείου, Κατελάρης, Ντένιτς, Μάρκοβιτς, Γιαννιώτας (72’Λάρσον), Νταμπό (81′ Σακέτι), Μπένσοπ (58′ Ντιγκινί)

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Τιμόθεος Χριστοφή