Η Ανόρθωση είχε την ουσία και «βύθισε» τον ΑΠΟΕΛ!

Σπουδαία νίκη πανηγύρισε η Ανόρθωση στο ντέρμπι της 8ης αγωνιστικής, επικρατώντας του ΑΠΟΕΛ με 2-0 στο «Αντώνης Παπαδόπουλος»!

Τι κι αν η «Κυρία» υστέρησε σε σχέση με προηγούμενες εμφανίσεις της ενώ οι γαλαζοκίτρινοι παρουσιάστηκαν βελτιωμένοι, οι γηπεδούχοι ήταν πιο αποτελεσματικοί και πήραν το «χρυσό» τρίποντο χάρη στα γκολ των Βργκοτς στο 9′ και Κβιλιτάια στο 67′.

Αυτή ήταν η τρίτη διαδοχική νίκη της Ανόρθωσης και πρώτη σε ντέρμπι (στην τρίτη της απόπειρα), χάρη στην οποία ανέβηκε στους 16 βαθμούς κι επέστρεψε στο -3 από την κορυφή.

Από την άλλη, ο ΑΠΟΕΛ, που παρά τη βελτίωσή του έμεινε ξανά χωρίς γκολ, παρέμεινε στους οκτώ βαθμούς κι είναι στην ένατη θέση, πέφτοντας στο -11 από την κορυφή, με το έργο των γαλαζοκιτρίνων να επιστρέψουν στη διεκδίκηση του πρωταθλήματος να γίνεται πλέον ακόμη πιο δύσκολο.

90′ Κίτρινη κάρτα στον Κ. Αρτυματά.

86′ Κίτρινη κάρτα στον Ζόρζε

79′ Σουτ του Ατζίλι, αποκρούει ο Λόρια.

78′ Μετά από μπαλιά στην περιοχή ο Κβιλιτάια δεν μπόρεσε να βρει την μπάλα κι έχασε την ευκαιρία.

72′ Τρίτη αλλαγή και για τον ΑΠΟΕΛ, ο Μπεν Σαχάρ αντικαθιστά τον Ζαχίντ.

69′ Τρίτη αλλαγή για την Ανόρθωση, ο Μαργκάσα στη θέση του Μίχα.

-Xωρίς να είναι καλύτερη, η «Κυρία» βρήκε δεύτερο γκολ και είναι πλέον αγκαλιά με ένα σπουδαίο τρίποντο.

67′ ΓΚΟΛ, 2-0 η Ανόρθωση με τον Κβιλιτάια! Μακρινή μπαλιά του Καλτσά στον Γεωργιανό ο οποίος ελίχθηκε στο ύψος της περιοχής και με συρτό σουτ έστειλε την μπάλα στη γωνία του Σίλβα! ΔΕΙΤΕ ΕΔΩ ΤΟ ΓΚΟΛ

61′ Επικίνδυνη εκτέλεση φάουλ του Ατζίλι, αποκρούει ο Λόρια!

60′ Αλλαγή για τον ΑΠΟΕΛ, ο Ατζίλι στη θέση του Κλωναρίδη.

58′ Αλλαγή για την Ανόρθωση, ο Κ. Αρτυματάς αντικαθιστά τον Χουσμπάουερ.

58′ Πρώτη καλή φάση στο β’ μέρος με κεφαλιά του Νουχίου μετά από σέντρα του Ζαχίντ, ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

52′ Βρίσκει δοκάρι ο Κβιλιτάια με κεφαλιά μετά από σέντρα του Γκαλίτσιου, αν και σφυρίχθηκε επιθετικό φάουλ για σπρώξιμο του Γεωργιανού στον Μερκή.

51′ Κίτρινη στον Ενσούε.

50′ Αλλαγή για την Ανόρθωση, ο Σελίν στη θέση του Κορέια.

49′ Κίτρινη κάρτα στον Ζαχίντ.

-Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο

Tέλος ημιχρόνου. Ξεκίνησε ιδανικά και σκόραρε η Ανόρθωση, καλύτερος ο ΑΠΟΕΛ μετά το εικοσάλεπτο όμως δεν μπόρεσε να φτάσει στην ισοφάριση.

-Πρώτη φάση μετά το γκολ για την «Κυρία» που «άγγιξε» το δεύτερο τέρμα.

41′ Mεγάλη ευκαιρία για την Ανόρθωση! Έξοχη κάθετη του Χουσμπάουερ στον Κβιλιτάια, αυτός έκανε το γύρισμα για τον Οκριασβίλι που από κοντά δεν μπόρεσε να νικήσει τον Σίλβα που έδιωξε!

-Eδώ κι ένα δεκάλεπτο ο ΑΠΟΕΛ έχει ανεβάσει στροφές και ψάχνει το γκολ της ισοφάρισης.

34′ Κεφαλιά του Νουχίου μετά από σέντρα του Εντονγκαλά, έξω.

32′ Κίτρινη κάρτα στον Κλωναρίδη.

31′ Εκτέλεση φάουλ του Ζαχίντ, δεν έπιασε καλά την κεφαλιά ο Νουχίου, πολύ άστοχη.

29′ Ατομική προσπάθεια από Κλωναρίδη, το σουτ του κόντραρε.

28′ Στο έδαφος ο Εντονγκαλά τώρα. Σηκώνεται ο Ατζίλι. Προς το παρόν συνεχίζει ο Κογκολέζος.

27′ Χλιαρό σουτ του Νουχίου, μάζεψε εύκολα ο Λόρια.

25′ Μεγάλη ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ! Εκτέλεση φάουλ του Ζαχίντ, ο Μερκής στο δεύτερο δοκάρι έκανε κεφαλιά-πάσα για τον Λουντέμο ο οποίος έκανε την κεφαλιά, ο Λόρια απέκρουσεεντυπωσιακά κι η μπάλα ακολούθως βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι!

24′ Κίτρινη κάρτα στον Κορέια.

-Προσπαθεί αλλά δεν δείχνει να μπορεί να αντιδράσει ο ΑΠΟΕΛ, με την Ανόρθωση να φαίνεται πιο επικίνδυνη όταν πλησιάζει την περιοχή των γαλαζοκιτρίνων.

13′ Σουτ του Γένσεν, πολύ άστοχο.

-Ιδανικό ξεκίνημα για την Ανόρθωση, με τον ΑΠΟΕΛ απ’ την άλλη να δέχεται δεύτερο… χαστούκι μετά το πρόβλημα του Ντε Βινσέντι.

9′ ΓΚΟΛ, 1-0 η Ανόρθωση με τον Βργκοτς! εκτέλεση φάουλ του Καλτσά, Νούχιου και Μερκής δεν μπόρεσαν να διώξουν, με τον Κοσοβάρο να… στρώνει την μπάλα στον Κροάτη που από πολύ κοντά σούταρε δυνατά στα δίχτυα του Σίλβα! ΔΕΙΤΕ ΕΔΩ ΤΟ ΓΚΟΛ

7′ Αναγκαστική αλλαγή για τον ΑΠΟΕΛ, ο Λουντεμό στη θέση του Ντε Βινσέντι.

6′ Στο έδαφος ο Ντε Βινσέντι, δείχνει να πονά. Ετοιμάζεται ο Λουντεμό.

2′ Πρώτη φάση στο παιχνίδι για την Ανόρθωση με σουτ του Χουσμπάουερ, έβαλε σωτήρια την κόντρα ο Μερκής.

-Ξεκίνησε το ντέρμπι!

ΑΝΟΡΘΩΣΗ: Λόρια, Γκαλίτσιος, Σίλντενφελντ, Βργκοτς, Κορέια (50′ Σελίν), Νταουσβίλι, Χουσμπάουερ (58′ Κ. Αρτυματάς), Μίχα (69′ Μαργκάσα), Οκριασβίλι, Καλτσάς, Κβιλιτάια.

ΑΠΟΕΛ: Σίλβα, Ενσούε, Γουίλερ, Μερκής, Ζόρζε, Γένσεν, Κλωναρίδης (60′ Ατζίλι), Ντε Βινσέντι (7′ Λουντεμό), Ντονγκαλά, Ζαχίντ (72′ Μπεν Σαχάρ), Νουχίου.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Κορεία (24′), Κ. Αρτυματάς (90′) / Κλωναρίδης (32′), Ζαχίντ (49′), Ενσούε (51′), Ζόρζε (86′)

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Τιμόθεος Χριστοφή