«Σόου» ο Μπάμπιτς, κορυφή η ΑΕΛ!

Σιγά μην άφηνε τέτοια ευκαιρία να πάει χαμένη!

Παρά τις εννέα (!) απουσίες, η ΑΕΛ έριξε πεντάρα (5-0) στον Εθνικό στο Τσίρειο για τη 13η αγωνιστική και -εκμεταλλευόμενη την ήττα της Ανόρθωσης από τη Δόξα- ανέβηκε για πρώτη φορά φέτος (μόνη) στην κορυφή της βαθμολογίας!

Απόλυτος πρωταγωνιστής για την ομάδα της Λεμεσού ήταν ο Μάτκο Μπάμπιτς, που έκανε χάτ-τρικ στο πρώτο ημίχρονο, στο οποίο η ΑΕΛ έκανε εξαιρετική εμφάνιση και με ρεσιτάλ αποτελεσματικότας σκόραρε τέσσερις φορές (σε πέντε τελικές προσπάθειες).

O 22χρονος Κροάτης, που βρήκε δίχτυα για δεύτερο σερί παιχνίδι (πέτυχε γκολ και κόντρα στον Απόλλωνα) σκόραρε στο 8′, το 14′ και το 41′ (τα δύο γκολ από ασίστ του Αντωνίου, που έγινε αναγκαστική αλλαγή στο 48′) ενώ στο 31′ ο Τόρες είχε πετύχει το τρίτο γκολ των γαλαζοκιτρίνων.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός ήταν όπως αναμενόταν πεσμένος, με τον Κέρκεζ (λόγω απουσιών και… σκορ) να δίνει την ευκαιρία σε τρεις νεαρούς να κάνουν ντεμπούτο (Νεοφύτου, Μελαναρκίδης, Κωνσταντινίδης). Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε στο 73′ από τον Αντάμοβιτς με εκτέλεση πέναλτι που κακώς υποδείχθηκε.

Με την τρίτη σερί της νίκη στο πρωτάθλημα (τέταρτη με το κύπελλο) η ΑΕΛ έφτασε τους 27 βαθμούς και είναι μόνη πρώτη, στο +1 από την Ανόρθωση και στο +4 από τον Απόλλωνα που έχει δύο αγώνες λιγότερους.

Η ομάδα του Απόστολου Μακρίδη, από την άλλη, που δέχθηκε δεύτερη σερί ήττα και παραμένει χωρίς νίκη από την πρεμιέρα του πρωταθλήματος, συνεχίζει να βρίσκεται στους επτά βαθμούς και την τελευταία θέση.

86′ Σουτ του Ζάκπα, αποκρούει δύσκολα ο Βοζίνια.

77′ Αλλαγή για τον Εθνικό, ο Ιωάννου στη θέση του Πρόγιτς.

73′ ΓΚΟΛ, 5-0 η ΑΕΛ με εκτέλεση πέναλτι του Αντάμοβιτς.

72′ Πέναλτι για την ΑΕΛ. Λανθασμένη υπόδειξη, ο Τόρες έκανε «βουτιά» μπροστά στον Πρόγιτς.

-Οι εννέα απουσίες και η εξέλιξη του αγώνα δίνει στους νεαρούς την ευκαιρία να αγωνιστούν για πρώτη φορά σε αγώνα πρωταθλήματος.

66′ Διπλή αλλαγή για την ΑΕΛ, Μελαναρκίτης και Κωνσταντινίδης αντικαθιστούν Ριέρα και Μπάμπιτς.

63′ Κίτρινη κάρτα στον Μάιντεβατς.

60′ Κεφαλιά του Ντόλεζαλ, έξω.

56′ Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΛ, ο Μάιντεβατς με συρτό σουτ μετά από γύρισμα του Μπάμπιτς βρίσκει το δεξί δοκάρι του Μπογκαντίνοφ.

48′ Αλλαγή για την ΑΕΛ, ο Νεοφύτου αντικαθιστά τον Αντωνίου.

-Πρόβλημα με τον Αντωνίου, πάει σε τρίτη αλλαγή ο Κέρκεζ.

47′ Σουτ του Ζάκπα, κοντράρει, παίρνει ύψος η μπάλα και μαζεύει ο Βοζίνια.

Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο

Τριπλή αλλαγή για τον Εθνικό, Ντόλεζαλ, Ζάκπα και Χαραλάμπους στις θέσεις των Μ. Ηλία, Κονέ και Κοστόφσκι.

Διπλή αλλαγή για την ΑΕΛ, Αβραάμ και Ζντραφκόφσκι δίνουν τις θέσεις τους στους Μάιντεβατς και Αντάμοβιτς.

Τέλος ημιχρόνου

-Σχεδόν όποια φάση έκαναν οι Λεμεσιανοί κατέληξε με την μπάλα στα δίχτυα του Εθνικού.

41′ ΓΚΟΛ, 4-0 η ΑΕΛ με τον Μπάμπιτς να φτάνει σε χατ-τρικ! Γύρισμα του Αντωνίου, ο νεαρός από πολύ κοντά νίκησε τον Μπογκαντίνοφ για τρίτη φορά.

35′ Κίτρινη κάρτα στον Αντωνίου.

-Oι γαλαζοκίτρινοι… καθαρίζουν απ’ το ημίωρο το παιχνίδι και την κορυφή!

31′ ΓΚΟΛ, 3-0 η ΑΕΛ με τον Τόρες! Μετά από αδύναμη κάθετη του Ζντραφκόφσκι που αρχικά δεν φάνηκε να έχει προοπτική, η άμυνα του Εθνικού… κοιμήθηκε, η μπάλα πέρασε κι έφτασε στον Ισπανό που πλάσαρε εύστοχα τον Μπογκαντίνοφ!

28′ Σουτ του Τόρες, πάνω από τα δοκάρια.

26′ Δυνατό σουτ του Παπαγεωργίου έξω από την περιοχή, άστοχο.

20′ Αλλαγή για τον Εθνικό, ο Γκόρουπετς στη θέση του Γκονσάλο.

18′ Εκτέλεση φάουλ του Αβραάμ, άστοχη.

17′ Κίτρινη κάρτα στον Κονέ.

14′ ΓΚΟΛ, 2-0 η ΑΕΛ, ξανά με τον Μπάμπιτς! Το ξεκίνησε και πάλι ο Τόρες δίνοντας στον Ριέρα, ο οποίος με όμορφο τακουνάκι βρήκε τον Κροάτη που εύκολα διπλασίασε τα γκολ του!

10′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Εθνικό, ο Μ. Ηλία αφύλακτος από κοντά στέλνει την μπάλα έξω!

-Σκοράρει για δεύτερο σερί παιχνίδι ο Κροάτης, που βρήκε δίχτυα και στο ντέρμπι με τον Απόλλωνα.

8′ ΓΚΟΛ, 1-0 η ΑΕΛ με τον Μπάμπιτς! Μπαλιά του Τόρες στον Αντωνίου που έβγαλε από δεξιά τη σέντρα και ο νεαρός με κοντινή κεφαλιά άνοιξε το σκορ.

-Μπήκε επιθετικά η ΑΕΛ και γυροφέρνει την περιοχή του Εθνικού ψάχνοντας ένα γρήγορο γκολ.

-Ξεκίνησε η αναμέτρηση.

ΑΕΛ: Βοζίνια, Αντωνίου (48′ Νεοφύτου), Κέρκεζ, Τεϊσέιρα, Σάντος, Ζντρασκόφσκι (46′ Αντάμοβιτς), Ριέρα (66′ Μελαναρκίτης), Παπαφώτης,  Τόρες, Α. Αβράαμ (46′ Μάιντεβατς), Μπάμπιτς (66′ Κωνσταντινίδης).

ΕΘΝΙΚΟΣ: Μπογκατίνοφ, Χουντόμπιακ, Περατικός, Σάβιτς, Πρόγιτς (77′ Ιωάννου), Γκονσάλο (20′ Γκόρουπετς), Μιγκελίτο,  Παπαγεωργίου, Μ. Ηλία (46′ Ντόλεζαλ), Κονέ (46′ Ζάκπα), Κοστόφσκι (46′ Χαραλάμπους).

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Αντωνίου (35′), Μάιντεβατς (63′) / Κονέ (17′)

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ:  Κυριάκος Χριστοδούλου