Η ΑΕΛ «καθάρισε» νωρίς την επικίνδυνη Ένωση και νίκησε!

Με τον αγώνα στο Τσίρειο, ανάμεσα στην ΑΕΛ και την ΕΝΠ, ολοκληρώθηκε η 7η αγωνιστική στο Πρωτάθλημα Cyta. Η ομάδα της Λεμεσού μπήκε εξαιρετικά στο παιχνίδι και αυτό ήταν που της έδωσε ουσιαστικά και τη νίκη (4-1), αφού μέχρι το 24′ ήταν ήδη μπροστά με 3-0!

Στο πρώτο μέρος είχαμε… εναλλαγή εικόνων. Η Ένωση μπήκε δυνατά στο πρώτο πεντάλεπτο και έδειξε πως θα έβαζε δύσκολα στην ΑΕΛ. Οι γαλαζοκίτρινοι, όμως, σκόραραν στην πρώτη τους καλή ευκαιρία (6′) με τον Μεντόγεβιτς και δεν κοίταξαν ποτέ ξανά πίσω.

Στο 16′ ο Ριέρα σκόραρε (και το πανηγύρισε) ενάντια στην παλιά του ομάδα και έδωσε αέρα δύο τερμάτων στην ΑΕΛ, ενώ οκτώ λεπτά μετά (24′) ήρθε και το 3-0 από τον Παπαφώτη. Και για τους δύο παίκτες ήταν τα πρώτα γκολ στη σεζόν!

Η Ένωση προσπάθησε να αντιδράσει και στο 37′ μείωσε με το πέναλτι του Ριμπέιρο. Η επέμβαση του Βοζίνια στο 43′ ήταν κλειδί για το παιχνίδι, αφού κράτησε το προβάδισμα των δύο τερμάτων για την ΑΕΛ πριν το ημίχρονο, στερώντας το γκολ από τον Ντένινγκ.

Όπως και στο ξεκίνημα της επανάληψης, όταν ο γκολκίπερ της ΑΕΛ και πάλι σταμάτησε τον Ντένινγκ και κράτησε το 3-1. Το παιχνίδι συνέχισε να είναι ανοιχτό και στην επανάληψη, με την μπάλα να κυκλοφορεί παντού στο γήπεδο. Τελικά το επόμενο γκολ, που έκρινε οριστικά τον αγώνα, το πέτυχε η ΑΕΛ στο 70′ και ήταν και για τον Γκαζαριάν το πρώτο στη σεζόν.

ΑΕΛ: Βοζίνια, Μεντόγεβιτς, Ριέρα, Μαέ (77′ Μπάμπιτς), Τόρες, Παπαφώτης (64′ Γκαζαριάν), Ράσο, Μπουνόζα, Σάντος, Κυριάκου, Ντανίλο (74′ Ζντραβκόφσκι).

ΕΝΠ: Γκατσέφσκι, Μπαρμπόσα, Μπάλαζιτς, Κυριάκου (71′ Ιρέπ), Φαν Άνχολτ, Λουσέρο (77′ Παναγή), Μαϊσουράτζε, Φελίπε, Ντένινγκ, Θεοδώρου (46′ Ουντότζι), Μαρκόφσκι.

ΣΚΟΡΕΡ: 6′ Μεντόγεβιτς, 16′ Ριέρα, 24′ Παπαφώτης, 70′ Γκαζαριάν – 37′ πέν. Ριμπέιρο.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: O Γιώργος Νικολάου δεν αντιμετώπισε ιδιαίτερα προβλήματα.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 75′ Ράσο, 81′ Ριέρα / 34′ Μαϊσουράτζε, 65′ Ντένινγκ, 81′ Ουντότζι.

Η ΕΞΕΛΙΞΗ

83′ Έπεσε πολύ ο ρυθμός του αγώνα μετά το τέταρτο γκολ της ΑΕΛ, που ουσιαστικά έβαλε τέλος στις όποιες ελπίδες των βυσσινί.

70′ (4-1, Γκαζαριάν): Αντεπίθεση για σεμινάριο από την ΑΕΛ! Ο Μεντόγεβιτς δίνει δεξιά στον Τόρες, ο οποίος «σερβίρει» στον Γκαζαριάν και ο Αρμένιος σε κενή εστία δεν αστοχεί!

55′ Ο Σάντος σκοράρει για την ΑΕΛ στη μικρή περιοχή, όμως σωστά το γκολ ακυρώνεται αφού ήταν εκτεθειμένος (οφσάιντ).

51′ Από κάθετη πάσα του Μαέ, ο Ντανίλο βγαίνει μόνος με τον Γκατσέφσκι, αλλά το πλασέ του πάει δίπλα από το αριστερό δοκάρι!

47′ Πρώτη μεγάλη ευκαιρία στην επανάληψη, με τον Βοζίνια να λέει «όχι» στον Ντένινγκ και να σώζει ξανά το 3-2!

46′ Ο Ουντότζι περνά στο γήπεδο για την Ένωση, αντί του Θεοδώρου.

ΤΕΛΟΣ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

43′ Σημαντική επέμβαση του Βοζίνια στο σουτ του Ντένινγκ εντός περιοχής, αφού κρατάει τη διαφορά των δύο τερμάτων λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου!

37′ (3-1, πέν. Ριμπέιρο): Ο Μεντόγεβιτς πέφτει πάνω στον Μαρκόφσκι μέσα στην περιοχή και ο Νικολάου δίνει πέναλτι. Ο Ριμπέιρο ευστοχεί απέναντι στον Βοζίνια!

24′ (3-0, Παπαφώτης): Εξαιρετικό και αυτό το γκολ! Ο Μαέ από πλάγια θέση εντός περιοχής περιμένει και την κατάλληλη στιγμή γυρίζει στον Παπαφώτη, ο οποίος στο ύψος του πέναλτι με απευθείας συρτό σουτ στέλνει την μπάλα στην αριστερή γωνία της εστίας!

23′ Από καλή θέση αριστερά εντός περιοχής, ο Μπουνόζα σουτάρει πάνω από την εστία.

22′ Ο Ριέρα σουτάρει από το ύψος της περιοχής, ο Γκατσέφσκι διώχνει σε κόρνερ στη δεξιά του γωνία!

16′ (2-0, Ριέρα): Σε μια φάση διαρκείας ο Ριέρα πετυχαίνει ένα πανέμορφο γκολ! Προηγήθηκε μεγάλη ευκαιρία του Ντανίλο, ο οποίος από κοντά σούταρε στο σώμα του Κυριάκου, όμως ο Ριέρα ήρθε στο ύψος του πέναλτι και με έναν κεραυνό έστειλε την μπάλα στον ουρανό των διχτύων!

11′ Από τεράστιο λάθος του Ράσο στην άμυνα της ΑΕΛ, ο Μαρκόφσκι θα βγει τετ-α-τετ με τον Βοζίνια, ο οποίος σώζει με τα πόδια και δεν επιτρέπει την ισοφάριση!

6′ (1-0, Μεντόγεβιτς): Ο Χάρης Κυριάκου θα κάνει ένα σουτ εντός περιοχής, ο Γκατσέφσκι θα διώξει και ο Μεντόγεβιτς αντιδρά πρώτος και σκοράρει από κοντά!

4′ Ο Θεοδώρου απειλεί με σουτ εκτός περιοχής, η μπάλα πάνω από την εστία του Βοζίνια. Πιο επιθετικά μπήκε η Ένωση.

3′ Ο Μαρκόφσκι χάνει την πρώτη ευκαιρία για την Ένωση, αφού με σουτ αριστερά εντός της περιοχής στέλνει την μπάλα λίγο άουτ!

• Χωρίς θεατές ο αγώνας, λόγω των νέων μέτρων αντιμετώπισης του COVID-19.