Στην υγειά της… ΑΕΚ Αρένα!

Στα θετικά αποτελέσματα επέστρεψε η ΑΕΚ (σ.σ. είχε προηγηθεί η ήττα της από την Ένωση) η οποία την γενέθλια ημέρα της «ΑΕΚ Αρένα» επικράτησε με 2-0 της Δόξας, όντας καλύτερη από την ομάδα της Κατωκοπιάς σε όλη τη διάρκεια του αγώνα.

Στο γήπεδο της ομάδας της Λάρνακας έγινε το πρώτο παιχνίδι στις 17 Οκτωβρίου 2016, με την ΑΕΚ να κερδίσει τον Άρη με 4-0, και τέσσερα χρόνια αργότερα την ίδια ημέρα και πάλι για την 7η αγωνιστική πήρε και αυτή τη φορά τρίποντο, το όποιο είναι το τρίτο σε ισάριθμα παιχνίδια στην έδρα της.

Τα δύο τέρματα των νικητών επιτεύχθηκαν στα αρχικά στάδια των δύο ημιχρόνων. Το πρώτο ήλθε στο 12΄με τον Ναράνχο και το δεύτερο στο 48΄ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Τολμές. Πέναλτι δικαιούταν και η Δόξα στο 77’, όμως δεν της δόθηκε.

Η ΑΕΚ έχασε και άλλες ευκαιρίες για να διευρύνει το υπέρ της αποτέλεσμα, όμως απέναντί της βρήκε τον Σικόφσκι ο οποίος έκανε αρκετές επεμβάσεις σώζοντας όσο μπορούσε την εστία του.

Με τη νίκη αυτή οι κιτρινοπράσινοι έφθασαν τους 13 βαθμούς, όσους έχει και ο πρωτοπόρος Απόλλωνας, έχοντας όμως δύο αγώνες περισσότερους. Στους 8 έμεινε η Δόξα, που έχει δώσει πέντε παιχνίδια, σε αντίθεση με την ΑΕΚ που αυτό ήταν το έβδομό της. Αυτή είναι η πρώτη ήττα στη σεζόν για την ομάδα της Κατωκοπιάς.

Τέλος

90+1′-Σουτ του Μακρή, ο Σικόφσκι πέφτει και διώχνει

80′ – Μετά από κόρνερ, ο Μακρής έκανε την κεφαλιά, ο Σικόφσκι έδιωξε σε νέο κόρνερ.

77′ – Χέρι του Φερνάντεθ στην περιοχή, μετά από σέντρα του Κίκας, λανθασμένα ο Βασίλης Δημητρίου δεν υπέδειξε την άσπρη βούλα.

60′- Ο Ναράνχο έβγαλε μόνο τον Τολμές, ο Σικόφσκι σε ετοιμότητα έδιωξε κι αυτό τον κίνδυνο για την εστία του

52΄- Σέντρα του Τολμές, κεφαλιά ο Μακρής, στην εξωτερική πλευρά των διχτύων η μπάλα.

48′ – ΓΚΟΛ. 2-0. Εύστοχη η εκτέλεση από τον Τολμές.

47′ – Πέναλτι για την ΑΕΚ, σε πέσιμο του Ναράνχο στην περιοχή μετά από μαρκάρισμα του Χριστοφή.

-Έναρξη δεύτερου ημιχρόνου

Tέλος πρώτου ημιχρόνου

43΄- Μεγάλη επέμβαση από τον Σικόφσκι, στο κοντινό πλασέ από τον Μακρή.

29′ – Νέα απόκρουση από τον Σικόφσκι, ο οποίος έδιωξε σε κόρνερ το σουτ του Μιντίκκη.

27‘ – Σουτ του Τολμές, απέκρουσε ο Σικόφσκι, ο επιθετικός της ΑΕΚ έκανε δεύτερη προσπάθεια όμως και πάλι ο τερματοφύλακας της Δόξας έδιωξε εκ νέου.

20′- O Oλιβέιρα έκανε το σουτ από πλάγια, στην εξωτερική πλευρά των διχτύων η μπάλα.

15′ – Σουτ του Οικονομίδη, κοντράρει και πάει κόρνερ η μπάλα

12΄- ΓΚΟΛ. 1-0. Με απευθείας εκτέλεση φάουλ ο Ναράνχο στέλνει την μπάλα στα δίχτυα.

5′ – Ο Τολμές έφυγε τετ α τετ με τον Σικόφσκι, ο οποίος έπεσε στα πόδια του και μάζεψε την μπάλα.

1′ – Έναρξη της αναμέτρησης

ΣΚΟΡΕΡ: 12′ Ναράνχο, 48’πεν. Toλμές

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 74′ Σπόλιαριτς (3η) / 38’Τραϊτσέφσκι, 72’΄Εγγλέζου0

ΑΕΚ: Τέουνκενς, Φερνάντεθ, Άμπραχαμ, Τρουγιόλς, Αντωνιάδης, Ακοράν (62′ Σπόλιαριτς), Α. Γκονζάλεθ, Χέιτλι, Ναράνχο (77΄ Γκαρσία), Μακρής, Τολμές (62′ Tρισκόφσκι)

ΔΟΞΑ: Σισκόφσκι, Εγγλέζου, Μπόλιεβιτς, Μουκτάρης, Ολιβέιρα, Σαντίκ, Οικονομίδης (63′ Λουίς Κάρλος), Χριστοφή, Τραϊτσέφσκι (55′ Κίκας), Μέσκα, Μιντίκκης (73′ Φιρμίνο)

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Βασίλης Δημητρίου