Tο πρόγραμμα του νέου πρωταθλήματος!

Πήρε… μορφή το νέο πρωτάθλημα!

Η ΚΟΠ πραγματοποίησε το μεσημέρι της Τρίτης στο αμφιθέατρο της CYTA στη Λευκωσία την κλήρωση του Πρωταθλήματος CYTA 2020/21, το οποίο θα αρχίσει στις 22-23 Αυγούστου.

Το νέο πρωτάθλημα θα διεξαχθεί σε δύο φάσεις με τη συμμετοχή 14 ομάδων (ΑΕΚ, ΑΕΛ, Ανόρθωση, ΑΠΟΕΛ, Απόλλων, Δόξα, Εθνικός, Ερμής, ΕΝΠ, Καρμιώτισσα, Νέα Σαλαμίνα, Ολυμπιακός, Ομόνοια και Πάφος).

Δείτε επίσης:

Αναφορά Κούμα στο πρωτόκολλο και την παρουσία φιλάθλων

Δεκέμβριο η πρεμιέρα του VAR στην Κύπρο

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΗΣ ΠΡΩΤΗΣ ΦΑΣΗΣ

1 ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ
(22.08.2020 – 23.08.2020)

ΠΑΦΟΣ FC vs ΟΜΟΝΟΙΑ ΛΕΥΚΩΣΙΑΣ
ΑΝΟΡΘΩΣΗ ΑΜΜΟΧΩΣΤΟΥ vs ΕΡΜΗΣ ΑΡΑΔΙΠΠΟΥ
ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ ΛΕΜΕΣΟΥ vs ΔΟΞΑ
ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΧΝΑΣ vs ΕΝΠ
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΛΕΥΚΩΣΙΑΣ vs ΑΕΛ ΛΕΜΕΣΟΥ
ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ vs ΑΕΚ ΛΑΡΝΑΚΑΣ
ΑΠΟΕΛ ΛΕΥΚΩΣΙΑΣ vs ΚΑΡΜΙΩΤΙΣΣΑ

2 ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ
(29.08.2020 – 30.08.2020)

ΠΑΦΟΣ FC vs ΑΝΟΡΘΩΣΗ ΑΜΜΟΧΩΣΤΟΥ
ΑΕΚ ΛΑΡΝΑΚΑΣ vs ΑΠΟΕΛ ΛΕΥΚΩΣΙΑΣ
ΑΕΛ ΛΕΜΕΣΟΥ vs ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ
ΕΝΠ vs ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΛΕΥΚΩΣΙΑΣ
ΔΟΞΑ vs ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΧΝΑΣ
ΕΡΜΗΣ ΑΡΑΔΙΠΠΟΥ vs ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ ΛΕΜΕΣΟΥ
ΟΜΟΝΟΙΑ ΛΕΥΚΩΣΙΑΣ vs ΚΑΡΜΙΩΤΙΣΣΑ

3 ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ
(12.09.2020 – 13.09.2020

ΑΝΟΡΘΩΣΗ ΑΜΜΟΧΩΣΤΟΥ vs ΟΜΟΝΟΙΑ ΛΕΥΚΩΣΙΑΣ
ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ ΛΕΜΕΣΟΥ vs ΠΑΦΟΣ FC
ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΧΝΑΣ vs ΕΡΜΗΣ ΑΡΑΔΙΠΠΟΥ
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΛΕΥΚΩΣΙΑΣ vs ΔΟΞΑ
ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ vs ΕΝΠ
ΑΠΟΕΛ ΛΕΥΚΩΣΙΑΣ vs ΑΕΛ ΛΕΜΕΣΟΥ
ΚΑΡΜΙΩΤΙΣΣΑ vs ΑΕΚ ΛΑΡΝΑΚΑΣ

4 ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ
(19.09.2020 – 20.09.2020)

ΠΑΦΟΣ FC vs ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΧΝΑΣ
ΑΝΟΡΘΩΣΗ ΑΜΜΟΧΩΣΤΟΥ vs ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ ΛΕΜΕΣΟΥ
ΑΕΛ ΛΕΜΕΣΟΥ vs ΚΑΡΜΙΩΤΙΣΣΑ
ΕΝΠ vs ΑΠΟΕΛ ΛΕΥΚΩΣΙΑΣ
ΔΟΞΑ vs ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ
ΕΡΜΗΣ ΑΡΑΔΙΠΠΟΥ vs ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΛΕΥΚΩΣΙΑΣ
ΟΜΟΝΟΙΑ ΛΕΥΚΩΣΙΑΣ vs ΑΕΚ ΛΑΡΝΑΚΑΣ

5 ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ
(26.09.2020 – 27.09.2020)

ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ ΛΕΜΕΣΟΥ vs ΟΜΟΝΟΙΑ ΛΕΥΚΩΣΙΑΣ
ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΧΝΑΣ vs ΑΝΟΡΘΩΣΗ ΑΜΜΟΧΩΣΤΟΥ
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΛΕΥΚΩΣΙΑΣ vs ΠΑΦΟΣ FC
ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ vs ΕΡΜΗΣ ΑΡΑΔΙΠΠΟΥ
ΑΠΟΕΛ ΛΕΥΚΩΣΙΑΣ vs ΔΟΞΑ
ΚΑΡΜΙΩΤΙΣΣΑ vs ΕΝΠ
ΑΕΚ ΛΑΡΝΑΚΑΣ vs ΑΕΛ ΛΕΜΕΣΟΥ

6 ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ
(03.10.2020 – 04.10.2020)

ΠΑΦΟΣ FC vs ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ
ΑΝΟΡΘΩΣΗ ΑΜΜΟΧΩΣΤΟΥ vs ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΛΕΥΚΩΣΙΑΣ
ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ ΛΕΜΕΣΟΥ vs ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΧΝΑΣ
ΕΝΠ vs ΑΕΚ ΛΑΡΝΑΚΑΣ
ΔΟΞΑ vs ΚΑΡΜΙΩΤΙΣΣΑ
ΕΡΜΗΣ ΑΡΑΔΙΠΠΟΥ vs ΑΠΟΕΛ ΛΕΥΚΩΣΙΑΣ
ΟΜΟΝΟΙΑ ΛΕΥΚΩΣΙΑΣ vs ΑΕΛ ΛΕΜΕΣΟΥ

7 ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ
(17.10.2020 – 18.10.2020)

ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΧΝΑΣ vs ΟΜΟΝΟΙΑ ΛΕΥΚΩΣΙΑΣ
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΛΕΥΚΩΣΙΑΣ vs ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ ΛΕΜΕΣΟΥ
ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ vs ΑΝΟΡΘΩΣΗ ΑΜΜΟΧΩΣΤΟΥ
ΑΠΟΕΛ ΛΕΥΚΩΣΙΑΣ vs ΠΑΦΟΣ FC
ΚΑΡΜΙΩΤΙΣΣΑ vs ΕΡΜΗΣ ΑΡΑΔΙΠΠΟΥ
ΑΕΚ ΛΑΡΝΑΚΑΣ vs ΔΟΞΑ
ΑΕΛ ΛΕΜΕΣΟΥ vs ΕΝΠ

8 ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ
(24.10.2020 – 25.10.2020)

ΠΑΦΟΣ FC vs ΚΑΡΜΙΩΤΙΣΣΑ
ΑΝΟΡΘΩΣΗ ΑΜΜΟΧΩΣΤΟΥ vs ΑΠΟΕΛ ΛΕΥΚΩΣΙΑΣ
ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ ΛΕΜΕΣΟΥ vs ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ
ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΧΝΑΣ vs ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΛΕΥΚΩΣΙΑΣ
ΔΟΞΑ vs ΑΕΛ ΛΕΜΕΣΟΥ
ΕΡΜΗΣ ΑΡΑΔΙΠΠΟΥ vs ΑΕΚ ΛΑΡΝΑΚΑΣ
ΟΜΟΝΟΙΑ ΛΕΥΚΩΣΙΑΣ vs ΕΝΠ

9 ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ
(31.10.2020 – 01.11.2020)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΛΕΥΚΩΣΙΑΣ vs ΟΜΟΝΟΙΑ ΛΕΥΚΩΣΙΑΣ
ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ vs ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΧΝΑΣ
ΑΠΟΕΛ ΛΕΥΚΩΣΙΑΣ vs ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ ΛΕΜΕΣΟΥ
ΚΑΡΜΙΩΤΙΣΣΑ vs ΑΝΟΡΘΩΣΗ ΑΜΜΟΧΩΣΤΟΥ
ΑΕΚ ΛΑΡΝΑΚΑΣ vs ΠΑΦΟΣ FC
ΑΕΛ ΛΕΜΕΣΟΥ vs ΕΡΜΗΣ ΑΡΑΔΙΠΠΟΥ
ΕΝΠ vs ΔΟΞΑ

10 ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ
(07.11.2020 – 08.11.2020)

ΠΑΦΟΣ FC vs ΑΕΛ ΛΕΜΕΣΟΥ
ΑΝΟΡΘΩΣΗ ΑΜΜΟΧΩΣΤΟΥ vs ΑΕΚ ΛΑΡΝΑΚΑΣ
ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ ΛΕΜΕΣΟΥ vs ΚΑΡΜΙΩΤΙΣΣΑ
ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΧΝΑΣ vs ΑΠΟΕΛ ΛΕΥΚΩΣΙΑΣ
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΛΕΥΚΩΣΙΑΣ vs ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ
ΕΡΜΗΣ ΑΡΑΔΙΠΠΟΥ vs ΕΝΠ
ΟΜΟΝΟΙΑ ΛΕΥΚΩΣΙΑΣ vs ΔΟΞΑ

11 ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ
(21.11.2020 – 22.11.2020)

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ vs ΟΜΟΝΟΙΑ ΛΕΥΚΩΣΙΑΣ
ΑΠΟΕΛ ΛΕΥΚΩΣΙΑΣ vs ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΛΕΥΚΩΣΙΑΣ
ΚΑΡΜΙΩΤΙΣΣΑ vs ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΧΝΑΣ
ΑΕΚ ΛΑΡΝΑΚΑΣ vs ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ ΛΕΜΕΣΟΥ
ΑΕΛ ΛΕΜΕΣΟΥ vs ΑΝΟΡΘΩΣΗ ΑΜΜΟΧΩΣΤΟΥ
ΕΝΠ vs ΠΑΦΟΣ FC
ΔΟΞΑ vs ΕΡΜΗΣ ΑΡΑΔΙΠΠΟΥ

12 ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ
(28.11.2020 – 29.11.2020)

ΠΑΦΟΣ FC vs ΔΟΞΑ
ΑΝΟΡΘΩΣΗ ΑΜΜΟΧΩΣΤΟΥ vs ΕΝΠ
ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ ΛΕΜΕΣΟΥ vs ΑΕΛ ΛΕΜΕΣΟΥ
ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΧΝΑΣ vs ΑΕΚ ΛΑΡΝΑΚΑΣ
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΛΕΥΚΩΣΙΑΣ vs ΚΑΡΜΙΩΤΙΣΣΑ
ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ vs ΑΠΟΕΛ ΛΕΥΚΩΣΙΑΣ
ΟΜΟΝΟΙΑ ΛΕΥΚΩΣΙΑΣ vs ΕΡΜΗΣ ΑΡΑΔΙΠΠΟΥ

13 ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ
(05.12.2020 – 06.12.2020)

ΑΠΟΕΛ ΛΕΥΚΩΣΙΑΣ vs ΟΜΟΝΟΙΑ ΛΕΥΚΩΣΙΑΣ
ΚΑΡΜΙΩΤΙΣΣΑ vs ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ
ΑΕΚ ΛΑΡΝΑΚΑΣ vs ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΛΕΥΚΩΣΙΑΣ
ΑΕΛ ΛΕΜΕΣΟΥ vs ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΧΝΑΣ
ΕΝΠ vs ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ ΛΕΜΕΣΟΥ
ΔΟΞΑ vs ΑΝΟΡΘΩΣΗ ΑΜΜΟΧΩΣΤΟΥ
ΕΡΜΗΣ ΑΡΑΔΙΠΠΟΥ vs ΠΑΦΟΣ FC

14 ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ
(12.12.2020 – 13.12.2020)

ΟΜΟΝΟΙΑ ΛΕΥΚΩΣΙΑΣ vs ΠΑΦΟΣ FC
ΕΡΜΗΣ ΑΡΑΔΙΠΠΟΥ vs ΑΝΟΡΘΩΣΗ ΑΜΜΟΧΩΣΤΟΥ
ΔΟΞΑ vs ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ ΛΕΜΕΣΟΥ
ΕΝΠ vs ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΧΝΑΣ
ΑΕΛ ΛΕΜΕΣΟΥ vs ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΛΕΥΚΩΣΙΑΣ
ΑΕΚ ΛΑΡΝΑΚΑΣ vs ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ
ΚΑΡΜΙΩΤΙΣΣΑ vs ΑΠΟΕΛ ΛΕΥΚΩΣΙΑΣ

15 ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ
(19.12.2020 – 20.12.2020)

ΑΝΟΡΘΩΣΗ ΑΜΜΟΧΩΣΤΟΥ vs ΠΑΦΟΣ FC
ΑΠΟΕΛ ΛΕΥΚΩΣΙΑΣ vs ΑΕΚ ΛΑΡΝΑΚΑΣ
ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ vs ΑΕΛ ΛΕΜΕΣΟΥ
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΛΕΥΚΩΣΙΑΣ vs ΕΝΠ
ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΧΝΑΣ vs ΔΟΞΑ
ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ ΛΕΜΕΣΟΥ vs ΕΡΜΗΣ ΑΡΑΔΙΠΠΟΥ
ΚΑΡΜΙΩΤΙΣΣΑ vs ΟΜΟΝΟΙΑ ΛΕΥΚΩΣΙΑΣ

16 ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ
(22.12.2020 – 23.12.2020

ΟΜΟΝΟΙΑ ΛΕΥΚΩΣΙΑΣ vs ΑΝΟΡΘΩΣΗ ΑΜΜΟΧΩΣΤΟΥ
ΠΑΦΟΣ FC vs ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ ΛΕΜΕΣΟΥ
ΕΡΜΗΣ ΑΡΑΔΙΠΠΟΥ vs ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΧΝΑΣ
ΔΟΞΑ vs ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΛΕΥΚΩΣΙΑΣ
ΕΝΠ vs ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ
ΑΕΛ ΛΕΜΕΣΟΥ vs ΑΠΟΕΛ ΛΕΥΚΩΣΙΑΣ
ΑΕΚ ΛΑΡΝΑΚΑΣ vs ΚΑΡΜΙΩΤΙΣΣΑ

17 ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ
(02.01.2020 – 03.01.2021)

ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΧΝΑΣ vs ΠΑΦΟΣ FC
ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ ΛΕΜΕΣΟΥ vs ΑΝΟΡΘΩΣΗ ΑΜΜΟΧΩΣΤΟΥ
ΚΑΡΜΙΩΤΙΣΣΑ vs ΑΕΛ ΛΕΜΕΣΟΥ
ΑΠΟΕΛ ΛΕΥΚΩΣΙΑΣ vs ΕΝΠ
ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ vs ΔΟΞΑ
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΛΕΥΚΩΣΙΑΣ vs ΕΡΜΗΣ ΑΡΑΔΙΠΠΟΥ
ΑΕΚ ΛΑΡΝΑΚΑΣ vs ΟΜΟΝΟΙΑ ΛΕΥΚΩΣΙΑΣ

18 ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ
(05.01.2021 – 06.01.2021)

ΟΜΟΝΟΙΑ ΛΕΥΚΩΣΙΑΣ vs ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ ΛΕΜΕΣΟΥ
ΑΝΟΡΘΩΣΗ ΑΜΜΟΧΩΣΤΟΥ vs ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΧΝΑΣ
ΠΑΦΟΣ FC vs ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΛΕΥΚΩΣΙΑΣ
ΕΡΜΗΣ ΑΡΑΔΙΠΠΟΥ vs ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ
ΔΟΞΑ vs ΑΠΟΕΛ ΛΕΥΚΩΣΙΑΣ
ΕΝΠ vs ΚΑΡΜΙΩΤΙΣΣΑ
ΑΕΛ ΛΕΜΕΣΟΥ vs ΑΕΚ ΛΑΡΝΑΚΑΣ

19 ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ
(09.01.2021 – 10.01.2021)

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ vs ΠΑΦΟΣ FC
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΛΕΥΚΩΣΙΑΣ vs ΑΝΟΡΘΩΣΗ ΑΜΜΟΧΩΣΤΟΥ
ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΧΝΑΣ vs ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ ΛΕΜΕΣΟΥ
ΑΕΚ ΛΑΡΝΑΚΑΣ vs ΕΝΠ
ΚΑΡΜΙΩΤΙΣΣΑ vs ΔΟΞΑ
ΑΠΟΕΛ ΛΕΥΚΩΣΙΑΣ vs ΕΡΜΗΣ ΑΡΑΔΙΠΠΟΥ
ΑΕΛ ΛΕΜΕΣΟΥ vs ΟΜΟΝΟΙΑ ΛΕΥΚΩΣΙΑΣ

20 ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ
(16.01.2021 – 17.01.2021)

ΟΜΟΝΟΙΑ ΛΕΥΚΩΣΙΑΣ vs ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΧΝΑΣ
ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ ΛΕΜΕΣΟΥ vs ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΛΕΥΚΩΣΙΑΣ
ΑΝΟΡΘΩΣΗ ΑΜΜΟΧΩΣΤΟΥ vs ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ
ΠΑΦΟΣ FC vs ΑΠΟΕΛ ΛΕΥΚΩΣΙΑΣ
ΕΡΜΗΣ ΑΡΑΔΙΠΠΟΥ vs ΚΑΡΜΙΩΤΙΣΣΑ
ΔΟΞΑ vs ΑΕΚ ΛΑΡΝΑΚΑΣ
ΕΝΠ vs ΑΕΛ ΛΕΜΕΣΟΥ

21 ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ
(23.01.2021 – 24.01.2021)

ΚΑΡΜΙΩΤΙΣΣΑ vs ΠΑΦΟΣ FC
ΑΠΟΕΛ ΛΕΥΚΩΣΙΑΣ vs ΑΝΟΡΘΩΣΗ ΑΜΜΟΧΩΣΤΟΥ
ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ vs ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ ΛΕΜΕΣΟΥ
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΛΕΥΚΩΣΙΑΣ vs ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΧΝΑΣ
ΑΕΛ ΛΕΜΕΣΟΥ vs ΔΟΞΑ
ΑΕΚ ΛΑΡΝΑΚΑΣ vs ΕΡΜΗΣ ΑΡΑΔΙΠΠΟΥ
ΕΝΠ vs ΟΜΟΝΟΙΑ ΛΕΥΚΩΣΙΑΣ

22 ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ
(26.01.2021 – 27.01.2021)

ΟΜΟΝΟΙΑ ΛΕΥΚΩΣΙΑΣ vs ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΛΕΥΚΩΣΙΑΣ
ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΧΝΑΣ vs ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ
ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ ΛΕΜΕΣΟΥ vs ΑΠΟΕΛ ΛΕΥΚΩΣΙΑΣ
ΑΝΟΡΘΩΣΗ ΑΜΜΟΧΩΣΤΟΥ vs ΚΑΡΜΙΩΤΙΣΣΑ
ΠΑΦΟΣ FC vs ΑΕΚ ΛΑΡΝΑΚΑΣ
ΕΡΜΗΣ ΑΡΑΔΙΠΠΟΥ vs ΑΕΛ ΛΕΜΕΣΟΥ
ΔΟΞΑ vs ΕΝΠ

23 ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ
(30.01.2021 – 31.01.2021)

ΑΕΛ ΛΕΜΕΣΟΥ vs ΠΑΦΟΣ FC
ΑΕΚ ΛΑΡΝΑΚΑΣ vs ΑΝΟΡΘΩΣΗ ΑΜΜΟΧΩΣΤΟΥ
ΚΑΡΜΙΩΤΙΣΣΑ vs ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ ΛΕΜΕΣΟΥ
ΑΠΟΕΛ ΛΕΥΚΩΣΙΑΣ vs ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΧΝΑΣ
ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ vs ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΛΕΥΚΩΣΙΑΣ
ΕΝΠ vs ΕΡΜΗΣ ΑΡΑΔΙΠΠΟΥ
ΔΟΞΑ vs ΟΜΟΝΟΙΑ ΛΕΥΚΩΣΙΑΣ

24 ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ
(06.02.2021 – 07.02.2021)

ΟΜΟΝΟΙΑ ΛΕΥΚΩΣΙΑΣ vs ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΛΕΥΚΩΣΙΑΣ vs ΑΠΟΕΛ ΛΕΥΚΩΣΙΑΣ
ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΧΝΑΣ vs ΚΑΡΜΙΩΤΙΣΣΑ
ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ ΛΕΜΕΣΟΥ vs ΑΕΚ ΛΑΡΝΑΚΑΣ
ΑΝΟΡΘΩΣΗ ΑΜΜΟΧΩΣΤΟΥ vs ΑΕΛ ΛΕΜΕΣΟΥ
ΠΑΦΟΣ FC vs ΕΝΠ
ΕΡΜΗΣ ΑΡΑΔΙΠΠΟΥ vs ΔΟΞΑ

25 ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ
(09.02.2021 – 10.02.2021)

ΔΟΞΑ vs ΠΑΦΟΣ FC
ΕΝΠ vs ΑΝΟΡΘΩΣΗ ΑΜΜΟΧΩΣΤΟΥ
ΑΕΛ ΛΕΜΕΣΟΥ vs ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ ΛΕΜΕΣΟΥ
ΑΕΚ ΛΑΡΝΑΚΑΣ vs ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΧΝΑΣ
ΚΑΡΜΙΩΤΙΣΣΑ vs ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΛΕΥΚΩΣΙΑΣ
ΑΠΟΕΛ ΛΕΥΚΩΣΙΑΣ vs ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ
ΕΡΜΗΣ ΑΡΑΔΙΠΠΟΥ vs ΟΜΟΝΟΙΑ ΛΕΥΚΩΣΙΑΣ

26 ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ
(13.02.2021 – 14.02.2021)

ΟΜΟΝΟΙΑ ΛΕΥΚΩΣΙΑΣ vs ΑΠΟΕΛ ΛΕΥΚΩΣΙΑΣ
ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ vs ΚΑΡΜΙΩΤΙΣΣΑ
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΛΕΥΚΩΣΙΑΣ vs ΑΕΚ ΛΑΡΝΑΚΑΣ
ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΧΝΑΣ vs ΑΕΛ ΛΕΜΕΣΟΥ
ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ ΛΕΜΕΣΟΥ vs ΕΝΠ
ΑΝΟΡΘΩΣΗ ΑΜΜΟΧΩΣΤΟΥ vs ΔΟΞΑ
ΠΑΦΟΣ FC vs ΕΡΜΗΣ ΑΡΑΔΙΠΠΟΥ

Το σύστημα διεξαγωγής

Το Πρωτάθλημα Cyta 2020-2021 θα διεξαχθεί με τη συμμετοχή 14 ομάδων σε δύο φάσεις και είναι προγραμματισμένο να αρχίσει το Σαββατοκύριακο 22-23 Αυγούστου. Η σειρά των αγώνων για την πρώτη φάση θα καθοριστεί από τη σημερινή κλήρωση.

Το ημερολογιακό πρόγραμμα του πρωταθλήματος, σύμφωνα με ανακοίνωση της ΚΟΠ την 1η Ιουνίου, θα ανακοινωθεί σε μεταγενέστερο στάδιο και αφού πρώτα καθοριστεί το καλεντάρι της UEFA για την επόμενη αγωνιστική περίοδο.

Στόχος είναι το Πρωτάθλημα Cyta να ολοκληρωθεί στο τέλος Απριλίου 2021, αφού στις αρχές Μαΐου η Κύπρος θα διοργανώσει την τελική φάση του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Παίδων U17 της UEFA.

Όλα αυτά φυσικά στη λογική ότι δεν θα μας χτυπήσει και πάλι την… πόρτα ο κορωνοϊός, αφού σε μια τέτοια περίπτωση τα πάντα θα ανατραπούν. Όχι μόνο στο ποδόσφαιρο αλλά και στις ζωές μας…

Πρώτη φάση

Στην πρώτη φάση οι αγώνες του πρωταθλήματος είναι διπλοί και θα διεξαχθούν σε δύο γύρους, εντός και εκτός έδρας, με τον γνωστό παραδοσιακό τρόπο. Μετά τη λήξη της πρώτης φάσης οι δύο τελευταίες ομάδες στον πίνακα κατάταξής θα διαβαθμίζονται αυτόματα στη Β’ Κατηγορία. Οι υπόλοιπες 12 ομάδες θα διαχωρίζονται ανάλογα με τη θέση κατάταξης στον πίνακα του πρωταθλήματος σε δύο ομίλους των έξι ομάδων. Οι πρώτες έξι ομάδες θα αποτελούν τον α’ όμιλο και οι δεύτερες έξι ομάδες τον β’ όμιλο.

Δεύτερη φάση

Στη δεύτερη φάση του πρωταθλήματος, για κάθε όμιλο ξεχωριστά θα διεξάγονται διπλοί αγώνες στις έδρες των διαγωνιζόμενων ομάδων. Για τον α’ όμιλο θα διεξάγονται αγώνες για την κατάταξη των ομάδων στις θέσεις 1 μέχρι 6  και στον β’ όμιλο για την κατάταξη των ομάδων στις θέσεις 7 μέχρι 12. Όλες οι ομάδες, ανεξάρτητα από τον όμιλο στον οποίο θα αγωνιστούν, θα διατηρούν τους βαθμούς που έχουν  κερδίσει στην πρώτη φάση του πρωταθλήματος.

Μετά την ολοκλήρωση των αγώνων της δεύτερης φάσης του Πρωταθλήματος Cyta θα διαβαθμίζονται πέραν των δύο ομάδων που διαβαθμίστηκαν αυτόματα με το τέλος της α’ φάσης, και οι δύο τελευταίες ομάδες από τον τελικό πίνακα κατάταξης του β’ ομίλου. Οι δύο αυτές ομάδες την περίοδο 2021-2022 θα αγωνίζονται στο πρωτάθλημα της Β’ Κατηγορίας.

Χωρίς φρένο…

Συνοπτικά, θα έχουμε 26 αγωνιστικές για τις 14 ομάδες στην πρώτη φάση και άλλες 10 αγωνιστικές για τις 12 ομάδες στη δεύτερη βάση, δηλαδή συνολικά 36 αγωνιστικές. Είναι δεδομένο πως για να βγουν όλες αυτές οι υποχρεώσεις (να μην ξεχνάμε επίσης και τα παιχνίδια του κυπέλλου, αλλά και τις ευρωπαϊκές διοργανώσεις, με πιθανή συμμετοχή ομάδων μας σε ομίλους) θα έχουμε και… εμβόλιμη δράση, δηλαδή Τρίτες, Τετάρτες και Πέμπτες.

Ομάδες και έδρες

Κατ’ αλφαβητική σειρά οι 14 ομάδες που θα λάβουν μέρος στο φετινό πρωτάθλημα είναι οι εξής (σε παρένθεση τα στάδια για τους εντός έδρας αγώνες τους): ΑΕΚ Λάρνακας (ΑΕΚ Arena), ΑΕΛ (Τσίρειο), Ανόρθωσις Αμμοχώστου («Αντώνης Παπαδόπουλος»), ΑΠΟΕΛ (ΓΣΠ), Απόλλων (Τσίρειο), Δόξα Κατωκοπιάς (Μακάρειο), Εθνικός Άχνας (Δασάκι), Ένωσις Νέων Παραλιμνίου («Τάσος Μάρκου»), Ερμής Αραδίππου («N. Papas Group Αμμόχωστος Επιστροφή»), Καρμιώτισσα Πάνω Πολεμιδιών («Στέλιος Κυριακίδης»), Νέα Σαλαμίνα Αμμοχώστου («N. Papas Group Αμμόχωστος Επιστροφή»), Ολυμπιακός Λευκωσίας (Μακάρειο), Ομόνοια (ΓΣΠ), Πάφος («Στέλιος Κυριακίδης»).