Κρίμα δεν λες τίποτα: Μπορούσε τη νίκη, έχασε στο 92′!

Πολύ κοντά στον δεύτερο της βαθμό σε ισάριθμους αγώνες στον 5ο όμιλο του Europa League βρέθηκε η Ομόνοια, που «λύγισε» στο 92′ κι ηττήθηκε με 2-1 από την Αϊντχόφεν στο ΓΣΠ!

Οι πράσινοι, που μπήκαν στον αγώνα με πολλή ψυχολογία μετά το 1-1 της πρεμιέρας στην Τούμπα, έκαναν ένα πολύ καλό πρώτο ημίχρονο και προηγήθηκαν στο 29′ χάρη σε γκολ-έπος του Γκόμεθ πίσω από το κέντρο, που είναι το μακρύτερο στην ιστορία της διοργάνωσης!

Παρ’ όλα αυτά ο Μάλεν… πλήγωσε δις το τριφύλλι, αφού αρχικά ισοφάρισε στο 40′ για τους Ολλανδούς ενώ στο 92′ σκόραρε το νικητήριο γκολ, κι αφότου ο Φαμπιάνο είχε βγάλει φοβερές αποκρούσεις τα προηγούμενα λεπτά.

Η Ομόνοια, που είχε δύο μεγάλες ευκαιρίες με τον Ντούρις στο β’ ημίχρονο και με το σκορ στο 1-1, με τις οποίες θα μπορούσε να προηγηθεί εκ νέου και να «αγγίξει» το πρώτο τρίποντο, δέχθηκε έτσι την πρώτη της ήττα στον όμιλο και παρέμεινε στον έναν βαθμό, πέφτοντας στην τελευταία θέση του ομίλου (Γρανάδα 4, Αϊντχόφεν 3, ΠΑΟΚ 2).

92′ ΓΚΟΛ, 1-2 η Αϊντχόφεν στην εκπνοή, με πλασέ του Μάλεν από ασίστ του Τομάς.

91′ Νέα απόκρουση του Φαμπιάνο σε σουτ του Ιχατάρεν!

86′ Κίτρινη κάρτα σε Μποσκαλί και Ασάντε.

85′ Κίτρινη κάρτα στον Φάιν.

84′ Απίστευτη απόκρουση του Φαμπιάνο σε σουτ του Μάλεν!

83′ Αλλαγή για την PSV, o Φάιν στη θέση του Μαντουέκε.

80′ Διπλή αλλαγή για την Ομόνοια, Ασάντε και Κακουλλής αντικαθιστούν Παπουλή και Ντούρις.

78′ Κίτρινη στον Γκόμεθ.

-Εντείνει την πίεσή της στα τελευταία λεπτά η PSV, θα πρέπει να αντέξει η Ομόνοια και να προσπαθήσει να κτυπήσει σε κόντρα επίθεση.

70′ Νέα σωτήρια παρέμβαση, από τον Χούμποτσαν αυτή τη φορά, στο σουτ του Ιχατάρεν!

69‘ Ευκαιρία για την Ομόνοια με τον Ντούρις, έξω το σουτ του!

68′ Κίτρινη στον Τεζέ.

65′ Σουτ του Μάλεν, βάζει σωτήρια την κόντρα ο Λούφτνερ.

63′ Νέα φάση για την Αϊντχόφεν με σουτ του Μαξ από πλάγια θέση, άστοχο.

55′ Eπικίνδυνο γύρισμα του Τεζέ, η μπάλα περνά έξω.

48′ Μεγάλη ευκαιρία για την Ομόνοια! Μετά από λάθος στην άμυνα της PSV ο Ντούρις από ιδανικό σημείο έστειλε την μπάλα πάνω από τα δοκάρια!

47′ Κίτρινη κάρτα στον Τομάς.

Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο

45+1′ Κεφαλιά του Ντούρις μετά από εκτέλεση κόρνερ, άστοχη.

40′ ΓΚΟΛ, 1-1 ισοφαρίζει η PSV. Με κοντινό πλασέ του αφύλακτου Μάλεν από την καρδιά της περιοχής έπειτα από γύρισμα του Μαντουέκε.

-Ιδανική εξέλιξη για την Ομόνοια χάρη στην τρομερή έμπνευση του Ισπανού χαφ. Το τριφύλλι καλείται πλέον να κάνει σωστή διαχείριση.

29΄ΓΚΟΛ, 1-0 η Ομόνοια!!! Με απίστευτο γκολ του Γκόμεθ! Εκτέλεσε γρήγορα φάουλ πίσω από το κέντρο και κρέμασε τον πορτιέρο την PSV! ΔΕΙΤΕ ΕΔΩ ΤΟ ΓΚΟΛ

-Πολύ καλά στέκεται η Ομόνοια στο πρώτο 25λεπτο και βγαίνει μπροστα ορθόδοξα, χάνοντας και κάποιες καλές ευκαιρίες για ν΄ ανοίξει το σκορ.

16΄ Ο Μαντουέκε πέρασε δύο παίκτες, πλάσαρε και ο Λανγκ με προβολή μπροστά από τον Φαμπιάνο, απεσόβησε τον κίνδυνο.

11΄ Σουτ από τον Μποτεάκ, η μπάλα πέρασε λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι της εστίας του Μβογκό.

Πρώτη καλή ευκαιρία για την Ομόνοια. Ο Παπουλής μπήκε στην περιοχή, σέντραρε και έδιωξε ο τερματοφύλακας της Αϊντχόφεν και στη συνέχεια μετά από σέντρα του Λέτσιακς, ο Ντούρις έκανε την κεφαλιά αλλά ήταν έτοιμος ο Μβογκό.

-Έναρξη του αγώνα

ΟΜΟΝΟΙΑ: Φαμπιάνο, Χούμποτσαν, Λούφτνερ, Λανγκ, Λέτσιακς, Γκόμεθ, Γκόμες, Τζιωνής, Μποτεάκ, Παπουλής (80′ Ασάντε), Ντούρις (80′ Κακουλλής).

PSV: Μβογκό, Χέντριξ, Τεζέ, Μποσκάλι, Μαξ, Σανγκαρέ, Τομάς, Γκέτσε, Ιχατάρεν, Μαντουέκε, Μάλεν.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Γκόμεθ (78′), Ασάντε (86′) / Τομάς (47′), Τεζέ (68′), Φάιν (85′) Μποσκαλί (86′)

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Ντόνατας Ρούμσας (Λιθουανία)