Έβαλε δύσκολα στους Ισπανούς αλλά υπέκυψε η Ομόνοια

Η Ομόνοια στάθηκε καλά στο «Nuevo Estadio de Los Carmenes» όμως δεν μπόρεσε να αποφύγει την ήττα από τη Γρανάδα, σε αγώνα που διεξήχθη για την 4η αγωνιστική του 5ου ομίλου του Europa League.

Οι πράσινοι έχασαν με 2-1 από την ισπανική ομάδα, δεχόμενοι έτσι την τρίτη διαδοχική τους ήττα στον όμιλο, που τους άφησε στον έναν βαθμό, ενώ παρέμειναν για όγδοο σερί αγώνα (σε όλες τις διοργανώσεις) χωρίς νίκη.

Η Γρανάδα άνοιξε το σκορ στο 8ο λεπτό με σουτ του Σουάρεθ, αν και το γκολ δεν έπρεπε να μετρήσει, αφού είχε προηγηθεί φάουλ του Μίγια στον Σέχου. Η ισοφάριση για το τριφύλλι ήρθε στο 60′, με τον Ασαντέ (που στο πρώτο ημίχρονο αντικατέστησε τον τραυματία Μποτεάκ) να υποδέχεται την τρομερή μπαλιά του Λέτσιακς (μπήκε στο παιχνίδι ένα λεπτό προηγουμένως) και να σκοράρει με δυνατό σουτ, όμως στο 73′ ο Ματσίς με κοντινή κεφαλιά πέτυχε το νικητήριο γκολ για τους γηπεδούχους.

Στη βαθμολογία του ομίλου, η Γρανάδα παραμένει πρώτη με δέκα βαθμούς, η Αϊντχόφεν, που στο άλλο παιχνίδι κέρδισε τον ΠΑΟΚ έπειτα από ανατροπή (3-2), ανέβηκε δεύτερη με έξι, ο ΠΑΟΚ είναι τρίτος με πέντε και η Ομόνοια ουραγός με έναν.

Σημειώνεται πως η Ομόνοια θα παίξει στις δύο τελευταίες αγωνιστικές ΠΑΟΚ στο ΓΣΠ (3/12) και PSV στο Αϊντχόφεν (10/12).

H εξέλιξη του αγώνα

89′ Νέα φάση με τον Πουέρτας, ο Φαμπιάνο αποκρούει το δυνατό σουτ στη γωνία του.

89′ Απειλούν και οι γηπεδούχοι με κεφαλιά του Πουέρτας, άστοχη.

84′ Eυκαιρία για την Ομόνοια με κεφαλιά του Σενέ, λίγο πάνω από τα δοκάρια του Σίλβα!

79′ Τριπλή αλλαγή για τη Γρανάδα, Μπρις, Μολίνα και Πουέρτας στις θέσεις των Σουάρεθ, Σόρο και Σολδάδο.

74′ Πέμπτη αλλαγή για την Ομόνοια, ο Σενέ στη θέση του Κακουλλή.

73′ ΓΚΟΛ, 2-1 η Γρανάδα με κοντινή κεφαλιά του Σόρο στην κενή εστία, μετά από απόκρουση του Φαμπιάνο σε σουτ του Ματσίς.

67′ Κίτρινη κάρτα στον Γκόμεθ.

67′ Κίτρινη κάρτα στον Λέτσιακς.

66′ Διπλή αλλαγή για τη Γρανάδα, Ματσίς και Φουλκιέ στις θέσεις των Γκοναλόν και Πέρεθ.

64′ Κίτρινη κάρτα στον Κούσουλο.

60′ ΓΚΟΟΟΟΛ, 1-1 η Ομόνοια με τον Ασαντέ, έπειτα από τρομερή μπαλιά του Λέτσιακς!

59′ Tριπλή αλλαγή για την Ομόνοια, Γκόμεθ, Λέτσιακς και Τιάγκο στις θέσεις των Σέχου, Κίκο και Τζιωνή αντίστοιχα.

55′ Κίτρινη κάρτα στον Κίκο.

49′ Απειλεί ξανά ο Σολδάδο, έξω η κεφαλιά του.

46′ Μεγάλη ευκαιρία για τη Γρανάδα, το σουτ του Σολδάδο κοντράρει στον Λανγκ και τραντάζει το αριστερό δοκάρι του Φαμπιάνο!

Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο

-Η Ομόνοια μπήκε με ενθουσιασμό στο παιχνίδι όμως οι Ισπανοί σκόραραν στην πρώτη τους φάση κι ακολούθως έλεγξαν το ματς, αν και απείλησαν σε μόλις μία άλλη περίπτωση. Στάθηκε καλά πάντως το τριφύλλι στο μεγαλύτερο μέρος του πρώτου ημιχρόνου.

Tέλος ημιχρόνου

44′ Κίτρινη κάρτα στον Ερέρα.

41′ Μεγάλη ευκαιρία για τη Γρανάδα, ο Σολδάδο με πλασέ από την καρδιά της περιοχής στέλνει την μπάλα λίγο έξω.

36′ Αλλαγή για την Ομόνοια, ο Ασαντέ στη θέση του τραυματία Μποτεάκ.

35′ Σουτ του Νέβα, μαζεύει ο Φαμπιάνο.

-Πονάει ο Γάλλος άσος της Ομόνοιας, δύσκολα θα συνεχίσει τον αγώνα. Eτοιμάζεται ο Ασαντέ.

30′ Κίτρινη κάρτα στον Γκοναλόν για σκληρό φάουλ στον Μποτεάκ.

-Στα μέσα του ημιχρόνου, οι Ισπανοί δεν έχουν φτιάξει άλλη φάση πέραν του γκολ.

15′ Κίτρινη κάρτα στον Πέρεθ.

12′ Κίτρινη κάρτα στον Χένινγκ Μπεργκ για διαμαρτυρία.

8′ ΓΚΟΛ, 1-0 η Γρανάδα με σουτ του Λουίς Σουάρεθ. Προηγήθηκε φάουλ στον Σέχου που δεν σφυρίχθηκε από τη Φραπάρ.

4′ Για την Ομόνοια η πρώτη ευκαιρία! Μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Σεχού στο δεύτερο δοκάρι με προβολή στέλνει την μπάλα έξω!

-Ξεκίνησε η αναμέτρηση. Καλή επιτυχία στην Ομόνοια!

ΓΡΑΝΑΔΑ: Ρούι Σίλβα, Πέρεθ (66′ Φουλκιέ), Ντουάρτε, Βαγιέχο, Νέβα, Ερέρα, Μίγια, Γκοναλόν (66′ Ματσίς), Σολδάδο (79′ Πουέρτας), Σόρο (79′ Μολίνα), Σουάρεθ (79′ Μπρις)

ΟΜΟΝΟΙΑ: Φαμπιάνο, Χούμποτσαν, Λανγκ, Λούφτνερ, Κίκο (59′ Λέτσιακς), Σέχου (59′ Γκόμεθ), Κούσουλος, Τζιωνή (59′ Τιάγκο), Μαυρίας, Μποτεάκ (36′ Ασαντέ), Κακουλλής (74′ Σενέ)

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Πέρεθ (15′), Γκοναλόν (30′), Ερέρα (44′) / Κίκο (55′), Κούσουλος (64′), Λέτσιακς (67′), Γκόμεθ (67′)

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Στεφανί Φραπάρ (Γαλλίδα)