Το «γύρισε» κι έπιασε κορυφή με ιστορικό γκολ Τρισκόφσκι!

Χάρη στο 100ό γκολ του φοβερού και τρομερού Ιβάν Τρισκόφσκι με τη φανέλα της, η ΑΕΚ έφερε «τούμπα» το ντέρμπι με την ΑΕΛ κι επικράτησε με 2-1 στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος!

Οι Λαρνακείς βρέθηκαν πίσω στο σκορ στο 24o λεπτό από γκολ του Ριέρα που ξεκίνησε από λάθος του Μακρή, όμως στο 37′ ο άσος της ΑΕΚ ισοφάρισε, σκοράροντας κόντρα στην πρώην του ομάδα. Η ανατροπή για τους κιτρινοπράσινους ολοκληρώθηκε στο 68′ με τον Ναράνχο να βρίσκει με εξαιρετική μπαλιά τον Τρισκόφσκι, ο οποίος με πανέμορφο τελείωμα σημείωσε το Νο100 τέρμα του με την ΑΕΚ!

Με αυτό το τρίποντο, η ΑΕΚ, που επέστρεψε στις νίκες μετά από δύο διαδοχικά αρνητικά αποτελέσματα στον θεσμό του πρωταθλήματος και πήρε το πρώτο τρίποντο με τον Χοάν Καρίγιο στον πάγκο, ανέβηκε στους δέκα βαθμούς κι έπιασε στην κορυφή τον Απόλλωνα που έχει αγώνα λιγότερο.

Η ΑΕΛ, από την άλλη, που παρατάχθηκε με πολλές απουσίες κι έχασε με τραυματισμό και τον Γκόρνταν Μπουνόζα που διεκομίσθη σε κλινική, έμεινε στους εννέα βαθμούς.

Σημειώνεται πως ο Τρισκόφσκι, που έγραψε ιστορία με το 100ό του γκολ με τη φανέλα της ΑΕΚ, πέτυχε 70 εξ αυτών στον θεσμό του πρωταθλήματος, δέκα στο κύπελλο και 20 στο Europa League.

Τέλος αγώνα!

90′ Τεράστια ευκαιρία για την ΑΕΛ με δύο οριζόντια δοκάρια σε δύο δευτερόλεπτα! Πρώτα με γυριστό σουτ του Μπάμπιτς κι ακολούθως με κεφαλιά του Φερνάντεθ στο «ριμπάουντ»!

86′ Απειλεί η ΑΕΚ, ο Ακοράν κάνει κακή επιλογή κι αντί να τελειώσει τη φάση πήγε να δώσει στον Τρισκόφσκι, όμως πρόλαβε κι έδιωξε ο Ράσο!

83′ Κίτρινη κάρτα στον Μεντόγεβιτς.

82′ Τεράστια ευκαιρία για την ΑΕΛ, ο Τέουνκενς μπλοκάρει στην κοντινή κεφαλιά του Μπάμπιτς!

78′ Αλλαγή για την ΑΕΚ, ο Σπόλιαριτς αντικαθιστά τον Γκαρθία.

78′ Αλλαγή για την ΑΕΛ, ο Αντάμοβιτς στη θέση του Παπαφώτη.

77′ Εξαιρετική μπαλιά του Τρισκόφσκι για τον Κασανόβα, ο Ισπανός δεν έπιασε καλά το σουτ.

75′ Κίτρινη κάρτα στον Ντανίλο.

71′ Δυνατή μακρινή εκτέλεση φάουλ του Ναράνχο, αποκρούει ο Βοζίνια.

70′ Κίτρινη κάρτα στον Τεϊσέιρα.

-Η ΑΕΛ ήταν πιο απειλητική στο β’ μέρος όμως η ΑΕΚ στην πρώτη της φάση βρήκε το γκολ που της έδωσε το προβάδισμα.

68′ ΓΚΟΛ, 2-1 η ΑΕΚ! Μετά από κλέψιμο του Ακοράν και τρομερή μπαλιά του Ναράνχο, ο Τρισκόφσκι με ωραίο σουτ νίκησε τον Βοζίνια! Δείτε εδώ το γκολ.

65′ Ευκαιρία για την ΑΕΛ, ο Φερνάντεθ έβαλε την κόντρα στο σουτ του Αντωνίου, κόρνερ.

64′ Αλλαγή για την ΑΕΛ, ο Μπάμπιτς αντικαθιστά τον Μαέ.

61′ Αλλαγή για την ΑΕΚ, ο Ακοράν στη θέση του Μακρή.

57′ Ο Κυριάκου μπήκε απειλητικά στην περιοχή της ΑΕΚ αλλά έκανε κακή επιλογή και ουσιαστικά πάσαρε στον Τέουνκενς.

55′ Κίτρινη κάρτα στον Ναράνχο.

47′ Σουτ του Αντωνίου έπειτα από αντεπίθεση, μπλόκαρε και ακολούθως μάζεψε ο Τέουνκενς.

46′ Αρχίζει με αλλαγή η ΑΕΚ, ο Κασανόβα στη θέση του Σπιρόφσκι.

-Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο

45+4′ Απειλεί με καλή εκτέλεση φάουλ ο Τρισκόφσκι, λίγο πάνω από τα δοκάρια.

45+3′ Κίτρινη κάρτα στον Σάντος.

45′ Κίτρινη κάρτα στον Σπιρόφσκι.

42′ Ευκαιρία για την ΑΕΛ, ο Τέουνκενς σώζει στην κοντινή κεφαλιά του Αντωνίου.

-Mετά την ΑΕΛ σκοράρει και η ΑΕΚ στην πρώτη της ευκαιρία. Δύο φάσεις, ισάριθμα γκολ μέχρι στιγμής στο ντέρμπι!

38′ Σουτ του Ναράνχο, άστοχο.

37′ ΓΚΟΛ, 1-1 η ΑΕΚ με τον Μακρή! Ο Κύπριος άσος της ομάδας της Λάρνακας σκόραρε από κοντά μετά από κατέβασμα του Τρισκόφσκι σε σέντρα του Ιωάννου. Δείτε εδώ το γκολ.

34‘ Aναγκαστική αλλαγή για την ΑΕΛ, ο Ράσο στη θέση του Μπουνόζα.

28′ Επικίνδυνο γύρισμα του Ντανίλο, ανακόπηκε από τον Μοϊσόφ.

-Στην πρώτη ευκαιρία του αγώνα οι γαλαζοκίτρινοι σκοράρουν με ένα ωραίο γκολ, που ξεκίνησε από λάθος του Μακρή.

24′ ΓΚΟΛ, 0-1 η ΑΕΛ! Λάθος πάσα του Μακρή, έκλεψε ο Ντανίλο, έπαιξε το 1-2 με τον Μαέ κι έδωσε στον Ριέρα που σκόραρε στην κενή εστία! Δείτε εδώ το γκολ.

-Koντεύουμε το εικοσάλεπτο και δεν έχουμε δει την παραμικρή ευκαιρία. Χαμηλό το τέμπο, με τις δύο ομάδες να έχουν το μυαλό στην άμυνα.

6′ Eκτελεί απευθείας ένα φάουλ από πλάγια ο Χέιτλι, μαζεύει εύκολα ο Βοζίνια.

-Χωρίς κάποια φάση ολοκληρώθηκε το πρώτο πεντάλεπτο.

-Ξεκίνησε η αναμέτρηση.

ΑΕΚ: Τέουνκενς, Φερνάντεθ, Τρουγιόλς, Μοϊσόφ, Ιωάννου, Χέιτλι, Σπιρόφσκι (46′ Κασανόβα), Γκαρθία (78′ Σπόλιαριτς), Μακρής (61′ Ακοράν), Τρισκόφσκι, Ναράνχο.

ΑΕΛ: Βοζίνια, Σάντος, Μπουνόζα (34′ Ράσο), Τεϊσέιρα, Κυριάκου, Μεντόγεβιτς, Ριέρα, Ντανίλο, Παπαφώτης (78′ Αντάμοβιτς), Αντωνίου, Μαέ (64′ Μπάμπιτς)

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Σπιρόφσκι (45′), Ναράνχο (55′) / Σάντος (45+3′), Τεϊσέιρα (70′), Ντανίλο (75′), Μεντόγεβιτς (83′)

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Λούκας Σωτηρίου