Θρυλική ανατροπή από το 0-2 και ξανά κορυφή!

Ο φοβερός Απόλλωνας του δεύτερου ημιχρόνου «έπνιξε» την Ανόρθωση κι έφερε τούμπα ένα ματς που φαινόταν χαμένο, ανατρέποντας το 0-2 του πρώτου μέρους και φτάνοντας σε μια επική νίκη με 3-2!

Οι Λεμεσιανοί δεν… μπήκαν στο γήπεδο στο πρώτο ημίχρονο και χάρη στο πιθανότατα κορυφαίο φετινό της 45λεπτο, η «Κυρία» πήρε προβάδισμα δύο τερμάτων, με τα γκολ των Κβιλιτάια στο 10′ και Χουσμπάουερ στο 29′.

Παρ’ όλα αυτά, αφού πρώτα ο Δημητρίου στο 47′ έσωσε την εστία του από τρίτο γκολ στην ίσως καθοριστικότερη φάση του αγώνα, ο Απόλλωνας πήρε μπρος και όχι μόνο απέφυγε την ήττα, αλλά έφτασε και στην ολική ανατροπή παίρνοντας ένα θρυλικό τρίποντο, χάρη σε δύο γκολ του Ντιγκινί (52′, 73′ πέναλτι) κι ένα του Ματέι (61′).

Αξίζει να σημειωθεί πως το VAR απεδείχθη ιδιαίτερα χρήσιμο στο ντέρμπι του Τσιρείου, διορθώνοντας δύο σοβαρά λάθη του Λούκα Σωτηρίου. Αρχικά ο δαιιτητής υπέδειξε λανθασμένα πέναλτι για την Ανόρθωση στο 1ο λεπτό, βλέποντας χέρι του Σάλαϊ που δεν υπήρχε, με τον VAR Χρυσοβαλάντη Θεουλή να τον καλεί να δει τη φάση στο μόνιτορ και τον ρεφ ακολούθως να ακυρώνει την απόφασή του, ενώ στη φάση του τρίτου γκολ του Απόλλωνα, ο διαιτητής δεν είδε το χέρι του Βργκοτς, με αποτέλεσμα να ενημερωθεί για να πάει να δει τη φάση και να δώσει στη συνέχεια το πέναλτι στους γηπεδούχους.

Χάρη στην τρομερή του ανατροπή, ο Απόλλωνας επέστρεψε στα τρίποντα κι έφτασε στην 11η του νίκη στη σεζόν και στους 36 βαθμούς, επιστρέφοντας στην κορυφή της βαθμολογίας, στο +2 από την ΑΕΛ και στο +4 από την Ομόνοια.

Από την άλλη, η Ανόρθωση, που απέτυχε να διαχειριστεί το σοβαρό της προβάδισμα κι έχασε την ευκιαρία να πάρει ένα σπουδαίο διπλό που θα τόνωνε την ψυχολογία και την αυτοπεποίθηση μετά την κακή πορεία των τελευταίων εβδομάδων, έμεινε στους 30 βαθμούς και είναι πλέον στο -6 από την κορυφή, έχοντας και αγώνα περισσότερο.

91′ Μεγάλη ευκαιρία για την Ανόρθωση στο 91′ με σουτ του Βργκοτς μετά από φάση διαρκείας, πάνω από τα δοκάρια!

86′ Αλλαγή για τον Απόλλωνα, ο Κατελάρης αντικαθιστά τον Ματέι.

83′ Διπλή αλλαγή για την Ανόρθωση, Χριστοφή και Ελουντού αντικαθιστούν Χουσμπάουερ και Καλτσά.

78′ Αλλαγή για την Ανόρθωση, ο Μανιάς στη θέση του Μίχα.

78′ Αλλαγή για τον Απόλλωνα, ο Βασιλείου αντικαθιστά τον Ντιγκινί.

76′ Κίτρινη κάρτα στον Ματέι.

73′ ΓΚΟΛ, 3-2 το γυρίζει ο Απόλλωνας με τον Ντιγκινί να ευστοχεί από τα 11 μέτρα!

72′ Το δίνει το πέναλτι ο Σωτηρίου, σωστή η απόφαση.

-Πάει στο μόνιτορ για να δει τη φάση ο Σωτηρίου.

70′ Εξετάζεται από το VAR περίπτωση πέναλτι για τον Απόλλωνα, για χέρι του Βργκοτς στην περιοχή.

66′ Αναγκαστική αλλαγή για την Ανόρθωση, ο Μαργκάσα αντικαθιστά τον Αμπαρτζουμιάν.

-Μετά το 50′ η ομάδα της Λεμεσού πίεσε ασφυκτικά στην περιοχή της Ανόρθωσης και πλέον έχει και το μομέντουμ για να φτάσει στην ανατροπή.

61′ ΓΚΟΛ, 2-2 ισοφαρίζει ο Απόλλωνας με τον Ματέι! Ο Γιαννιώτας έκανε το γύρισμα από αριστερά κι ο Ρουμάνος με μονοκόμματο σουτ νίκησε τον Λόρια!

60′ Μπαίνει απειλητικά στην περιοχή ο Πίττας αλλά δεν κάνει καλό κοντρόλ και χάνει σπουδαίες προϋποθέσεις για γκολ.

-Μπήκαν ξανά στο παιχνίδι οι γηπεδούχοι και φαίνεται πως πάμε σε… θρίλερ.

52′ ΓΚΟΛ, 1-2 μειώνει ο Απόλλωνας! Με κεφαλιά του Ντιγκινί μετά από εξαιρετική σέντρα του Νταμπό.

47′ Μεγάλη διπλή ευκαιρία για την Ανόρθωση να τελειώσει πρόωρα το ντέρμπι! Ο Καλτσάς σε τετ-α-τετ δεν μπόρεσε να νικήσει τον Δημητρίου που έσωσε και στη συνέχεια ο Κβιλιτάια από το ύψος της περιοχής σούταρε έξω.

Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο

-Καταφανώς ανώτερη η Ανόρθωση, που πέραν των δύο γκολ είχε επίσης 3-4 καλές ευκαιρίες ενώ δεν απειλήθηκε ποτέ σοβαρά από τον Απόλλωνα.

Τέλος ημιχρόνου

45+3′ Εκτέλεση φάουλ του Ματέι, στο τείχος κι έξω.

45′ Κεφαλιά του Ρομπέρζ μετά από εκτέλεση φάουλ του Πέδρο, στην αγκαλιά του Λόρια.

42′ Μακρινό σουτ του Αμπαρτζουμιάν, πολύ άστοχο.

-Παραμένει πιο απειλητική η Ανόρθωση και είναι η ομάδα που φαντάζει πιο κοντά στο να πετύχει και το τρίτο γκολ του ντέρμπι.

39′ Επικίνδυνη κεφαλιά του Βργκοτς μετά την εκτέλεση του κόρνερ, έσωσε ο Δημητρίου!

39′ Σουτ του Καλτσά από πλάγια θέση, έδιωξε σε κόρνερ Δημητρίου.

38′ Αλλαγή για τον Απόλλωνα, ο Νταμπό στη θέση του Ντένιτς.

36′ Σουτ του Κορέια, λίγο έξω.

33′ Κίτρινη κάρτα στον Γιαννιώτα.

-Ισχυρό προβάδισμα για την Ανόρθωση στο Τσίρειο που βάζει γερά θεμέλια για μία μεγάλη νίκη.

29΄ ΓΚΟΛ, 0-2 η Ανόρθωση με τον Χουσμπάουερ! Ο Μίχα κερδίζει παλικαρίσια την μπάλα σε διεκδίκηση με τον Ρομπέρζ, μπαίνει στην περιοχή από πλάγια και δίνει πάσα «πάρε βάλε» στον Τσέχο, ο οποίος πλασάρει εύστοχα τον Δημητρίου μέσα από τη μεγάλη περιοχή!

-Η Ανόρθωση όχι μόνο πρηγήθηκε αλλά είχε μεγάλη ευκαιρία για ακόμη ένα γκολ. Πολύ πιο επικίνδυνη όταν εκδηλώνει επιθετικές ενέργειες. Οι κυανόλευκοι της Λεμεσού δίνουν βάρος στην επίθεση και αφήνουν κενά στην άμυνά τους.

19′ Μεγάλη επέμβαση από τον Δημητρίου σε πλασέ του Κβιλιτάια μέσα από την περιοχή. Φλέρταρε με δεύτερο προσωπικό γκολ ο Γεωργιανός.

16‘ Κίτρινη κάρτα στον Χουσμπάουερ.

15′ Φάουλ σε καλό σημείο με εκτελεστή τον Πέδρο. Πέρασε ανεκμετάλλευτο.

-Προσπαθεί να απαντήσει ο Απόλλωνας, οι παίκτες του ανταλλάζουν την μπάλα,φτάνουν έξω από την περιοχή αλλά δεν μπορούν να απειλήσουν μέχρι στιγμής.

10′ ΓΚΟΛ, 0-1 η Ανόρθωση με τον Κβιλιτάια! Πάσα του Καλτσά από τη μεσαία γραμμή, οι αμυντικοί μπερδεύονται και δεν απομακρύνουν την μπάλα και ο Γεωργιανός νικάει με ιδανικό πλασέ στο τετ α τετ τον Δημητρίου.

-Ισορροπημένο το παιχνίδι στα αρχικά στάδια. Ακόμη να δούμε κάποια μεγάλη φάση.

-Γι΄ αυτο χρειάζεται το VAR, για να διορθώνει τα εξόφθαλμα λάθη των διαιτητών…

– Αλλάζει απόφαση ο διαιτητής. Ο Σάλαϊ είχε κολλημένο το χέρι στο σώμα και σωστά δεν δόθηκε πέναλτι. Παράλληλα ο Σωτηρίου… παίρνει πίσω την κίτρινη που έδειξε στον Ούγγρο.

1′ Πέναλτι για την Ανόρθωση. Σουτ του Χουσμπάουερ, η μπάλα στο χέρι του Σάλαϊ, ο Σωτηρίου καταλογίζει πέναλτι. Ο διεθνής διαιτητής πάει να εξετάσει τη φάση στο VAR.

-Ξεκίνησε το ντέρμπι.

ΑΠΟΛΛΩΝ: Δημητρίου, Πέδρο, Γιούστε, Ρομπέρζ, Σάλαϊ, Ντένιτς (38′ Νταμπό), Κυριάκου, Ματέι (86′ Κατελάρης), Πίττας, Γιαννιώτας, Ντιγκινί (78′ Βασιλείου).

ΑΝΟΡΘΩΣΗ: Λόρια, Αμπαρτζουμιάν (66′ Μαργκάσα), Βργκοτς, Σίλντενφελντ, Κορέια, Νταουσβίλι, Κ. Αρτυματάς, Χουσμπάουερ (83′ Χριστοφή), Μίχα (78′ Μανιάς), Καλτσάς (83′ Ελουντού), Κβιλιτάια

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Γιαννιώτας (33′), Ματέι (76′) / Χουσμπάουερ (16′)

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Σωτηρίου Λούκας
Α’ Βοηθός Διαιτητής: Γεωργίου Χαράλαμπος
Β’ Βοηθός Διαιτητής: Λαζάρου Ιωάννης
4ος Διαιτητής: Φελλάς Κωνσταντίνος
VAR: Θεουλή Χρυσοβαλάντης