Η Κ-ορέα Ανόρθωση πήγε τελικό κι ολοκλήρωσε τον εφιάλτη του ΑΠΟΕΛ!

Στον τελικό του κυπέλλου μετά από 13 χρόνια η Ανόρθωση, εκτός Ευρώπης ο ΑΠΟΕΛ!

Η «Κυρία» απέκλεισε τους γαλαζοκίτρινους με δεύτερη νίκη, καθώς μετά τη νίκη με 1-0 στο «Α. Παπαδόπουλος» κέρδισε και στον επαναληπτικό ημιτελικό που έγινε στο ΓΣΠ με 3-1, με πρωταγωνιστή τον Παύλο Κορέα που σκόραρε δις!

Οι κυανόλευκοι σφράγισαν για πρώτη φορά μετά το 2008 θέση στον τελικό του κυπέλλου, όπου θα αντιμετωπίσουν τον Ολυμπιακό και πέραν από την κούπα θα διεκδικήσουν και το τελευταίο διαθέσιμο ευρωπαϊκό εισιτήριο.

Παράλληλα, η Ανόρθωση… ολοκλήρωσε τον εφιάλτη του ΑΠΟΕΛ, ο οποίος πέραν του ότι ολοκληρώνει τη σεζόν χωρίς τρόπαιο, μένει και χωρίς ευρωπαϊκό εισιτήριο για πρώτη φορά μετά από 20 χρόνια!

Άκρως αποτελεσματική στο πρώτο ημίχρονο η ομάδα του Τιμούρ Κετσπάγια, η οποία σκόραρε και στις δύο ευκαιρίες που βρήκε και… «σκότωσε» τους γηπεδούχους. Οι κυανόλευκοι άνοιξαν το σκορ στο 25′ με τον Χουσμπάουερ που μπήκε στην περιοχή ανενόχλητος και με εξαιρετικό πλασέ νίκησε τον Ουζόχο, ενώ αφότου ο ΑΠΟΕΛ ισοφάρισε με πέναλτι του Γκάρνερ στο 37′ για χέρι του Αμπαρτζουμιάν, ο Κορέα με κεφαλιά στο 45+3′ έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Καλτσά έκανε το 2-1.

Οι γαλαζοκίτρινοι έψαχναν πλέον τρία γκολ για το… «θαύμα» όμως η Ανόρθωση όχι μόνο διαχειρίστηκε άψογα το προβάδισμά της και δεν επέτρεψε στον ΑΠΟΕΛ να την απειλήσει σοβαρά, αλλά επιπλέον βρήκε και τρίτο γκολ, με τον Κορέα να διπλασιάζει τα γκολ του με νέα κεφαλιά, στο 75′, ξανά από ασίστ του Καλτσά, αυτή τη φορά από εκτέλεση κόρνερ.

Και κάπως έτσι, η Ανόρθωση θα βρεθεί στον τελικό για 17η φορά στην ιστορία της, διεκδικώντας απέναντι στον Ολυμπιακό (απέκλεισε την ΑΕΛ επίσης με δεύτερη νίκη) το 11ο της κύπελλο, το πρώτο μετά από 14 χρόνια, τον πρώτο τίτλο γενικότερα μετά από 13 χρόνια, αλλά και το ευρωπαϊκό εισιτήριο!

Απεναντίας, ο ΑΠΟΕΛ ολοκληρώνει με τον χειρότερο τρόπο την εφιαλτική του σεζόν, καθώς μετά την πρώτη συμμετοχή του στο δεύτερο γκρουπ των πλέι οφ, δέχθηκε ακόμη δύο… χαστούκια: μένει χωρίς τρόπαιο μετά από εννέα χρόνια αλλά και χωρίς έξοδο στην Ευρώπη μετά από 20 χρόνια!

Τέλος αγώνα, η Ανόρθωση στον τελικό!

82′ Αλλαγή για τον ΑΠΟΕΛ, ο Λουντέμο στη θέση του Ανουάρ.

80′ Διπλή αλλαγή για την Ανόρθωση, Μαργκάσα και Πηλέας αντί Χουσμπάουερ και Κορέα.

79′ Κίτρινη κάρτα στον Ζαχίντ.

77′ Κίτρινη κάρτα στον Λόρια.

75′ ΓΚΟΛ, 1-3 η Ανόρθωση με τον Κορέα! Διπλασίασε τα γκολ του σκοράροντας ξανά με κεφαλιά, μετά από εκτέλεση κόρνερ του Καλτσά!

73′ Κίτρινη κάρτα στον Σαχάρ.

69′ Αλλαγή για τον ΑΠΟΕΛ, ο Κατσαντώνης αντικαθιστά τον Εντονγκαλά.

63′ Αλλαγή για την Ανόρθωση, ο Χριστοφή στη θέση του Κβιλιτάια.

61′ Κεφαλιά του Γκάρνερ, πάνω από τα δοκάρια.

55′ Αλλαγή για την Ανόρθωση, ο Μίχα στη θέση του Αμπαρτζουμιάν.

54′ Σουτ του Βινίσιους, μαζεύει με δεύτερη προσπάθεια ο Λόρια.

-Κρατάει περισσότερο την μπάλα ο ΑΠΟΕΛ όμως η Ανόρθωση κρατά χωρίς ιδιαίτερη δυσκολία το υπέρ της σκορ.

47′ Σουτ του Κορέα, άστοχο.

46′ Αλλαγή για τον ΑΠΟΕΛ, ο Σαχάρ στη θέση του Κλωναρίδη.

Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο

-Με τη δεύτερη της ευκαιρία η Ανόρθωση διπλασίασε τα γκολ της και «αγκαλιάζει» σφιχτά την πρόκριση!

45+3′ ΓΚΟΛ, 1-2 η Ανόρθωση με τον Κορέα! Με κεφαλιά μετά από εκτέλεση φάουλ του Καλτσά! ΔΕΙΤΕ ΕΔΩ ΤΟ ΓΚΟΛ

45+2′ Κίτρινη κάρτα στον Ντε Βινσέντι.

-Δύο λεπτά οι καθυστερήσεις.

38′ Σουτ του Ντε Βινσέντι, έπεζε και μάζεψε ο Λόρια.

-«Κτυπιόταν» ο Λόρια μετά το γκολ, καθώς έπεσε σωστά, άγγιξε την μπάλα αλλά δεν μπόρεσε να αποτρέψει την πορεία της προς τα δίχτυα.

37′ ΓΚΟΛ, 1-1 ισοφαρίζει ο ΑΠΟΕΛ με εκτέλεση πέναλτι του Γκάρνερ! ΔΕΙΤΕ ΕΔΩ ΤΟ ΓΚΟΛ

35′ Πέναλτι για τον ΑΠΟΕΛ για χέρι του Αμπαρτζουμιάν! Έπειτα από μπαλιά του Σαμπάλα.

32′ Νέα φάση για τους γαλαζοκίτρινους με προβολή του Κλωναρίδη μετά από σέντρα του Σαμπάλα, πάνω από τα δοκάρια η μπάλα.

29′ Καλή ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ με σουτ του Ζαχίντ, απέκρουσε σε κόρνερ ο Λόρια.

-Πολύ γερό πλέον το προβάδισμα της «Κυρίας», ο ΑΠΟΕΛ χρειάζεται τρία γκολ για να πάρει αυτός την πρόκριση.

25′ ΓΚΟΛ, 0-1 η Ανόρθωση με τον Χουσμπάουερ! Ο Τσέχος προωθήθηκε από τη μεσαία γραμμή, μπήκε στην περιοχή… σχεδόν ανενόχλητος και με εξαιρετικό πλασέ νίκησε τον Ουζόχο! ΔΕΙΤΕ ΕΔΩ ΤΟ ΓΚΟΛ

23′ Κίτρινη κάρτα στον Κ. Αρτυματά.

17′ Επικίνδυνο γύρισμα του Κλωναρίδη, έδιωξε ο Ρισβάνης.

14′ Απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Ντε Βινσέντι, ήταν χαμηλή, βρήκε στο τείχος.

11′ Πρώτη μεγάλη ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ με τον Γκάρνερ! Μετά από γύρισμα του Ενσούε ο Άγγλος πήγε με τη μία για το κοντινό σουτ, έβαλε σωτήρια την κόντρα ο Ρισβάνης κι ακολούθως μάζεψε ο Λόρια.

9′ Εκπληκτική ενέργεια του Οκριασβίλι που βρέθηκε απειλητικά στην περιοχή του ΑΠΟΕΛ, το γύρισμά του όμως ήταν στο πουθενά.

-Mπήκε καλύτερα στο ντέρμπι ο ΑΠΟΕΛ και ψάχνει το γρήγορο γκολ. Δεν κατάφερε πάντως  να απειλήσει ακόμη τον Λόρια.

2′ Κίτρινη κάρτα στον Κορέια που σταμάτησε τον Εντονγκαλά που έφευγε με προϋποθέσεις.

-Ξεκίνησε η αναμέτρηση.

ΑΠΟΕΛ: Ουζόχο, Ενσούε, Βινίσιους, Σάντος, Ζαμπάλα, Ανουάρ (82′ Λουντέμο), Ζαχίντ, Ντε Βινσέντι, Κλωναρίδης (46′ Σαχάρ), Εντονγκαλά (69′ Κατσαντώνης), Γκάρνερ.

ΑΝΟΡΘΩΣΗ: Λόρια, Κορέα (80′ Πηλέας), Ρισβάνης, Βργκοτς, Καλτσάς, Κορέια, Κ. Αρτυματάς, Αμπαρτζουμιάν (55′ Μίχα), Χουσμπάουερ (80′ Μαργκάσα), Οκριασβίλι, Κβιλιτάια (63′ Χριστοφή)

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Ντε Βινσέντι (45+2′), Σαχάρ (73′), Ζαχίντ (79′) / Κορέια (2′), Κ. Αρτυματάς (23′), Λόρια (77′)

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Ντα Σίλβα Πινιέιρο Ζοάο Πέδρο (Πορτογαλία)
Α’ Βοηθός Διαιτητής: Σωτηρίου Μιχάλης
Β’ Βοηθός Διαιτητής: Γεωργίου Παύλος
4ος Διαιτητής: Νεοκλέους Νικόλας
VAR: Ντα Σίλβα Ολιβέιρα Εστέβες Μπρούνο Αλεξάντρε (Πορτογαλία)