Πέρασε από «ΑΕΚ Αρένα» στο ντεμπούτο Πετράκη κι επέστρεψε στην κορυφή ο Απόλλωνας!

Ξανά στην κορυφή ο Απόλλωνας!

Στο ντεμπούτο του Γιάννη Πετράκη στον πάγκο της, η ομάδα της Λεμεσού πήρε σπουδαίο διπλό στο «ΑΕΚ Αρένα», επικρατώντας με 2-1 της ΑΕΚ κι επιστρέφοντας στην πρώτη θέση της βαθμολογίας.

Σε ένα ντέρμπι με ελάχιστες καλές φάσεις πέραν των γκολ, ο Πίττας άνοιξε το σκορ για τους κυανόλευκους με γκολάρα στο 29ο λεπτό, ο Ακοράν στο 63′ ισοφάρισε με εξίσου πανέμορφο γκολ, ενώ στο 73′ ο Ντιγκινί έπειτα από έξοχη μπαλιά του Φιλιώτη έδωσε ξανά το προβάδισμα στον Απόλλωνα, που είχε και δοκάρι στο 89′ με τον Νταμπό που επέστρεψε στη δράση.

Ο Απόλλωνας, που επέστρεψε στα τρίποντα και πήρε την έβδομη του νίκη σε δέκα αγώνες, έφτασε έτσι τους 23 βαθμούς και ισοβαθμεί στην κορυφή με την Ανόρθωση (υπερέχοντας στην ισοβαθμία κι έχοντας και αγώνα λιγότερο), εκμεταλλευόμενος την ήττα της «Κυρίας» από την ΑΕΛ, από την οποία διατήρησε το +2.

Η ΑΕΚ, από την άλλη, που δέχθηκε δεύτερη διαδοχική ήττα, παρέμεινε με 16 βαθμούς ισόβαθμη με την Ομόνοια στην πέμπτη θέση.

89′ Δοκάρι για τον Απόλλωνα με σουτ του Νταμπό που κόντραρε!

88′ Διπλή αλλαγή για τον Απόλλωνα, Βασιλείου και Νταμπό στις θέσεις των Γιαννιώτα και Ντένιτς.

87′ Σουτ του Γιαννιώτα, μάζεψε ο Τέουνκενς.

80′ Αλλαγή για την ΑΕΚ, ο Κωνσταντίνου στη θέση του Τάντι.

73′ ΓΚΟΛ, 2-1 ο Απόλλωνας! Μετά από εξαιρετική αντεπίθεση ο Ντιγκινί από κοντά στο δεύτερο δοκάρι μετά από μπαλιά του Φιλιώτη δίνει ξανά το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους.

67′ Αλλαγή για την ΑΕΚ, ο Αναστασίου στη θέση του Νάντο Γκαρσία.

66′ ΓΚΟΛ, 1-1 ισοφαρίζει η ΑΕΚ με εξαιρετικό γκολ του Ακοράν! Ο Ισπανός ελίχθηκε στο ύψος της περιοχής κι έπιασε ένα πανέμορφο φαλτσαριστό σουτ που δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Δημητρίου.

63′ Τρίτη αλλαγή για τον Απόλλωνα, ο Σακέτι αντικαθιστά τον Μπένσοπ.

60′ Κίτρινη κάρτα στον Τάντι.

55′ Αναγκαστική αλλαγή για τον Απόλλωνα, ο Φιλιώτης στη θέση του τραυματία Πέδρο.

51′ Ο Ναράνχο στέλνει την μπάλα στα δίχτυα αλλά δεν υπάρχει γκολ, υποδεικνύεται (ορθώς) σε θέση οφσάιντ.

50′ Κίτρινη κάρτα στον Σάλαϊ.

48′ Καλή εκτέλεση φάουλ του Ναράνχο, ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο

-Αλλαγή για τον Απόλλωνα, Κυριάκου αντί Μάρκοβιτς

-Διπλή αλλαγή για την ΑΕΚ, Τρισκόφσκι και Ακοράν στις θέσεις των Μακρή και Σπόλιαριτς.

Tέλος ημιχρόνου

45′ Κίτρινη κάρτα στον Σπιρόφσκι.

38′ Σέντρα του Αγκίρε από αριστέρα, η προβολή του Ντιγκινί όμως πέρασε ελάχιστα έξω. Μεγάλη φάση για τον Απόλλωνα.

29′ ΓΚΟΛ, 0-1 o Aπόλλωνας με τον Πίττα! Ο Κύπριος άσος σταμάτησε όμορφα την μπάλα, συνέκλινε και με δεξί σουτ το οποίο κτύπησε και στο δοκάρι, νίκησε τον Τέουνκενς.

27′ Κίτρινη κάρτα στον Χέιτλι.

25′ Διαμαρτυρίες στον Απόλλωνα για πέναλτι σε χέρι του Τάντι. Από την επαναληπτική προβολή, η μπάλα κτυπά στο χέρι του παίκτη της ΑΕΚ και έπρεπε να δοθεί παράβαση.

23′ Κίτρινη κάρτα στον Ντιγκινί

-Χωρίς πολλές φάσεις η αναμέτρηση, με τις δύο ομάδες να ψάχνουν τα πατήματά τους.

10′ Σέντρα από τον Πίττα, ο Ντιγκινί πήρε την κεφαλιά η οποία πέρασε μόλις δίπλα από το δεξί δοκάρι του Τέουνκενς.

Ξεκίνησε η αναμέτρηση

ΑΕΚ: Τέουνκενς, Τάντι (80′ Κωνσταντίνου), Φερνάντες, Μικέλ, Τρουγιόλς, Σπόλιαριτς (46′ Ακοράν), Σπιρόφσκι, Χέιτλι, Νάντο (67′ Αναστασίου), Ναράνχο, Μακρής (46′ Τρισκόφσκι).

ΑΠΟΛΛΩΝ: Δημητρίου, Πέδρο (55′ Φιλιώτης), Γιούστε, Σάλαϊ, Αγκίρε, Ντένιτς (88′ Βασιλείου), Μάρκοβιτς (46′ Χάμπος), Πίττας, Γιαννιώτας (88′ Νταμπό), Ντιγκινί, Μπένσοπ (63′ Σακέτι)

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Χέιτλι (27′, 3η), Σπιρόφσκι (45′), Τάντι (60′) / Ντιγκινί (23′), Σάλαϊ (50′, 3η)

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Λούκας Σωτηρίου