ΣΟΚ στο 95′ και αποκλεισμός για ΑΠΟΕΛ

Όνειρο μένει για τον ΑΠΟΕΛ η ένατη συμμετοχή σε φάση ομίλων ευρωπαϊκής διοργάνωσης.

Οι γαλαζοκίτρινοι κατάφεραν να χάσουν στα πλέι οφ του Europa League από την εξαιρετικά αδύναμη, όπως αποδείχθηκε, Σλόβαν Λίμπερετς, με 1-0, χάρη σε γκολ του Μάρα στο 95′ με εκτέλεση πέναλτι.

«Μοιραίος» για τον ΑΠΟΕΛ ο Αντρέ Ζεράλδες που έκανε «δώρο» το πέναλτι και το γκολ στους Τσέχους, με ένα ανόητο χέρι στην περιοχή.

H ομάδα του Μαρίνου Ουζουνίδη ήταν καλύτερη (κόντρα σε έναν αντίπαλο που δεν απείλησε καθόλου), έλεγχε τον αγώνα σε όλη του τη διάρκεια, όμως δεν μπόρεσε να φτιάξει αρκετές φάσεις για να βρει το γκολ, έχοντας μόλις δύο μεγάλες ευκαιρίες, αμφότερες με τον Νούχιου, που είχε δοκάρι 14′ κι ένα κοντινό πλασέ στο 51′.

Ο αποκλεισμός πληγώνει πολύ τον ΑΠΟΕΛ, όχι μόνο γιατί μένει εκτός Ευρώπης από μια αδύναμη τουλάχιστον δύο σκαλιά κατώτερη, αλλά κι επειδή χάνει την οικονομική «ανάσα» που θα έδινε στα ταμεία της εταιρείας η πρόκριση στους ομίλους.

96‘ Κίτρινη κάρτα σε Ντε Βινσέντι και Μάτουσεκ.

94′ ΓΚΟΛ, 1-0 η Σλόβαν με εκτέλεση πέναλτι του Μάρα.

93′ ΠΕΝΑΛΤΙ ΓΙΑ ΤΗ ΣΛΟΒΑΝ ΛΙΜΠΕΡΕΤΣ. Για χέρι του Ζεράλδες. Σωστά δόθηκε…

-Μπαίνουμε καθυστερήσεις, πέντε τα επιπρόσθετα λεπτά.

90′ Κίτρινη κάρτα στον Χρομάντα.

90′ Ζητάει ξανά πέναλτι η Σλόβαν, για χέρι του Σιέλη στην περιοχή. Κι αυτό σωστά δεν δόθηκε.

82′ Αλλαγή για τον ΑΠΟΕΛ, ο Κλωναρίδης παίρνει τη θέση του Τάμαρι.

80′ Ζητάει πέναλτι η Σλόβαν, παίζετε δείχνει ο ρεφ, σωστή η απόφαση.

79′ Αλλαγή για τη Σλόβαν, ο Μάτουσεκ αντικαθιστά τον Πέσιεκ.

-Mένουν 15 λεπτά και φαίνεται η παράταση να είναι το πιθανότερο ενδεχόμενο. Είναι καλύτερος ο ΑΠΟΕΛ, γυροφέρνει τα καρέ των Τσέχων αλλά δεν απειλεί.

69′ Κίτρινη κάρτα στον Νούχιου.

69′ Αλλαγή για τον ΑΠΟΕΛ, ο Ατζίλι στη θέση του Εντονγκαλά.

67′ Ο Ζαχίντ είχε πολύ καλές προϋποθέσεις να μπει στην περιοχή και να σουτάρει αλλά έχασε τον βηματισμό του!

55′ Αλλαγή για τη Σλόβαν, ο Ραμπουσίτς στη θέση του Μπεράν.

52′ Τεράστια ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ! Σέντρα του Εντονγκαλά, κεφαλιά-πάσα του Ντε Βινσέντι στον Νούχιου που από πλασάρει από πολύ κοντά, σώζει ενστικτωδώς ο Ενγκουγιέν!

-Πιο επιθετικός ο ΑΠΟΕΛ στα πρώτα λεπτά της επανάληψης, ψάχνει το γκολ

Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο

-Δύο ευκαιρίες για τον ΑΠΟΕΛ (στο πρώτο 15λεπτο), καμία για τη Σλόβαν Λίμπερετς στο πρώτο ημίχρονο.

Tέλος πρώτου ημιχρόνου

-Μετά το δοκάρι του Νούχιου πάντως ο ΑΠΟΕΛ ναι μεν κρατάει περισσότερο την μπάλα όμως αδυνατεί κι αυτός να φτιάξει κάτι καλό στην αντίπαλη περιοχή. Φτάσαμε τα 37 λεπτά αγώνα.

-Δεν απειλήθηκε μέχρι στιγμής η ομάδα του Ουζουνίδη.

14′ Ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ! Κεφαλιά του Νούχιου μετά από εκτέλεση κόρνερ, στο οριζόντιο δοκάρι!

11′ Επικίνδυνο γύρισμα του Τάμαρι, δεν πρόλαβε ο επερχόμενος Ζαχίντ να κάνει την κεφαλιά.

-Ξανά στο αριστερό άκρο της άμυνας ο Ενσούε με τον Ζεράλδες στα δεξιά.

7′ Κίτρινη κάρτα στον Κατσαράμπα.

-Κρατάει περισσότερο την μπάλα και πατάει καλύτερα ο ΑΠΟΕΛ σε αυτό το πρώτο διάστημα του αγώνα.

3′ Πρώτη φάση για τον ΑΠΟΕΛ, μετά από φάση διαρκείας στην περιοχή της Σλόβαν ο Τάμαρι στρώνει στον Ντε Βινσέντι που από το ύψος της περιοχής σουτάρει έξω

-Ξεκίνησε η αναμέτρηση! Καλή επιτυχία στον ΑΠΟΕΛ

ΣΛΟΒΑΝ ΛΙΜΠΕΡΕΤΣ: Ενγκουγιέν, Κοσέλνικ, Κατσαράμπα, Τιγιανί, Μίκουλα, Πέσιεκ (79′ Μάτουσεκ), Μάρα, Χρομάντα, Μπεράν (55′ Ραμπουσίτς), Γιουσούφ Χελάλ, Μοσκέρα

ΑΠΟΕΛ: Σίλβα, Ζεράλδες, Σιέλης, Ζόρζε, Ενσούε, Ανουάρ, Ζαχίντ, Ντε Βινσέντι, Τάμαρι (82′ Κλωναρίδης), Εντονγκαλά (69′ Ατζίλι), Νούχιου.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Κατσαράμπα (7′), Χρομάντα (90′), Μάτουσεκ (96′) / Νούχιου (69′), Ντε Βινσέντι (96′)

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Αντρέας Έκμπεργκ (Σουηδία)