Η πρόκριση χάθηκε από την άμυνα, πρόωρο «αντίο» από Απόλλωνα

Ο Απόλλωνας πήγε στη Σλοβακία με στόχο να πετύχει τουλάχιστον δύο γκολ, ώστε να στείλει τον επαναληπτικό με τη Ζίλινα στην παράταση. Ο συγκεκριμένος στόχος επετεύχθη, όμως οι κυανόλευκοι προδόθηκαν και πάλι από την άμυνά τους και το τελικό 2-2 τους αναγκάζει να πουν πρόωρο «αντίο» στην Ευρώπη.

Η προσπάθεια της ομάδας της Λεμεσού να ανατρέψει την ήττα με 3-1 που δέχθηκε στο «ΑΕΚ Αρένα» ήταν εξ αρχής εξαιρετικά δύσκολη, όμως φάνηκε πως δεν ήταν ακατόρθωτη. Το γκολ του Κολ στο 13′ έδωσε ελπίδες στους κυανόλευκους, η άμυνα των οποίων, όμως, έμπαζε για άλλη μια φορά. Αφότου οι Σλοβάκοι έχασαν τρεις ευκαιρίες στο επόμενο δεκάλεπτο, στο 27′ ήρθε το 1-1 και πάλι καλά που στο 37′ ο Βέλγος διαιτητής δεν είδε το χέρι του Μάρκοβιτς και δεν υπέδειξε πέναλτι για τους γηπεδούχους, κρατώντας τον Απόλλωνα στο παιχνίδι.

Η ομάδα του Αλεξάντερ Τσόρνιγκερ κατάφερε στο 51′ να πάρει και πάλι το προβάδισμα, χάρη σε γκολ του Ζράντι, όμως και πάλι η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Παρότι ο Απόλλωνας ήταν η ομάδα που χρειαζόταν το γκολ για να μην αποκλειστεί και να στείλει το ματς στην παράταση, ήταν η Ζίλινα που πατούσε καλύτερα και ήταν πιο απειλητική. Κι αφού στο 77′ ο Φιλιώτης έχασε μοναδική ευκαιρία για το 3-1, δύο λεπτά αργότερα ο Τζιμπρίλ έκανε το 2-2, «σκοτώνοντας» την κυπριακή ομάδα.

Σημειώνεται πως η Ζίλινα, που σε δύο ματς πέτυχε πέντε γκολ κόντρα στον Απόλλωνα, είχε και δύο δοκάρια, στο 71′ και το 86′.

Οι κυανόλευκοι αποχαιρετούν λοιπόν την Ευρώπη κι επικεντρώνονται αποκλειστικά στον στόχο του πρωταθλήματος, όπου αν θέλουν να έχουν ελπίδες, θα χρειαστεί να βελτιώσουν πολλά πράγματα στο παιχνίδι τους και ιδίως την άμυνά τους.

Η εξέλιξη της αναμέτρησης

93′ Κίτρινη κάρτα στον Σλεμπότνικ.

91′ Αλλαγή για τη Ζίλινα, Γκολιάν αντί Ντούρις.

-Τέσσερα λεπτά οι καθυστερήσεις.

88′ Διπλή αλλαγή για τη Ζίλινα, Σλεμπότνικ αντί Καπράλικ και Μίσλοβιτς αντί Γκόνο.

86′ Σουτ του Τζιμπρίλ στο δοκάρι.

79′ ΓΚΟΛ, 2-2 ισοφαρίζει η Ζίλινα με τον Τζιμπρίλ και βάζει φρένο στο όνειρο του Απόλλωνα για ανατροπή.

77′ Διπλή αλλαγή για τον Απόλλωνα, Γιάνγκα και Ντένιτς αντί Νταμπό και Μάρκοβιτς.

77′ Φοβερή ευκαιρία για τον Απόλλωνα! Η μπάλα στρώθηκε στον Φιλιώτη, σούταρε υπό εξαιρετικές προϋποθέσεις, όμως αστόχησε.

-Ο Απόλλωνας είναι η ομάδα που χρειάζεται το γκολ, όμως η Ζίλινα κρατάει περισσότερο την μπάλα και είναι πιο απειλητική.

72′ Κίτρινη κάρτα στον Νταμπό.

71′ Tεράστια ευκαιρία για τη Ζίλινα! Πλασέ του Καπράλικ, αποκρούει ο Γιοβάνοβιτς και ο Μίναρικ στέλνει την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι!

-Πάει στο αριστερό άκρο ο Μαλεκκίδης.

64′ Διπλή αλλαγή για τον Απόλλωνα, Μαυρίας και Ίλιεφ αντί Χαμάς και Κολ.

61′ Αλλαγή για τη Ζίλινα, ο Μπερνάτ δίνει τη θέση του στον Μπιτσακτσιάν.

55′ Κίτρινη κάρτα στον Κυριάκου.

54′ Αλλαγή για τον Απόλλωνα, ο Μαλεκκίδης στη θέση του Κατελάρη.

51′ ΓΚΟΛ, 2-1 ο Απόλλωνας παίρνει ξανά το προβάδισμα με σουτ του Ζράντι! Όπως και το πρώτο γκολ ξεκίνησε από τον Νταμπό και υπέροχη ενέργειά του από δεξιά, με τον Γάλλο να δίνει αυτή τη φορά και την ασίστ στον σκόρερ.

48′ Σουτ του Ντούρις, έξω.

Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο

-Στο άλλο παιχνίδι η Τομπόλ έκανε την έκπληξη, απέκλεισε στην παράταση τη Χάιντουκ Σπλιτ (4-1) και περιμένει Ζίλινα ή Απόλλωνα.

Τέλος ημιχρόνου

37′ Ζήτησαν πέναλτι οι Σλοβάκοι για χέρι του Μάρκοβιτς. Θα ‘πρεπε να σφυριχθεί, γλίτωσε ο Απόλλωνας.

35′ Μεγάλη ευκαιρία για τη Ζίλινα, ο Γιοβάνοβιτς σώζει στο κοντινό πλασέ του Κιβιόρ.

29′ Τεράστια χαμένη ευκαιρία από τον Πίττα, δεν μπόρεσε να νικήσει σε τετ-α-τετ τον Πέτρας.

27′ ΓΚΟΛ, 1-1 ισοφαρίζει η Ζίλινα με τρομερό γκολ του Μπερνάτ. Ο παίκτης που σκόραρε δις στο «ΑΕΚ Αρένα», νίκησε τον Γιοβάνοβιτς με εξαιρετικό φαλτσαριστό σουτ.

26′ Καλή ευκαιρία για τον Απόλλωνα, ο Πέτρας μπλοκάρει το σουτ του Πίττα.

22′ Μεγάλη ευκαιρία για τους Σλοβάκους, εξαιρετική απόκρουση του Γιοβάνοβιτς στο σουτ του Ντούρις.

20′ Σουτ του Τζιμπρίλ, άστοχο.

19′ Απειλεί με Καπράλικ η Ζίλινα, μόλις έξω το πλασέ του.

-Ιδανική εξέλιξη για τους κυανόλευκους το γρήγορο γκολ. Σκόραρε στο ντεμπούτο του ως βασικός ο Αργεντινός.

13′ ΓΚΟΛ, 1-0 ο Απόλλωνας με τον Κολ! Μετά από ωραία ενέργεια, ο Νταμπό έδωσε στον Φιλιώτη κι αυτός στον Κολ, που με πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Πετράς!

9′ Καλό σουτ του Μπερνάτ, αποκρούει δύσκολα ο Γιοβάνοβιτς.

3′ Κεφαλιά του Νασιμέντο, λίγο έξω! Απειλεί με γρήγορο γκολ ο Απόλλωνας.

-Ξεκίνησε ο αγώνας. Καλή επιτυχία στον Απόλλωνα!

ΖΙΛΙΝΑ: Πετράς, Ρουσνάκ, Μίναρικ, Κιβιόρ, Ανάνγκ, Γκόνο (88′ Μίσλοβιτς), Φάζλαγκιτς, Μπερνάτ (61′ Μπιτσακτσιάν), Καπράλικ (88′ Σλεμπότνικ), Ντούρις (91′ Γκολιάν), Τζιμπρίλ

ΑΠΟΛΛΩΝ: Γιοβάνοβιτς, Φιλιώτης, Κατελάρης (54′ Μαλεκκίδης), Νασιμέντο, Χαμάς (64′ Μαυρίας), Μάρκοβιτς (77′ Ντένιτς), Κυριάκου, Κολ (64′ Ίλιεφ), Ζράντι, Πίττας, Νταμπό (77′ Γιάνγκα)

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Σλεμπότνικ (93′) / Κυριάκου (55′), Νταμπό (72′)

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Αλεξάντρ Μπουκό (Βέλγιο)