Έβαλε «στοπ» στο σερί με ανατροπή στο Τσίρειο η Ανόρθωση

Άργησε, αλλά έστω και προς το τέλος, κατάφερε η Ανόρθωση να πάρει την πρώτη της νίκη στα πλέι οφ, να βάλει φρένο στο αρνητικό σερί (οκτώ αγώνων) στο πρωτάθλημα και να… γλιτώσει από τα διάφορα αρνητικά ρεκόρ που κινδύνευε να καταγράψει.

Η ομάδα της Αμμοχώστου επικράτησε με 2-1 της ΑΕΛ στο Τσίρειο για την 9η και προτελευταία αγωνιστική, έπειτα από ανατροπή, «κτυπώντας» στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου και στην αρχή του δεύτερου, σε ένα παιχνίδι που πάντως είχε κακό ρυθμό κι ελάχιστες καλές φάσεις.

Οι Λεμεσιανοί, που παρατάχθηκαν με… βαρύ ροτέισιον (εννέα αλλαγές από τον Ντούσαν Κέρκεζ σε σχέση με το παιχνίδι με την Ομόνοια), είχαν ανοίξει το σκορ στο 37ο λεπτό με τον Γεωργίου, που σκόραρε με δυνατό σουτ έπειτα από λάθος του Κορέια.

Η απάντηση της ομάδας του Τιμούρ Κετσπάγια δεν άργησε να έρθει καθώς στο 44′ ο Αμπαρτζουμιάν με πλασέ από πλάγια θέση αιφνιδίασε τον (εξαιρετικό κατά τ’ άλλα) Κεραυνό, φέρνοντας στο ματς στα ίσα, με τους κυανόλευκους να φέρνουν «τούμπα» το ντέρμπι στο 47′, όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ ο Κορέα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με κεφαλιά, για τρίτη φορά έπειτα από τα δύο του γκολ στον ημιτελικό με τον ΑΠΟΕΛ.

Η «Κυρία», που ναι μεν έχει το μυαλό της στον τελικό κυπέλλου με τον Ολυμπιακό (15/5) όμως έπαιξε με… φουλ βασική ενδεκάδα (απουσίασαν λόγω τραυματισμού Κ. Αρτυματάς και Μίχα), ανέβηκε με την πρώτη της νίκη στη β’ φάση στους 57 βαθμούς, ενώ η ΑΕΛ, που δέχθηκε τρίτη διαδοχική ήττα στο πρωτάθλημα και πέμπτη συνολικά (με τις δύο από τον Ολυμπιακό για το κύπελλο), παρέμεινε στους 68 κι έχασε τις τελευταίες ελπίδες που είχε για κατάληψη της δεύτερης θέσης, μένοντας οριστικά στην τρίτη.

80′ Διπλή αλλαγή για την Ανόρθωση, Μανιάς αντί Κβιλιτάια και Ελουντού αντί Καλτσά.

79′ Αλλαγή για την ΑΕΛ, ο Μελαναρκίτης στη θέση του Αντάμοβιτς.

77′ Κίτρινη κάρτα στον Σάντος.

75′ Σουτ του Μπάμπιτς, μπλοκάρει ο Λόρια.

69′ Αλλαγή για την ΑΕΛ, ο Κωνσταντινίδης αντί του Γεωργίου.

69′ Αλλαγή για την Ανόρθωση, ο Χριστοφή στη θέση του Οκριασβίλι.

67′ Μεγάλη ευκαιρία για την Ανόρθωση, με τους Νταουσβίλι και Καλτσά να μην μπορούν να σκοράρουν, πρώτα ο Σάντος και μετά ο Κεραυνός έσωσαν την εστία της ΑΕΛ.

64′ Εκτέλεση φάουλ του Καλτσά, απέκρουσε ο Κεραυνός.

61′ Τριπλή αλλαγή για την ΑΕΛ. Ντανίλο αντί Α. Αβραάμ, Σάντος αντί Κυριάκου και Ριέρα αντί Αβντιγιάι.

56′ Αλλαγή για την Ανόρθωση, ο Μαργκάσα στη θέση του Αμπαρτζουμιάν.

-Έφερε «τούμπα» το ντέρμπι η Ανόρθωση, με τον Κύπριο αμυντικό να σκοράρει για τρίτη φορά (όλες με κεφαλιά), μετά τα δύο γκολ στον ημιτελικό με τον ΑΠΟΕΛ.

47′ ΓΚΟΛ, 1-2 η Ανόρθωση με κεφαλιά του Κορέα, μετά από εκτέλεση κόρνερ του Καλτσά!

Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο

44′ ΓΚΟΛ, 1-1 ισοφαρίζει η Ανόρθωση με τον Αμπαρτζουμιάν. Κλέψιμο του Καλτσά, ο Αρμένιος πήρε την μπάλα, προωθήθηκε, συνέκλινε, μπήκε στην περιοχή κι ενώ η άμυνα της ΑΕΛ περίμενε πάσα, αυτός πλάσαρε κι αιφνιδίασε τον Βοζίνια.

37′ ΓΚΟΛ, 1-0 η ΑΕΛ με τον Γεωργίου, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Κορέια μετά από σέντρα του Δ. Αβραάμ και με δυνατό σουτ νίκησε τον Λόρια.

27′ Πρώτη τελική για την ΑΕΛ με σουτ του Γεωργίου, άστοχο.

26′ Σουτ του Αμπαρτζουμιάν, πέφτει και μαζεύει ο Κεραυνός.

-Πολύ χαμηλός ο ρυθμός και κακό το ματς στο Τσίρειο.

11′ Κίτρινη κάρτα στον Ρισβάνη.

8′ Εκτέλεση φάουλ από τον Παπαφώτη, γλίστρησε ο άσος της ΑΕΛ, πολύ άστοχη η προσπάθειά του.

4′ Μεγάλη ευκαιρία για την Ανόρθωση με κεφαλιά του Κβιλιτάια μετά από εκτέλεση κόρνερ του Καλτσά, εκτινάχθηκε κι απέκρουσε εντυπωσιακά ο Κεραυνός.

1′ Σουτ του Καλτσά λίγο έξω από την περιοχή, κόντραρε κι έφυγε σε κόρνερ.

-Ξεκίνησε η αναμέτρηση.

ΑΕΛ: Κεραυνός, Κυριάκου (61′ Σάντος), Τεϊσέιρα, Πσισέ, Α. Αβραάμ (61′ Ντανίλο), Αντάμοβιτς (79′ Μελαναρκίτης), Δ. Αβραάμ, Παπαφώτης, Αβντιγιάι (61′ Ριέρα), Γεωργίου (69′ Κωνσταντινίδης), Μπάμπιτς

ΑΝΟΡΘΩΣΗ: Λόρια, Βργκοτς, Ρισβάνης, Κορέα, Κορέια, Καλτσάς (80′ Ελουντού), Νταουσβίλι, Αμπαρτζουμιάν (56′ Μαργκάσα), Χουσμπάουερ, Οκριασβίλι (69′ Χριστοφή), Κβιλιτάια (80′ Μανιάς).

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Σάντος (77′) / Ρισβάνης (11′)

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Χριστοφή Τιμόθεος
Α’ Βοηθός Διαιτητής: Τουμάζου Ανδρέας
Β’ Βοηθός Διαιτητής: Βασιλείου Αδάμος
4ος Διαιτητής: Σολωμού Δημήτρης
VAR: Θεουλή Χρυσοβαλάντης