«Πετάει» ο Ολυμπιακός, βυθίζεται η Πάφος!

Σπουδαία νίκη για τον Ολυμπιακό, ο οποίος επικράτησε με 2-1 της Πάφου στο Μακάρειο για την 5η αγωνιστική του πρωταθλήματος και «πέταξε» στα ψηλά της βαθμολογίας!

Στην επανάληψη σημειώθηκαν όλα τα γκολ της αναμέτρησης, με τον Μάντζη να ανοίγει το σκορ στο 60′ για τους γηπεδούχους και τον Γκουστάβο στο 75′ να σκοράρει με απευθείας εκτέλεση φάουλ (για δεύτερη φορά) διπλασιάζοντας τα γκολ του Ολυμπιακού, ενώ η Πάφος μείωσε στο 94′ με εκτέλεση πέναλτι του Βαλακάρι.

Στους εννέα βαθμούς κι ισόβαθμος με την ΑΕΛ στην τρίτη θέση και στο -1 από ΑΕΚ και Απόλλωνα (που έχει παιχνίδι λιγότερο) ο Ολυμπιακός, ενώ η Πάφος, που ξεκίνησε τη σεζόν με στόχο όχι μόνο την εξάδα αλλά και την έξοδο στην Ευρώπη, παρέμεινε χωρίς νίκη και στην προτελευταία θέση με μόλις δύο βαθμούς.

Τέλος αγώνα!

94′ ΓΚΟΛ, 2-1 η Πάφος, μειώνει με την εύστοχη εκτέλεση του Βαλακάρι.

93′ Πέναλτι για την Πάφο!

88′ Κίτρινη κάρτα στον Ανδρέου.

81′ Αλλαγή για την Πάφο, ο Κούζικ στη θέση του Φορ.

77′ Αλλαγή για τον Ολυμπιακό, ο Πεχλιβάνης στη θέση του Μάντζη.

77′ Αλλαγή για την Πάφο, ο Φυλακτού στη θέση του Χάτσινσον.

75′ ΓΚΟΛ, 2-0 ο Ολυμπιακός με εκτέλεση φάουλ του Γκουστάβο!

66′ Αλλαγή για την Πάφο, ο Ράκελς αντί του Μπεριγκό.

65′ Κίτρινη κάρτα στον Χάτσινσον.

60′ ΓΚΟΛ, 1-0 ο Ολυμπιακός με κεφαλιά του Μάντζη!

59′ Μεγάλη απόκρουση του Ρούτκο, σουτ του Ζαχαρίου έξω.

58′ Αλλαγή για τον Ολυμπιακό, ο Ζαχαρίου στη θέση του Σαντάνα.

56′ Σουτ του Βαλακάρι, αποκρούει ο Μιχαήλ.

-Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο

45′ Κίτρινη κάρτα στον Μάντζη.

43′ Κίτρινη κάρτα στον Βαλεριάνο.

38′ Nέα φάση για τους μαυροπράσινους, με τον Μάντζη, έδιωξαν σε κόρνερ οι της Πάφου!

36′ Μεγάλη ευκαιρία για τους γηπεδούχους, ο Φαν Κέσελ έδωσε στον Μανρίκε που σούταρε μόλις πάνω από το οριζόντιο δοκάρι!

34′ Έχασε σπουδαίες προϋποθέσεις ο Ολυμπιακός που βγήκε στην αντεπίθεση με τον Μάντζη, όμως η πάσα του Ελλαδίτη στον αφύλακτο Φαν Κέσελ που ήταν σε θέση για γκολ ήταν αδύναμη κι ο Βαλεριάνος πρόλαβε κι έδιωξε.

-Δυσκολεύεται πολύ ο Ολυμπιακός να κρατήσει την μπάλα και μετά τη φάση που έφτιαξε στο 2′ δεν έχει πλησιάσει ξανά τα αντίπαλα καρέ.

28′ Κεφαλιά του Βαλακάρι, ούτε αυτή βρήκε στόχο, σε μια καλή φάση για την Πάφο.

22′ Εκτέλεση φάουλ του Πάντσεον, έξω.

18′ Σουτ κι από τον Χάτσινσον, πολύ άστοχο.

17′ Σουτ του Βαλακάρι, έβαλε την κόντρα ο Σαμπίνια.

-Aνέβηκε κάπως στα τελευταία λεπτά η Πάφος αλλά δεν μπόρεσε να απειλήσει στο πρώτο δεκάλεπτο.

5′ Κίτρινη κάρτα στον Γαρουφαλιά.

2′ Σουτ του Γκουστάβο, μαζεύει ο Ρούτκο. Για τον Ολυμπιακό η πρώτη φάση του αγώνα.

-Ξεκίνησε η αναμέτρηση

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Μιχαήλ, Κυριάκου, Ανδρέου, Σαμπίνια, Νάνι, Σαντάνα (58′ Ζαχαρίου), Μανρίκε, Γαρoυφαλλιάς (67′ Σωτηρίου), Γκουστάβο, Φαν Κέσελ, Μάντζης (77′ Πεχλιβάνης).

ΠΑΦΟΣ: Ρούτκο, Αουρέλιο, Σάιθ, Αραγιούρι, Βαλεριάνος, Πάντσεον, Χάτσινσον (77′ Φυλακτού), Βαλακάρι, Φορ (81′ Κούζικ), Βα, Μπεριγκό (66′ Ράκελς).

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Γαρουφαλιάς (5′), Μάντζης (45′), Ανδρέου (88′) / Βαλεριάνος (43′), Χάτσινσον (65′)

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Kυριάκος Χριστοδούλου