Μαυροπράσινο «τρένο» στο -1 από την κορυφή!

Σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι που διεξήχθη στο Μακάρειο και με το οποίο άνοιξε η αυλαία της 12ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος, ο Ολυμπιακός επικράτησε με 3-2 της Καρμιώτισσας και συνέχισε την ξέφρενή του πορεία!

Μάλιστα οι μαυροπράσινοι πήραν το τρίποντο έπειτα από ανατροπή αφού ήταν οι φιλοξενούμενοι που στο 8ο λεπτό άνοιξαν το σκορ με τον Ρόμο, που σκόραρε κόντρα στην πρώην του ομάδα και δεν πανηγύρισε, με την ισοφάριση για λογαριασμό των γηπεδούχων να έρχεται στο 21′ με πανέμορφο γκολ του Ζαχαρίου.

Φορτσάτα ξεκίνησε στην επανάληψη ο Ολυμπιακός που σκόραρε δις σε ένα δίλεπτο, αρχικά με τον Ανδρέου στο 49′ κι ακολούθως με τον Μάντζη στο 51′, βάζοντας έτσι στέρεες βάσεις για τη νίκη, ενώ το μόνο που κατάφερε η Καρμιώτισσα ήταν να μειώσει στο 73′ με εκτέλεση πέναλτι του Ι. Σάσι.

Μετά από αυτή τη νίκη, που ήταν η έβδομή του σε 12 αγώνες (τέταρτη στα τελευταία πέντε ματς στα οποία είναι αήττητος), ο Ολυμπιακός έφτασε τους 22 βαθμούς κι ανέβηκε (ίσως προσωρινά) στην τρίτη θέση και στο -1 (!) από την κορυφή, έχοντας πάντως δύο αγώνες περισσότερους από τον Απόλλωνα κι έναν από την Ανόρθωση.

Οι Πολεμιδιώτες, από την άλλη, των οποίων το αήττητο σερί (τριών αγώνων) έλαβε τέλος, παρέμειναν με 11 βαθμούς στην 11η θέση, κινδυνεύοντας να δουν τη διαφορά τους από τις τελευταίες θέσεις να μειώνεται.

Σημειώνεται πως με τα γκολ που πέτυχαν οι Μάντζης και Σάσι έφτασαν τα έξι στο πρωτάθλημα και ανέβηκαν στην πρώτη θέση του πίνακα των σκόρερ παρέα με τους Ντιγκινί και Σαντίκ.

91′ Πέμπτη αλλαγή για τον Ολυμπιακό, ο Μίλετιτς αντικαθιστά τον Μάντζη.

87′ Εκτέλεση φάουλ του Φράγκου, μαζεύει ο Μιχαήλ.

85′ Διπλή αλλαγή για τον Ολυμπιακό, Σαντάνα και Φαν Κέσελ αντικαθιστούν Γαρουφαλλιά και Ζαχαρίου.

84′ Διπλή αλλαγή για την Καρμιώτισσα, Νεοφύτου και Φράγκος στις θέσεις των Ευσταθίου και Ρέινολντς.

76′ Αλλαγή για τον Ολυμπιακό, ο Σαρφό στη θέση του Γκουστάβο.

75′ Μεγάλη ευκαιρία τους μαυροπράσινους με τον Σάλι που από πλεονεκτική θέση έκανε πολύ κακό σουτ.

74′ Πάει να απαντήσει άμεσα ο Ολυμπιακός αλλά η κεφαλιά του Μανρίκε δεν ανησύχησε ιδιαίτερα τον Κυριακίδη που μάζεψε.

73′ ΓΚΟΛ, 3-2 μειώνει η Καρμιώτισσα με εκτέλεση πέναλτι του Ι. Σάσι.

72′ Πέναλτι για την Καρμιώτισσα, για ανατροπή του Μπαρκάν από τον Μιχαήλ.

64′ Τρίτη αλλαγή για την Καρμιώτισσα, ο Μπαρκάν αντικαθιστά τον Παχίπη.

62‘ Κίτρινη στον Ρόμο.

62′ Αλλαγή για την Καρμιώτισσα, ο Χρίστου στη θέση του Καπαρτή.

55′ Αλλαγή για την Καρμιώτισσα, ο Μ. Σασί στη θέση του Χριστοφή.

-Ξεκίνησαν φουριόζα στην επανάληψη οι μαυροπράσινοι και μέσα σε δύο λεπτά πήραν «γερό» προβάδισμα.

51′ ΓΚΟΛ, 3-1 ο Ολυμπιακός με τον Μάντζη! Ο Ελλαδίτης σκόραρε στην κενή εστία μετά από ωραία προσπάθεια και πάσα του Σάλι ο οποίος «τράβηξε» προς το μέρος του τον Κυριακίδη.

49′ ΓΚΟΛ, 2-1 ο Ολυμπιακός με τον Ανδρέου! Μετά από εκτέλεση φάουλ και κεφαλιά του Μάντζη, ο Κύπριος αμυντικός από κοντά σπρώχνει την μπάλα στα δίχτυα.

46′ Ο Ανδρέου διώχνει σωτήρια πριν η μπάλα περάσει τη γραμμή στο πλασέ του Ι. Σάσι!

Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο

-Aλλαγή για τον Ολυμπιακό, ο Σάλι στη θέση του Πεχλιβάνη.

Τέλος ημιχρόνου

45′ Σουτ του Πέρες, έξω! Καλή φάση για την Καρμιώτισσα.

44‘ Σουτ του Ρόμο, δύσκολα διώχνει ο Μιχαήλ.

43′ Ξανά ο πορτιέρο της Καρμιώτισσας λέει «όχι», αυτή τη φορά σε σουτ του Πεχλιβάνη που κόντραρε και κατευθυνόταν προς την εστία του!

40′ Νέα σπουδαία φάση για τον Ολυμπιακό, με τον Κυριακίδη να σώζει στο κοντινό πλασέ του Ζαχαρίου!

39′ Κίτρινη κάρτα στον Καπαρτή.

34‘ Κίτρινη κάρτα στον Κυριάκου.

32′ Aνεπανάληπτη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό! Τραγικό λάθος του Πέρες, ο Μάντζης κλέβει και βγαίνει στο τετ-α-τετ με τον Κυριακίδη, τον περνάει από αριστερά και πλασάρει στην κενή εστία, αλλά ο Πολύζος πρόλαβε κι έδιωξε πριν η μπάλα περάσει τη γραμμή!

27′ Ευκαιρία για τον Ολυμπιακό, ο Κυριακίδης πέφτει στη γωνία του κι αποκρούει το σουτ του Σαντάνα.

21′ ΓΚΟΛ, 1-1 ισοφαρίζει ο Ολυμπιακός με εξαιρετική προσπάθεια και σουτ του Ζαχαρίου!

-Από το ξεκίνημα του αγώνα οι φιλοξενούμενοι πατάνε καλύτερα και συνεχίζουν και μετά το γκολ τους.

-Ο Βενεζουελάνος επιθετικός σκόραρε κόντρα στην πρώην του ομάδα και δεν πανηγύρισε.

8′ ΓΚΟΛ, 0-1 η Καρμιώτισσα με τον Ρόμο, που έπιασε ένα ωραίο δυνατό σουτ από το ύψος της περιοχής και νίκησε τον Μιχαήλ!

2′ Διαγώνιο σουτ του Ρόμο, έξω. Πρώτη φάση στο παιχνίδι για την Καρμιώτισσα.

-Ξεκίνησε η αναμέτρηση.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Μιχαήλ, Κυριάκου, Ανδρέου, Σωτηρίου, Μανρίκε, Νάνι, Γκουστάβο (76′ Σαρφό), Σαντάνα (85′ Γαρουφαλλιάς), Ζαχαρίου (85′ Φαν Κέσελ), Πεχλιβάνης (46′ Σάλι), Μάντζης (91′ Μίλετιτς)

ΚΑΡΜΙΩΤΙΣΣΑ: Κυριακίδης, Χριστοφή (55′ Μ. Σασί), Πέρες, Πολύζος, Ευσταθίου (84′ Νεοφύτου), Ρέινολντς (84′ Φράγκος), Παχίπης (64′ Μπαρκάν), Ι. Σασί, Καπαρτής (62′ Χρίστου), Χατζηβασίλης, Ρομό.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Κυριάκου (34′) / Καπαρτής (39′), Ρόμο (62′)

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Μάριος Χριστοφόρου