Ούτε τώρα ο Απόλλωνας, τον κράτησε από κάτω η ΑΕΛ

Μετά από ένα ντέρμπι με πάθος, ένταση, μπόλικες κάρτες (δέκα), διαμαρτυρίες κυρίως από πλευράς κυανολεύκων και κάποιες μεγάλες ευκαιρίες κυρίως από πλευράς γαλαζοκιτρίνων, Απόλλωνας και ΑΕΛ… συμβιβάστηκαν στη «λευκή» ισοπαλία (0-0) για τη 2η αγωνιστική των πλέι οφ.

Αποτέλεσμα που δεν ευνοεί καμία ομάδα, μιας και οι τυπικά γηπεδούχοι, που ούτε στο τρίτο φετινό λεμεσιανό ντέρμπι κατάφεραν να πάρουν τη νίκη, παρέμειναν στην τρίτη θέση και στο -4 από την κορυφή, στην οποίαν απέτυχαν να ανέβουν οι γαλαζοκίτρινοι, οι οποίοι εντούτοις κατάφεραν να αφήσουν τους συμπολίτες τους από κάτω τους.

Παράπονα από πλευράς Απόλλωνα εκφράστηκαν κατά τη διάρκεια του ντέρμπι, κυρίως στο 34′ για χέρι του Ριέρα (εξαιρετικά δύσκολη φάση) αλλά και στο 51′ για δεύτερη κίτρινη κάρτα στον Ζντραφκόφσκι (φαίνεται σωστά να μην αποβλήθηκε). Παράλληλα στο 45+1′ ακυρώθηκε γκολ του Απόλλωνα με (ορθή) υπόδειξη οφσάιντ.

Στους 59 βαθμούς ανέβηκε η ΑΕΛ, που επέστρεψε στο -1 από την πρώτη θέση, στους 56 ο Απόλλωνας.

93′ Κίτρινη κάρτα στον Ντένιτς.

85′ Διπλή αλλαγή για την ΑΕΛ, Αβντιτζάι και Κυριάκου στις θέσεις των Γεωργίου και Έουλερ.

83′ Τεράστια ευκαιρία για την ΑΕΛ με σουτ του αφύλακτου Αντάμοβιτς πάνω από τα δοκάρια.

82′ Κίτρινη κάρτα στον Γεωργίου.

79′ Ολοκληρώνει με τριπλή αλλαγή ο Πετράκης. Μπένσοπ, Γιαννιώτας και Παπουνασβίλι αντικαθιστούν Ντιγκινί, Μπίσεσβαρ και Νταμπό.

77′ Κίτρινη κάρτα στον Πάντιτς.

75′ Κίτρινη κάρτα σε Ρομπέρζ και Έουλερ μετά από ένταση μπροστά στον πάγκο της ΑΕΛ.

73′ Αλλαγή για την ΑΕΛ, ο Αντάμοβιτς στη θέση του Ριέρα.

72′ Κίτρινη κάρτα στον Σακέτι.

70′ Διπλή αλλαγή για τον Απόλλωνα. Σακέτι και Ντένιτς αντικαθιστούν Μάρκοβιτς και Χάμπο.

67′ Σουτ του Ντιγκινί, αποκρούει ο Βοζίνια. Καλή φάση για τον Απόλλωνα.

63′ Κίτρινη κάρτα στον Μάρκοβιτς.

58′ Μακρινό σουτ του Ντανίλο, απέκρουσε ο Γιοβάνοβιτς.

58′ Ευκαιρία για την ΑΕΛ με τον Αντωνίου, ο Ρομπέρζ ανέκοψε σωτήρια το πλασέ του.

56′ Αλλαγή για την ΑΕΛ, ο Ντανίλο στη θέση του Ζντραφκόφσκι.

54′ Πλασέ του Γιούστε από καλή θέση, πάνω από τα δοκάρια.

51′ Διαμαρτυρίες από πλευράς Απόλλωνα για δεύτερη κίτρινη κάρτα στον Ζντραφκόφσκι για φάουλ στον Νταμπό.

46′ Καλή φάση για τον Απόλλωνα με σουτ του Πίττα, άστοχο.

Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο

45+1′ Ακυρώνεται γκολ του Απόλλωνα με υπόδειξη οφσάιντ. Σωστή απόφαση, καθώς όταν ο Νταμπό υποδέχθηκε την μπάλα (πριν δώσει στον Μάρκοβιτς που σκόραρε) ήταν εκτεθειμένος.

35′ Τεράστια ευκαιρία για την ΑΕΛ με τον Μαέ να μπαίνει στην περιοχή και να βρίσκεται φάτσα με τον Γιοβάνοβιτς, προτίμησε να γυρίσει στον Γεωργίου ο οποίος πλάσαρε, ο Πέδρο σταμάτησε την πορεία της μπάλας προς τα δίχτυα.

34′ Zητά πέναλτι ο Απόλλωνας για χέρι του Ριέρα. Εξετάζεται από το VAR η φάση, δεν δίνεται κάτι.

-Αντιμετωπίζει πρόβλημα ο Μεντόγεβιτς. Σύμφωνα με όσα μεταφέρει η Cytavision συνεννοήθηκε με τον προπονητή του και θα προσπαθήσει να βγάλει το ημίχρονο.

30′ Κίτρινη κάρτα στον Μεντόγεβιτς.

28′ Πρώτη καλή ευκαιρία για τον Απόλλωνα με σουτ του Πίττα έξω από την περιοχή, πέφτει και μαζεύει ο Βοζίνια.

28′ Ευκαιρία για τον Απόλλωνα, έβαλε σωτήρια την κόντρα ο Τεϊσέιρα στο σουτ του Μπίσεσβαρ.

26‘ Σουτ του Μαέ, κόντραρε, η μπάλα κατέληξε στον Ζντραφκόφσκι, κόντραρε και το δικό του σουτ.

23′ Κίτρινη κάρτα στον Ζντραφκόφσκι.

22′ Επικίνδυνο γύρισμα του Μαλεκκίδη, ανέκοψε σωτήρια ο Τεϊσέιρα.

21′ Πρώτη καλή φάση στο ντέρμπι με σουτ του Έουλερ έξω από την περιοχή, μόλις έξω.

20′ Σέντρα-σουτ του Τόρες, έδιωξε σε κόρνερ ο Γιοβάνοβιτς.

16′ Kίτρινη κάρτα στον Πέδρο.

15′ Εκτέλεση φάουλ του Μάρκοβιτς, έξω.

-Παιχνίδι κέντρου με δύναμη, ένταση και χωρίς κάποια καλή φάση σε αυτό το πρώτο δεκάλεπτο.

4′ Πλασέ του Μπίσεσβαρ από το ύψος της περιοχής, άστοχο.

-Ξεκίνησε το ντέρμπι.

ΑΠΟΛΛΩΝ: Γιοβάνοβιτς, Πέδρο, Ρομπέρζ, Γιούστε, Μαλεκκίδης, Χάμπος (70′ Ντένιτς), Μάρκοβιτς (70′ Σακέτι), Μπίσεσβαρ (79′ Γιαννιώτας), Πίττας, Ντιγκινί (79′ Μπένσοπ), Νταμπό (79′ Παπουνασβίλι).

ΑΕΛ: Βοζίνια, Αντωνίου, Τεϊσέιρα, Πάντιτς, Έουλερ (85′ Κυριάκου), Ζντραφκόφσκι (56′ Ντανίλο), Μεντόγεβιτς, Ριέρα (73′ Αντάμοβιτς), Τόρες, Γεωργίου (85′ Αβντιτζάι), Μαέ.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Πέδρο (16′), Μάρκοβιτς (63′), Σακέτι (72′), Ρομπέρζ (75′), Ντένιτς (93′) / Ζντραφκόφσκι (23′), Μεντόγεβιτς (30′), Έουλερ (75′), Πάντιτς (77′), Γεωργίου (82′)

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Σωτηρίου Λούκας
Α’ Βοηθός Διαιτητής: Γεωργίου Παύλος
Β’ Βοηθός Διαιτητής: Γεωργίου Χαράλαμπος
4ος Διαιτητής: Κουμή Δημήτρης
VAR: Χριστοφόρου Μάριος