Ισοπαλία που δεν… βολεύει στην «Αρένα»

Ισόπαλο 1-1 ολοκληρώθηκε το ντέρμπι της 18ης αγωνιστικής ανάμεσα σε ΑΕΚ και Ανόρθωση, αποτέλεσμα που δεν βολεύει ιδιαίτερα καμία από τις δύο ομάδες.

Οι κιτρινοπράσινοι προηγήθηκαν στον αγώνα που διεξήχθη στο «ΑΕΚ Αρένα» χάρη σε γκολ του Τρισκόφσκι στο 52ο λεπτό, με τον Σκοπιανό να σκοράρει για 15η φορά απέναντι στην «Κυρία» και έβδομη στα τελευταία επτά μεταξύ τους ματς, ενώ η ομάδα της Αμμοχώστου ισοφάρισε στο 70′ με τον Νοβότνι ο οποίος άνοιξε λογαριασμό με τον φοίνικα στο στήθος.

Η ΑΕΚ, η οποία διατήρησε το αήττητο σερί της στα ντέρμπι (5-3-0) έχασε την ευκαιρία να εκμεταλλευτεί την έδρα της και να επιστρέψει στην κορυφή της βαθμολογίας, φτάνοντας τους 33 βαθμούς και μένοντας στην τρίτη θέση, στο -1 από Άρη και στο -2 από τον πρωτοπόρο πλέον Απόλλωνα.

Από την άλλη η Ανόρθωση, που είχε την πρώτη της απώλεια βαθμών μετά από τέσσερις σερί νίκες και πήγε στους 26 βαθμούς, απέτυχε να μειώσει τη διαφορά της από την κορυφή και βρίσκεται στο -9 από την πρώτη θέση με αγώνα λιγότερο («χρωστά» δύο ματς έναντι ενός των πρωτοπόρων), ενώ υποχώρησε στην πέμπτη θέση καθώς την ξεπέρασε κατά έναν βαθμό η Ομόνοια, που έχει πάντως δύο ματς περισσότερα.

Η ΑΕΚ ξεκίνησε καλύτερα το ντέρμπι, έφτιαξε τις πρώτες φάσεις, ενώ στο 21′ είχε τη σπουδαιότερη ευκαιρία του πρώτου μέρους, με κεφαλιά του Τάντι. Οι κιτρινοπράσινοι πατούσαν καλύτερα στο γήπεδο, έφταναν πιο εύκολα στην αντίπαλη περιοχή κι ήταν πιο απαιτητικοί, όμως δεν μπόρεσαν να παραβιάσουν την εστία του Λόρια, κάτι που όμως έκαναν στο ξεκίνημα της επανάληψης. Στο 52′, μετά από εκτέλεση κόρνερ και κεφαλιά του Ρομό, η μπάλα κατέληξε στον Ακοράν ο οποίος έδωσε παράλληλα στον Τρισκόφσκι, ο οποίος είχε εύκολο έργο να σκοράρει για δεύτερη σερί αγωνιστική κάνοντας το 1-0 με το δέκατο του γκολ στη σεζόν.

Η αντίδραση της Ανόρθωσης άργησε, αλλά ήρθε στο 70′. Στην πρώτη της καλή φάση στο β’ μέρος η «Κυρία» έφερε το ματς στα ίσα, με πισινή κεφαλιά του Νοβότνι έπειτα από σέντρα του Αμπαρτζουμιάν. Οι κυανόλευκοι ανέβηκαν μετά το γκολ τους κι ήταν αυτοί που έφτασαν πιο κοντά στο δεύτερο και την ανατροπή, στο 77′ με Νοβότνι και στο 81′ με Καλτσά, όμως εντέλει καμία ομάδα δεν σκόραρε ξανά και το 1-1 έμεινε μέχρι τέλους.

94′ Αλλαγές για την ΑΕΚ, Γκονζάλεθ αντί Μάμας και Ολατούντζι αντί Τρισκόφσκι.

88′ Κίτρινη κάρτα σε Χριστοφή και Μάμα.

83′ Δυνατό μακρινό σουτ του Πόποβιτς, μαζεύει με δεύτερη προσπάθεια ο Τούμπας!

82′ Σουτ του Μάμα, έξω.

81′ Φοβερή ευκαιρία για την Ανόρθωση με τον Καλτσά που πέρασε τον Τούμπα από πλάγια θέση και πλάσαρε από δύσκολη γωνία, η μπάλα πέρασε μόλις έξω!

78′ Αλλαγές για την Ανόρθωση, Ιωάννου και Καλτσάς αντικαθιστούν Βερχόβετς και Λάζαρο αντίστοιχα.

77′ Μεγάλη ευκαιρία για την Ανόρθωση με κεφαλιά του Νοβότνι, έξω!

75′ Αλλαγές για την ΑΕΚ, Ναούμ αντί Εσπινόσα και Ντάρμπισαϊαρ αντί Ρομό.

75′ Πλασέ του Τρισκόφσκι από κοντά αλλά σε πλάγια θέση, στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.

70′ ΓΚΟΛ, 1-1 ισοφαρίζει η Ανόρθωση με τον Νοβότνι! Σέντρα του Αμπαρτζουμιάν από δεξιά, ο Ούγγρος με πισινή κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Τούμπα!

67′ Αλλαγή για την ΑΕΚ, ο Φαράζ στη θέση του Ακοράν.

62′ Κίτρινη κάρτα στον Ρισβάνη.

59′ Αλλαγές για την Ανόρθωση, Χριστοφή αντί Ντέλετιτς και Πόποβιτς αντί Χρυσοστόμου.

57′ Κεφαλιά του Ρισβάνη, πάνω από τα δοκάρια.

52′ ΓΚΟΛ, 1-0 η ΑΕΚ με τον Τρισκόφσκι! Μετά από εκτέλεση κόρνερ και κεφαλιά του Ρομό, η μπάλα πήγε στον Ακοράν που έδωσε παράλληλη ασίστ στον Τρισκόφσκι ο οποίος εύκολα άνοιξε το σκορ.

49′ Κίτρινη κάρτα στον Νοβότνι.

Δεύτερο ημίχρονο

47′ Σέντρα-σουτ του Ρομό από πλάγια θέση, η μπάλα κτυπά σε αμυντικό και βγαίνει έξω, δεν δίνεται κόρνερ.

-Δύο λεπτά οι καθυστερήσεις για το πρώτο ημίχρονο.

44′ Κεφαλιά του Κορέα μετά από εκτέλεση κόρνερ, πάνω από τα δοκάρια.

-Παραμένει καλύτερη και πιο απαιτητική η ΑΕΚ η οποία φτάνει με σχετική ευκολία έξω από την περιοχή της Ανόρθωσης όμως δίχως να απειλεί ιδιαίτερα στο τελευταίο διάστημα.

32′ Σουτ του Αρτυματά έξω από την περιοχή, άστοχο.

23′ Κεφαλιά του Ντέλετιτς μετά από εκτέλεση κόρνερ του Λάζαρου, έξω. Πρώτη φάση για την Ανόρθωση.

22′ Κεφαλιά του Ρομό, άστοχη.

21′ Σπουδαία ευκαιρία για την ΑΕΚ, ο Λόρια σώζει στην κεφαλιά του Τάντι και μαζεύει με δεύτερη προσπάθεια προ του Τρισκόφσκι.

-Ανέλαβε ξανά τα ηνία η ομάδα της Λάρνακας στα τελευταία λεπτά και ψάχνει το γκολ.

20′ Αναγκαστική αλλαγή για την Ανόρθωση, ο Ρισβάνης στη θέση του τραυματία Αντωνιάδη.

-Ένταση μετά από μαρκάρισμα του Κορέια στον Μάμα, αντέδρασε ο Κύπριος μέσος στον Βραζιλιάνο.

-H AEK μπήκε καλύτερα στο ντέρμπι, όμως στα τελευταία λεπτά η Ανόρθωση ισορρόπησε.

6′ Μακρινό σουτ του Τόμοβιτς, απελπιστικά έξω.

3′ Κεφαλιά του Ρομό, μαζεύει ο Λόρια. Πρώτη φάση στο ματς.

-Ξεκίνησε το ντέρμπι.

AEK: Τούμπας, Τάντι, Τόμοβιτς, Μιλίσεβιτς, Γκαρθία, Λέντες, Μάμας (94′ Γκονζάλεθ), Τρισκόφσκι (94′ Ολατούντζι), Εσπινόσα (75′ Ναούμ), Ακοράν (67′ Φαράζ), Ρομό (75′ Ντάρμπισαϊαρ).

ΑΝΟΡΘΩΣΗ: Λόρια, Αμπαρτζουμιάν, Κορέα, Αντωνιάδης (20′ Ρισβάνης), Κορέια, Αρτυματάς, Βερχόβετς (78′ Ιωάννου), Χρυσοστόμου (59′ Πόποβιτς), Λάζαρος (78′ Καλτσάς), Ντέλετιτς (59′ Χριστοφή), Νοβότνι

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 88′ Μάμας / 49′ Νοβότνι, 62′ Ρισβάνης, 88′ Χριστοφή

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Θεουλή Χρυσοβαλάντης
Α’ Βοηθός Διαιτητής: Γεωργίου Παύλος
Β’ Βοηθός Διαιτητής: Γεωργίου Χαράλαμπος
4ος Διαιτητής: Χατζηγεωργίου Παναγιώτης
VAR: Carvalho Nobre Antonio Emanuel