Της το γύρισε στο φινάλε και την άφησε… σύξυλη χωρίς βαθμό!

Σπουδαία νίκη με ανατροπή στο τελευταίο δεκάλεπτο πανηγύρισε η Καρμιώτισσα, που επικράτησε με 2-1 της Ένωσης στο «Στέλιος Κυριακίδης», σε αγώνα με τον οποίον άνοιξε η αυλαία της (λειψής λόγω τεσσάρων αναβολών) 5ης αγωνιστικής!

Το σκορ άνοιξε στο 4ο λεπτό ο Φελίπε με εκτέλεση πέναλτι και παρότι οι βυσσινί κράτησαν το προβάδισμά τους για μεγάλο διάστημα, οι Πολεμιδιώτες έφτασαν αρχικά στην ισοφάριση στο 80′ με κεφαλιά του Ισμαΐλ Σασί έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Χατζηβασίλη, ενώ στο 88′ ο Ρομό επίσης με κεφαλιά -μετά από σέντρα του Καπαρτή- ολοκλήρωσε την ανατροπή για την ομάδα του.

Αυτή ήταν η πρώτη νίκη της Καρμιώτισσας, η οποία έφτασε τους πέντε βαθμούς, ενώ οι Παραλιμνίτες, που είχαν στον πάγκο τον νέο τους προπονητή Κάρλος Φερέρ που έκανε ντεμπούτο, παρέμειναν η μοναδική ομάδα του πρωταθλήματος χωρίς βαθμό.

92′ Σουτ του Μαρκόφσκι, άστοχο.

88′ ΓΚΟΛ, 2-1 η Καρμιώτισσα με κεφαλιά του Ρόμο μετά από σέντρα του Καπαρτή!

80′ ΓΚΟΛ, 1-1 η Καρμιώτισσα, με κεφαλιά του Ι. Σασί μετά από εκτέλεση φάουλ του Χατζηβασίλη.

78′ Κίτρινη στον Μπελόνε.

74′ Διπλή αλλαγή για την Καρμιώτισσα, Καπαρτής και Χρίστου αντικαθιστούν Ευσταθίου και Παχίπη.

72′ Αλλαγή για την Ένωση, ο Ιρέπ στη θέση του Λουσέρο.

59′ Πρώτη (και μεγάλη) ευκαιρία στην επανάληψη, σουτ του Ι. Σασί, λίγο έξω.

57′ Απειλεί σε τετ-α-τετ ο Μπαλοτέλι, σώζει ο Κυριακίδης!

53′ Αλλαγή για την Ένωση, ο Μαϊσουράτζε αντικαθιστά τον Κοσμά.

51′ Αλλαγή για την Καρμιώτισσα, ο Μαλεκκίδης στη θέση του Μ. Σασί.

48′ Κίτρινη κάρτα στον Ι. Σασί

Άλλαξε στολές η Ένωση για το β’ μέρος

-Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο

45′ Κίτρινη κάρτα στον Παχίπη.

45‘ Χάνει μεγάλη ευκαιρία ο Χατζηβασίλης, από κοντά δεν μπορεί να σκοράρει με τον Μουλαζίμη να τον προλαβαίνει.

42′ Κίτρινη κάρτα στον Θεοδώρου.

36′ Αναγκαστική αλλαγή στην Ένωση, Μουλαζίμης αντί του τραυματία Φαν Άνχολντ.

35′ Κίτρινη κάρτα στον Ευσταθίου.

21′ Εξαιρετική ενέργεια και σουτ από τον Φελίπε, λίγο έξω.

20′ Σουτ του Χατζηβασίλη, κόντραρε.

4′ ΓΚΟΛ, 0-1 η Ένωση με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Φελίπε.

3′ Κίτρινη κάρτα στον Πέρετς.

3′ Πέναλτι για την Ένωση! Για ανατροπή του Μαρκόφσκι από τον Πέρετς.

2′ Σουτ του Χατζηβασίλη μετά από ωραία ενέργεια, κοντράρει, νέο σουτ άστοχο.

1′ Σουτ του Μαρκόφσκι από πλάγια θέση, έξω. Πρώτη φάση για την Ένωση.

ΚΑΡΜΙΩΤΙΣΣΑ (Xρύσης Μιχαήλ): Κυριακίδης, Ευσταθίου (74′ Καπαρτής), Μπαράνοφ, Παχίπης (74′ Χρίστου), Χριστοφή, Ρέινολντς, Ι. Σασί, Μ. Σασί (51′ Μαλεκκίδης),  Πέρετς, Χατζηβασίλης, Ρόμο,

ΕΝΩΣΗ (Κάρλος Φερέρ): Γκατσέφσκι, Κοσμά (53′ Μαϊσουράτζε), Μπάλαζιτς, Μπαρμπόσα, Φαν Άνχολντ (36′ Μουλαζίμης), Θεοδώρου, Λουσέρο (72′ Ιρέπ), Μπελόνε, Φελίπε, Μαρκόφσκι, Μπαλοτάλι

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Πέρετς (3′), Ευσταθίου (35′), Παχίπης (35′), Ι. Σασί (48′) / Θεοδώρου (42′), Μπελόνε (78′)

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Bασίλης Δημητρίου